A murit Nicolae Stroescu Stînişoară, fost jurnalist la Europa Liberă
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Jurnalistul şi scriitorul Nicolae Stroescu Stînişoară, fost director al Departamentului în limba română al postului Radio Europa Liberă, membru al Uniunii Scriitorilor din România – Filiala Iaşi, a murit pe 27 iunie 2014 la 88 de ani.
Născut la data de 1 noiembrie 1925, Nicolae Stroescu Stînişoară a absolvit Colegiul Carol I din Craiova şi a urmat cursuri de drept şi filosofie la Universitatea din Bucureşti, dar nu a reuşit susţinerea examenului de stat fiind urmărit de Securitate. După cel de-al Doilea Război Mondial s-a implicat în activitatea unei organizaţii studenţeşti anti-comuniste, purtând numele conspirativ Hans, deşi la acea vreme nu era un filogerman.
Între anii 1952 şi 1964 a trăit în clandestinitate, fiind în permanenţă urmărit de Securitate, până în anul 1964, când a fost emis decretul de eliberare a deţinuţilor politici. În septembrie 1969 a emigrat în Republica Federală Germania. S-a stabilit la München unde îşi reia studiile în filosofie şi devine colaborator al Radioului Europa Liberă, în anul 1972, apoi începând cu anul 1978 este angajat redactor şi realizează emisiunea Lumea creştină. În anul 1982 devine director asistent al Departamentului Românesc, iar din anul 1988 este director definitiv şi va deţine această funcţie până în anul 1994, când postul de radio este mutat la Praga. În anul 1983 obţine titlul de doctor în filosofie la Universitatea din München.
După 1990 începe să scrie şi să publice volume de publicistică şi de memorialistică. În 1991 lui Nicolae Stroescu-Stînişoară îi apare în ţară volumul de publicistică Pe urmele revoluţiei, care cuprinde editorialele radiofonice dintre 14 octombrie 1989 şi 22 februarie 1991. Părăseşte Europa Liberă în 1994, când îi apare a doua carte, În zodia exilului, compusă dintr-o serie de „fragmente de jurnal”. Întrebuinţând acelaşi procedeu de valorizare a însemnărilor zilnice, selecţia operată pentru Întrezăriri (1998) dă naştere la o carte înscrisă tot „în zodia exilului”. Antologia de texte La răscruce. Gânduri spuse la Radio Europa Liberă şi în „Jurnalul literar” (1996) conservă editorialele ce au urmat evenimentelor consemnate în primul volum. Romanul Vremea încercuirii (I-II, 2001-2002) transpune experienţa biografică a autorului din perioada de „clandestinitate”. În ultimii 15 ani a colaborat constant la revista ieşeană Convorbiri literare.
Prin plecarea lui Nicolae Stroescu-Stînişoară dispare o conştiinţă şi un mare patriot, un adevărat model moral şi un foarte bun scriitor memorialistic.
Născut la data de 1 noiembrie 1925, Nicolae Stroescu Stînişoară a absolvit Colegiul Carol I din Craiova şi a urmat cursuri de drept şi filosofie la Universitatea din Bucureşti, dar nu a reuşit susţinerea examenului de stat fiind urmărit de Securitate. După cel de-al Doilea Război Mondial s-a implicat în activitatea unei organizaţii studenţeşti anti-comuniste, purtând numele conspirativ Hans, deşi la acea vreme nu era un filogerman.
Între anii 1952 şi 1964 a trăit în clandestinitate, fiind în permanenţă urmărit de Securitate, până în anul 1964, când a fost emis decretul de eliberare a deţinuţilor politici. În septembrie 1969 a emigrat în Republica Federală Germania. S-a stabilit la München unde îşi reia studiile în filosofie şi devine colaborator al Radioului Europa Liberă, în anul 1972, apoi începând cu anul 1978 este angajat redactor şi realizează emisiunea Lumea creştină. În anul 1982 devine director asistent al Departamentului Românesc, iar din anul 1988 este director definitiv şi va deţine această funcţie până în anul 1994, când postul de radio este mutat la Praga. În anul 1983 obţine titlul de doctor în filosofie la Universitatea din München.
După 1990 începe să scrie şi să publice volume de publicistică şi de memorialistică. În 1991 lui Nicolae Stroescu-Stînişoară îi apare în ţară volumul de publicistică Pe urmele revoluţiei, care cuprinde editorialele radiofonice dintre 14 octombrie 1989 şi 22 februarie 1991. Părăseşte Europa Liberă în 1994, când îi apare a doua carte, În zodia exilului, compusă dintr-o serie de „fragmente de jurnal”. Întrebuinţând acelaşi procedeu de valorizare a însemnărilor zilnice, selecţia operată pentru Întrezăriri (1998) dă naştere la o carte înscrisă tot „în zodia exilului”. Antologia de texte La răscruce. Gânduri spuse la Radio Europa Liberă şi în „Jurnalul literar” (1996) conservă editorialele ce au urmat evenimentelor consemnate în primul volum. Romanul Vremea încercuirii (I-II, 2001-2002) transpune experienţa biografică a autorului din perioada de „clandestinitate”. În ultimii 15 ani a colaborat constant la revista ieşeană Convorbiri literare.
Prin plecarea lui Nicolae Stroescu-Stînişoară dispare o conştiinţă şi un mare patriot, un adevărat model moral şi un foarte bun scriitor memorialistic.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)