ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Ambasada Marii Britanii în SUA a comis o gafă de proporții, aniversând două secole de la incendierea Casei Albe de către trupele Maiestății Sale.Ambasada a postat pe contul său de Twitter o poză în care apare un tort în forma reşedinţei preşedinţilor americani sub care scria: "Comemorăm 200 de ani de la arderea Casei Albe. Doar artificii de data aceasta", scrie The Guardian.

Commemorating 200 years of peace between the US & UK pic.twitter.com/5fEKRKxBFU
— British Embassy (@UKinUSA) August 24, 2014

Umorul ambsadei britanice nu a fost pe placul multor americani, care l-au taxat pe Twitter. Ambasada şi-a cerut scuze pentru gafă, dar nu a retras pozele şi mesajele de pe reţeaua socială.

În urmă cu 200 de ani, pe 24 august 1814, trupele britanice au ocupat pentru scurt timp capitala americană în timpul războiului dintre Statele Unite şi Imperiul Britanic.