FOTO Noul simbol al protestatarilor creștini din Piața Universității? Ce reprezintă și de unde se revendică
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Protestele împotriva proiectului minier de la Roșia Montană au scos pe străzi toate felurile de români. Tineri sau bătrâni, hipsteri sau intelectuali, bărbați și femei, în Piața Universității toate diferențele s-au estompat pentru scopul comun: salvarea Roșiei Montane.
Diversitatea manifestanților s-a reliefat și prin simbolistica acestora. Dacă mulți au manifestat bătând din sticla de plastic, alții au mărșăluit cu pumnul strâns ridicat, vechi simbol comunist, iar unii au ieșit pe străzi folosind un semn puțin înțeles de cei prezenți. Este vorba de semnul celor trei degete unite.
Duminică seară, ActiveNews a stat de vorbă cu unul dintre băieții care folosește acest semn, pentru a ne explica ce înseamnă și de unde provine.
C.T. spune că are 26 de ani, este licențiat în relații economice internaționale și lucrează într-o multinațională. Nu vrea să-i postăm numele pentru că "protestele astea nu sunt bine văzute în mediul de bussines românesc și dacă-mi pui fața pe site, mă trezesc mâine cu un mail", explică zâmbind.
Dar ce e cu semnul celor trei degete ridicate? C.T.explică: reprezintă Sfânta Treime și este folosit de ortodocșii din Grecia și Serbia. Ne revendicăm de la tradiția bizantin-ortodoxă a României, spune el.
Ne întoarcem la ruși? Nici vorbă, mi-o taie scurt, tănărul îmbrăcat în costum național. Am fost și la mitingul pentru Unirea cu Basarabia(Steagul Bizantin, FOTO DREAPTA), adaugă el. Cei care spun că ortodocșii sunt ruso-fili au interes să facă asta!, adaugă revoltat.
De ce?, întreabă jurnalistul. Pentru că se mizează pe imaginea proastă a Rusiei din mentalul colectiv. Și încearcă să ne prezinte drept retrograzi, comunistoizi sau whatever...Dar nu-i adevărată. Noi suntem pentru România Mare, nu cu rușii și nici americanii. Un neam unit, frate!
Nu mai am timp să-l întreb ce înseamnă România Mare și cât de ortodoxă ar trebui să fie ea, pentru că C.T. îmi spune că nu mai poate să stea. "Mă duc la grupul meu. Uniți salvăm toată România!", încheie cu un zâmbet și cu cele trei degete ridicate.
(FOTO PRINCIPAL: Cezar Machidon).
Diversitatea manifestanților s-a reliefat și prin simbolistica acestora. Dacă mulți au manifestat bătând din sticla de plastic, alții au mărșăluit cu pumnul strâns ridicat, vechi simbol comunist, iar unii au ieșit pe străzi folosind un semn puțin înțeles de cei prezenți. Este vorba de semnul celor trei degete unite.
Duminică seară, ActiveNews a stat de vorbă cu unul dintre băieții care folosește acest semn, pentru a ne explica ce înseamnă și de unde provine.
C.T. spune că are 26 de ani, este licențiat în relații economice internaționale și lucrează într-o multinațională. Nu vrea să-i postăm numele pentru că "protestele astea nu sunt bine văzute în mediul de bussines românesc și dacă-mi pui fața pe site, mă trezesc mâine cu un mail", explică zâmbind.
![steagul-bizantin](https://activenews.ro/wp-content/uploads/2013/11/steagul-bizantin1-300x179.jpg)
Dar ce e cu semnul celor trei degete ridicate? C.T.explică: reprezintă Sfânta Treime și este folosit de ortodocșii din Grecia și Serbia. Ne revendicăm de la tradiția bizantin-ortodoxă a României, spune el.
Ne întoarcem la ruși? Nici vorbă, mi-o taie scurt, tănărul îmbrăcat în costum național. Am fost și la mitingul pentru Unirea cu Basarabia(Steagul Bizantin, FOTO DREAPTA), adaugă el. Cei care spun că ortodocșii sunt ruso-fili au interes să facă asta!, adaugă revoltat.
De ce?, întreabă jurnalistul. Pentru că se mizează pe imaginea proastă a Rusiei din mentalul colectiv. Și încearcă să ne prezinte drept retrograzi, comunistoizi sau whatever...Dar nu-i adevărată. Noi suntem pentru România Mare, nu cu rușii și nici americanii. Un neam unit, frate!
Nu mai am timp să-l întreb ce înseamnă România Mare și cât de ortodoxă ar trebui să fie ea, pentru că C.T. îmi spune că nu mai poate să stea. "Mă duc la grupul meu. Uniți salvăm toată România!", încheie cu un zâmbet și cu cele trei degete ridicate.
(FOTO PRINCIPAL: Cezar Machidon).
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (9)