ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Prezentă în România din 2005, cu divizia de jocuri pentru telefoane mobile, compania Electronic Arts îşi extinde masiv operaţiunile în următorul an. Astfel, gigantul din industria jocurilor video a închiriat 11.700 metri pătraţi din a doua clădire din complexul de birouri AFI Park, care urmează a fi finalizat până la jumătatea anului viitor.

Complexul este construit lângă centrul comercial AFI Palace Cotroceni din Bucureşti.

În prezent, filiala Electronic Arts din România are în jur de 300 de angajaţi iar odată cu noile birouri, numărul acestor va creşte de aproape trei ori, potrivit unor surse din piaţă.

În România sunt prezente şi filiale ale altor mai jucători de pe piaţa jocurilor video, precum Gameloft şi Ubisoft.