ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Fostul ministru al Justiţiei, Tudor Chiuariu, şi fostul ministru al Telecomunicaţiilor, Zsolt Nagy, află astăzi ce pedeapsă cer procurorii în dosarul în care cei doi sunt acuzaţi că ar fi trecut ilegal un imobil din patrimoniul Poştei Române în cel privat, anunţă Digi 24.

Terenul a fost subevaluat intenţionat de conducerea Poştei cu 3,6 milioane de euro sub preţul real, susţin procurorii anticorupţie. Tot astăzi magistraţii ar putea anunţa data la care se va da sentinţa definitivă.

Prejudiciul în acest dosar este evaluat la peste 8,7 milioane de euro. Fostul ministru al Justiţiei, Tudor Chiuariu, a fost achitat, pe 28 noimebrie 2012, iar fostul ministru al Comunicaţiilor, Zsolt Nagy, a primit trei ani de închisoare cu suspendare, decizie contestată la completul de cinci judecători.