FOTO Întrunirea națională a APOR. Liana Stanciu: Trebuie să salvăm sărbători precum Paştele şi Crăciunul, mulţi copii cred că înseamnă doar un iepuraş şi un moş roşu
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Sâmbătă, în sala de festivităţi a Colegiului Naţional Gheorghe Lazăr din Bucureşti, a avut loc întrunirea națională a Asociației "Părinți pentru ora de Religie". La întâlnire au participat reprezentanţii celor 40 de filiale existente în acest moment în toată ţara.
[P] Maria, Regina României. Jurnal de Război, ediție integrală, necenzurată - comanda online
Preşedintele APOR, Liana Stanciu, a vorbit despre obiectivele organizaţiei:
"Mă gândesc, de asemenea, la salvarea unor sărbători importante, faptul că în şcoala românească nu s-a întâmplat nimic de marea sărbătoare de Buna Vestire, faptul că foarte mulţi copii ştiu că de Paşti vine iepuraşul fără să se gândească că de fapt este cea mai importantă sărbătoare a creştinătăţii, faptul că prea puţină lume pune accent pe adevărata valoare a Sărbătorii Crăciunului, toată lumea crede că vine moşul acela îmbrăcat în roşu. Toate acestea chestiuni trebuie recuperate şi bine aşezate în mintea, în sufletul copiilor pentru că astfel noi vom avea nişte copii sănătoşi care vor ştii să facă alegeri înţelepte, să poate discerne la momentul în care vor fi puşi în astfel de situaţii”.
"Următoarea provocare pentru părinţi va fi ora de educaţie sexuală", a afirmat bioeticianul Virgiliu Gheorghe în cadrul întâlnirii.
Mindea Magdalena, preşedinta APOR Constanţa, mamă a 5 copii, spus că este nevoie de o mai bună organizare a A.P.O.R., care să apere educaţia creştină: "Ne-am întors cu drag în România după ce am locuit o perioadă în SUA. Copiii mei sunt educaţi la Şcoala Brâncovenească, o şcoală brutalizată în media în ultimele două săptămâni. Este nevoie de un departament al asociaţiei care să apere educaţia creştină".
Spusele sale au fost întărite şi de Popa Corneliu, de la A.P.O.R. Iaşi: "Speranţa mea este să punem bazele unei structuri profesioniste".
Au luat cuvântul mai mulţi reprezentanţi din ţară ai A.P.O.R. "Părinţii împreună cu preoţii şi profesorii pot şi trebuie să conlucreze pentru viitorul copiilor", a spus Raluca Cârjilă, presedinte filialei Călăraşi.
"Cu ajutorul şi harul profesorului de religie, ora de religie înseamnă o întâlnire cu Dumnezeu", a spus Felix Tătaru, GMP Advertising, co-auto al campaniei de comunicare APOR.
A.P.O.R. este o organizație neguvernamentală a părinților interesaţi de educaţia complexă, completă şi de calitate a copiilor lor, educație care presupune, pe lângă latura morală, estetică, tehnologică, şi o componentă religioasă. Membrii acestei asociații consideră că educaţia fără religie înseamnă şcoală fără suflet, neam fără Dumnezeu şi fără identitate, susțin îmbunătățirea calității orei de Religie, precum și menținerea rolului și importanței acestei discipline de învățământ, susțin semnatarii documentului.
[P] Maria, Regina României. Jurnal de Război, ediție integrală, necenzurată - comanda online
Preşedintele APOR, Liana Stanciu, a vorbit despre obiectivele organizaţiei:
"Mă gândesc, de asemenea, la salvarea unor sărbători importante, faptul că în şcoala românească nu s-a întâmplat nimic de marea sărbătoare de Buna Vestire, faptul că foarte mulţi copii ştiu că de Paşti vine iepuraşul fără să se gândească că de fapt este cea mai importantă sărbătoare a creştinătăţii, faptul că prea puţină lume pune accent pe adevărata valoare a Sărbătorii Crăciunului, toată lumea crede că vine moşul acela îmbrăcat în roşu. Toate acestea chestiuni trebuie recuperate şi bine aşezate în mintea, în sufletul copiilor pentru că astfel noi vom avea nişte copii sănătoşi care vor ştii să facă alegeri înţelepte, să poate discerne la momentul în care vor fi puşi în astfel de situaţii”.
"Următoarea provocare pentru părinţi va fi ora de educaţie sexuală", a afirmat bioeticianul Virgiliu Gheorghe în cadrul întâlnirii.
![1](https://activenews.ro/wp-content/uploads/2015/03/164.jpg)
Mindea Magdalena, preşedinta APOR Constanţa, mamă a 5 copii, spus că este nevoie de o mai bună organizare a A.P.O.R., care să apere educaţia creştină: "Ne-am întors cu drag în România după ce am locuit o perioadă în SUA. Copiii mei sunt educaţi la Şcoala Brâncovenească, o şcoală brutalizată în media în ultimele două săptămâni. Este nevoie de un departament al asociaţiei care să apere educaţia creştină".
Spusele sale au fost întărite şi de Popa Corneliu, de la A.P.O.R. Iaşi: "Speranţa mea este să punem bazele unei structuri profesioniste".
![4](https://activenews.ro/wp-content/uploads/2015/03/412.jpg)
Au luat cuvântul mai mulţi reprezentanţi din ţară ai A.P.O.R. "Părinţii împreună cu preoţii şi profesorii pot şi trebuie să conlucreze pentru viitorul copiilor", a spus Raluca Cârjilă, presedinte filialei Călăraşi.
"Cu ajutorul şi harul profesorului de religie, ora de religie înseamnă o întâlnire cu Dumnezeu", a spus Felix Tătaru, GMP Advertising, co-auto al campaniei de comunicare APOR.
A.P.O.R. este o organizație neguvernamentală a părinților interesaţi de educaţia complexă, completă şi de calitate a copiilor lor, educație care presupune, pe lângă latura morală, estetică, tehnologică, şi o componentă religioasă. Membrii acestei asociații consideră că educaţia fără religie înseamnă şcoală fără suflet, neam fără Dumnezeu şi fără identitate, susțin îmbunătățirea calității orei de Religie, precum și menținerea rolului și importanței acestei discipline de învățământ, susțin semnatarii documentului.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (3)