Atunci când scrumiera ratează ţinta. Răspuns domnului Andrei Pleşu
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Aceasta este o replică la articolul "Băsiştii" publicat în adevărul.ro de către domnul Andrei Pleşu.
Nu, domnule Pleşu, "băsiştii" sunt numiţi aşa nu pentru că-l laudă pe idol şi nici pentru că "nu-l critică isteric", ci pentru că reprezintă un tip de mentalitate caracterizată prin:
1. Dispreţul faţă de valorile competenţei.
2. Politica sfidătoare a bunului plac.
3. Opulenţa lucrului cu două măsuri, incluzând minciuna, "reevaluarea" şi şantajul.
Aceste trei caracteristici - sau măcar primele două - îl disting în sens negativ de un alt curent abject - acela statuat de regimul Adrian Năstase. Din aceste motive, "băsismul" nu va dispărea după parcarea dementului beţiv cine ştie unde, ci vom aveam de furcă mulţi ani cu el. Nu e nicio "fixaţie nevrotică" să denunţi zilnic pe cel care ne alungă copiii din ţară. Aici nu este vorba de politică, ci de supravieţuire. Motivul pentru care ziariştii/politicienii "băsişti" nu vorbesc atât de mult despre ilegitimul de la Cotroceni comparativ cu anti-băsiştii este că individul mai mult prostii face şi le este şi lor ruşine ori evită subiectele nevralgice pe care înlăcrimatul le oferă săptămânal. Nu e logic? Dumneavoastră aţi vorbi despre noţiunile de "pupincurism" şi "delaţiune" la televizor?
Pe de altă parte, sesizez în articolul dumneavoastră şi o nuanţă de ticăloşie subtilă - amestecarea în aceeaşi enumerare a unor realităţi cu elemente de ficţiune ("el ordonă arestări, inundaţii, fraude electorale, defăimări ale patriei, asasinate ale cîinilor, otrăviri ale mediului, certuri între uselişti ş.a.m.d"); evident că nu poate "ordona" inundaţii, dar arestări poate, ba chiar avea şi hobby-ul de a le anunţa cu o zi înainte. Nu mai vedeţi suficient de clar sau tulburarea este de integrare cognitivă şi nu de percepţie? Îmi pare rău, dar fraza citată de mine în paranteză este un exemplu tipic din manualele de manipulare. Nu de filosofie.
"Am scris mai multe articole critice la adresa lui, pînă într-atît, încît i-am provocat o reacţie publică ameninţătoare." - Da, în clipa aia s-a produs declicul, virajul, transformarea la faţă, deturnarea logicii. Iar articolele dumneavoastră, la fel de frumoase ca stil, au devenit din ce în ce mai puţin convingătoare, argumentele mai anemice, ideile mai abulice. Nu poţi scrie despre extratereştri atunci când tu însuţi nu crezi în existenţa lor.
"Băsescu e pur şi simplu mai dotat mintal..." - nici măcar nu analizez "dotarea", nici vorbă să mă încânte, nici priceperea unui ţintaş atunci când cătarea este înspre fiul meu. Aici nu judecăm iscusinţa malefică, talentul înnăscut pentru ticăloşie, ci cum reuşim să ne apărăm de acestea! De aia-şi dau "oameni în toată firea întîlnire seară de seară" - pentru că pericolul nu a fost îndepărtat nici măcar un milimetru după alegerile democratice. Mizeria continuă, fie ea numită şi "coabitare". O fi existând "viaţă după Băsescu", dar ea va continua să fie contaminată de zemurile lăsate în urmă de acesta.
P.S. Şi o umilă corectură: se scrie "deszăpezeşte" şi nu "dezăpezeşte".
Nu, domnule Pleşu, "băsiştii" sunt numiţi aşa nu pentru că-l laudă pe idol şi nici pentru că "nu-l critică isteric", ci pentru că reprezintă un tip de mentalitate caracterizată prin:
1. Dispreţul faţă de valorile competenţei.
2. Politica sfidătoare a bunului plac.
3. Opulenţa lucrului cu două măsuri, incluzând minciuna, "reevaluarea" şi şantajul.
Aceste trei caracteristici - sau măcar primele două - îl disting în sens negativ de un alt curent abject - acela statuat de regimul Adrian Năstase. Din aceste motive, "băsismul" nu va dispărea după parcarea dementului beţiv cine ştie unde, ci vom aveam de furcă mulţi ani cu el. Nu e nicio "fixaţie nevrotică" să denunţi zilnic pe cel care ne alungă copiii din ţară. Aici nu este vorba de politică, ci de supravieţuire. Motivul pentru care ziariştii/politicienii "băsişti" nu vorbesc atât de mult despre ilegitimul de la Cotroceni comparativ cu anti-băsiştii este că individul mai mult prostii face şi le este şi lor ruşine ori evită subiectele nevralgice pe care înlăcrimatul le oferă săptămânal. Nu e logic? Dumneavoastră aţi vorbi despre noţiunile de "pupincurism" şi "delaţiune" la televizor?
Pe de altă parte, sesizez în articolul dumneavoastră şi o nuanţă de ticăloşie subtilă - amestecarea în aceeaşi enumerare a unor realităţi cu elemente de ficţiune ("el ordonă arestări, inundaţii, fraude electorale, defăimări ale patriei, asasinate ale cîinilor, otrăviri ale mediului, certuri între uselişti ş.a.m.d"); evident că nu poate "ordona" inundaţii, dar arestări poate, ba chiar avea şi hobby-ul de a le anunţa cu o zi înainte. Nu mai vedeţi suficient de clar sau tulburarea este de integrare cognitivă şi nu de percepţie? Îmi pare rău, dar fraza citată de mine în paranteză este un exemplu tipic din manualele de manipulare. Nu de filosofie.
"Am scris mai multe articole critice la adresa lui, pînă într-atît, încît i-am provocat o reacţie publică ameninţătoare." - Da, în clipa aia s-a produs declicul, virajul, transformarea la faţă, deturnarea logicii. Iar articolele dumneavoastră, la fel de frumoase ca stil, au devenit din ce în ce mai puţin convingătoare, argumentele mai anemice, ideile mai abulice. Nu poţi scrie despre extratereştri atunci când tu însuţi nu crezi în existenţa lor.
"Băsescu e pur şi simplu mai dotat mintal..." - nici măcar nu analizez "dotarea", nici vorbă să mă încânte, nici priceperea unui ţintaş atunci când cătarea este înspre fiul meu. Aici nu judecăm iscusinţa malefică, talentul înnăscut pentru ticăloşie, ci cum reuşim să ne apărăm de acestea! De aia-şi dau "oameni în toată firea întîlnire seară de seară" - pentru că pericolul nu a fost îndepărtat nici măcar un milimetru după alegerile democratice. Mizeria continuă, fie ea numită şi "coabitare". O fi existând "viaţă după Băsescu", dar ea va continua să fie contaminată de zemurile lăsate în urmă de acesta.
P.S. Şi o umilă corectură: se scrie "deszăpezeşte" şi nu "dezăpezeşte".
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (8)