Brazilia, Polonia, Serbia şi Danemarca sunt echipele calificate în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, după ce au câştigat meciurile din sferturi ce au avut loc miercuri.

Campioana mondială en-titre la handbal feminin, Norvegia, a fost eliminată, miercuri, în sferturile de finală ale CM din Serbia de naţionala ţării gazdă. Serbia a trecut de  Norvegia, scor 28-25 (14-15).

În primul meci din sferturile de finală al zilei, Polonia, care a eliminat România în optimi, a învins Franţa cu scorul de 22-21 (11-8).

În disputa dintre Brazilia şi Ungaria a fost nevoie de prelungiri, după ce la pauza mare sud-americancele conduceau cu 12-11, iar la expirarea timpului regulamentar de joc, tabela arăta 26-26. Victoria a revenit Braziliei, cu scorul de 33-31.

Finalele pentru medalii sunt programate duminică, la Belgrad.