FC Vaslui și Oțelul Galați au câștigat primele partide ale etapei a XVIII-a din Liga I: elevii lui Liviu Ciubotariu s-au impus la Chiajna, contra Concordiei, cu scorul de 1-0, iar gălățenii au luat trei puncte esențiale, pe teren propriu, în meciul cu ultima clasată, Corona Brașov, scor 2-1, în ultimele minute de joc.

FC Vaslui a câștigat prin golul marcat de Adrian Pătulea, în minutul 70, astfel că moldovenii au urcat, temporar, pe locul al șaselea, păstrând speranțe în lupta de a se califica în ediția următoare a Ligii Europa.

• Concordia Chiajna: Râmniceanu - V. Creţu, Leca, Melinte, Bucurică - Ispir, Bambara - Onduku, Purece (Ganea '80), Serediuc (Neagu '84)- Welington (Florea '81). Antrenor: Ionuţ Chirilă

• FC Vaslui: Cerniauskas - Viveiros (Enescu '79), Celeban, Cordoş, Muşat - Caue, Ortiz - Antal, Sânmărtean, Sălăgeanu (Popovici '58) - Pătulea (Balaur '87). Antrenor: Liviu Ciobotariu

Oțelul Galați a avut o misiune mult mai grea decât se aștepta în partida din fața propriilor fani contra Coronei Brașov, "lanterna roșie" a Ligii I: brașovenii au deschis scorul prin golgheterul lor, Sergiu Buș ('21), dar Oțelul a câștigat primul meci cu Ewald Lienen pe banca tehnică prin reușitele lui Gabriel Giurgiu ('36) și Alexandru Zaharia ('85).

• Oţelul Galaţi: Brăneţ - Mişelăricu, Sîrghi, Costin, Popescu - Giurgiu, Filip (Tudorie '72) - Iorga (Astafei '65), Băjenaru, Marquinhos (Zaharia '84) - Henrique. Antrenor: Ewald Lienen

• Corona Braşov: Marc - Burlacu, Tudose (Asanovici '11), Damian, Munteanu - Dâlbea, Miranda - Neacşa, Vranjkovici, Stănescu (Popa '78) - Buş. Antrenor: Ionel Gane