ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Preşedinţii României şi Germaniei, Traian Băsescu şi Joachim Gauck, au discutat la Munchen despre importanţa implicării la cel mai înalt nivel a autorităţilor statului în combaterea corupţiei şi au făcut o evaluare a performanţei sistemelor judiciare din ţările în tranziţie.

Cei doi şefi de stat au discutat despre modul în care în cele două state a fost gestionată problematica condamnării comunismului şi au fost asigurate reparaţiile morale pentru victimele persecuţiilor totalitare.

Băsescu şi Gauck au reconfirmat importanţa implicării la cel mai înalt nivel a autorităţilor statului în combaterea fenomenului corupţiei şi au evaluat performanţa sistemelor judiciare din ţările în tranziţie în lupta contra corupţiei.

Cei doi şefi de stat au discutat despre riscurile de securitate din Republica Moldova, generate de abordările separatiste din Transnistria şi Găgăuzia. "În timpul discuţiilor, Băsescu l-a informat pe domnul Gauck şi despre poziţia României cu privire la Kosovo", se arată într-un comunicat oficial.