ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Directorul general al C.F.R., George Micu, a dezvăluit sâmbătă că se lucrează la un proiect de modernizare al Gării de Nord cu fonduri europene, în care va fi implicat și Guvernul Belgiei.
În Gara de Nord investiţiile sunt uriaşe. În prezent se derulează discuţii pentru un proiect mare privind modernizarea Gării de Nord, dar nu pot să avansez cifre exacte, pentru că încă suntem în studiu. Se intenţionează ca, în colaborare cu o firmă belgiană, să existe un acord între Guvernul României şi Guvernul Belgiei, să se facă investiţii pe fonduri europene în Gara de Nord, în sensul ca această gară să nu mai fie terminus, ci gară de tranzit.

Planul de dezvoltare va fi pus în practică încet-încet.

Se intenţionează să se facă legătură cu Gara Băneasa şi Gara Progresul, astfel încât să se facă tranzit prin Gara de Nord. Proiectul presupune peste 1,5 miliarde de euro. Este doar un studiu de fezabilitate care se va putea pune în practică doar prin colaborare cu cineva care are deja un asemenea proiect, care funcţionează în alte capitale ale lumii. Nu trebuie să mai inventăm noi lucruri.

De asemenea, George Micu a admis că viteza trenurilor este prea mică și a dat vina pe lipsa investițiilor din ultimii 20 de ani. Media de viteză a trenurilor în România este de doar 40 de kilometri pe oră.
Şi eu aş vrea să avem trenuri de mare viteză, să avem circulaţie mai mare, dar gândiţi-vă că în ultimii 20 de ani investiţiile în calea ferată au fost mult prea mici faţă de nevoi. Acum se reporneşte acest proces.

Ca să ajungem la o creştere pe care ne-o dorim, sunt convins că în mai puţin de zece ani, asta însemnând investiţii susţinute şi proiecte continuate, fără de care nu vom putea avea rezultatele pe care le dorim. Adică viteza pe coridoarele europene, adică intrare de la Curtici, ieşire pe la Calafat plus Constanţa, vom avea 160 de kilometri pe oră, viteză garantată de circulaţie, urmând să fie şi pe coridorul nouă, adică intrarea din spaţiul ex-sovietic şi ieşirea pe la Giurgiu. Iar pe celelalte linii va trebui să ajungem la o viteză medie de 70 - 80 de kilometri pe oră.

De menționat că, la sfârșitul lunii octombrie, Comisia Europeană a anunțat că a inclus România într-un proiect care vizează construirea de căi ferate de mare viteză pe întreg continentul, pe linia Nădlac - Arad - Timişoara - Deva - Sibiu - Braşov - Bucureşti - Constanța. Proiectul are ca limită anul 2030.

Ultimul proiect de modernizare al Gării de Nord pus în practică a fost lansat chiar sâmbătă: călătorii pot comanda taxiuri prin patru dispozitive touchscreen, amplasate la intrarea/ieşirea din Gara de Nord, în zona coloanelor, unde funcţionează şi zona de îmbarcare/debarcare a călătorilor. Această zonă este supravegheată video şi delimitată prin două bariere automate, care vor permite doar accesul taxiurilor autorizate.