Germania și Franța înfundă Italia și Grecia în criza imigranților
,,UE sacrifică Italia și Grecia pentru a o salva pe Merkel”, titrează Daily Mail după summit-ul statelor-lider ale UE de la castelul Meseberg, în Germania, care s-a axat pe viitorul zonei euro și politica imigrației.
Nu puține alte publicații europene relatează că a fost vorba de o întâlnire pentru salvarea guvernului Merkel, amenințat chiar de partenerii de guvernare bavarezi, care doresc închiderea porților pentru imigranți. Corierre della Sera remarcă, la rândul său: ,,Este primul act al unei ofensive diplomatice cu obiectivul imediat de a asigura nici mai mult nici mai puțin decât supraviețuirea politică a cancelarei”.
La Meseberg a fost semnat un document bilateral care ar urma să fie impus restului statelor UE privind criza migrației, potrivit căruia imigranții înregistrați deja în alte state ale spațiul Schengen care ajung în Germania, vor fi întorși în statele unde le-a fost înregistrată intrarea. Or, majoritatea imigranților deja înregistrați au făcut acest lucru în Italia și Grecia, principalele porți de intrare în UE și țările cel mai asaltate de valurile de imigranți. ”Macron o susține pe Merkel în privința politicii azilului. Franța este gata să coopereze cu Germania și să ajungă la un acord cu statelele membre pentru ca solicitanții de azil deja înregistrați în alte state să fie reconduși la frontiera Germaniei”, scrie Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Situația a generat un schimb dur de replici între câțiva dintre liderii europeni. Tonificat de întâlnirea din Germania, președintele Franței a declarat, joi, că populismul se extinde în Europa precum lepra și că europenii ar trebui să combată acest fenomen, nu să critice guvernele pro-europene, precum cel de la Paris. A fost o referire la guvernul de la Roma, care a refuzat să primească o navă cu imigranți, în urmă cu o săptămână, iar acum refuză intrarea altor două nave în porturile țării. În replică, vicepremierul italian Luigi di Maio a calificat declarațiile lui Macron drept „nelalocul lor”, susținând că ”Adevărata lepră și ipocrizie este a celor care împing imigranții la frontieră (franco-italiană) și apoi ne vorbesc despre dreptul sacrosanct la distribuirea echitabilă a imigranților”. A reacționat și guvernul lui Andrej Babis de la Praga, care a arătat că ”pentru noi este inacceptabilă reinstituirea controalelor la granița cu Germania”, pentru că în acest fel imigranții ce aleg să tranziteze Cehia în drumul spre Germania ar rămâne blocați în această țară.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Cătălin Predoiu, contrazis de Reuters: A ieșit la iveală prețul Schengenului. Gazele din Marea Neagră vor merge în Austria și Germania
Prof. Dr. Nicholas Dima: Opțiunea Călin Georgescu
Statul va ști ce telefoane au toți românii, din 8 ianuarie 2025. Are loc adaptarea totală a transmiterii apelurilor de urgență la noile tehnologii 5G și localizarea apelurilor 112 și a aparatelor cu precizie de câțiva metri
COLOANA DE MANIFESTANȚI A DEPĂȘIT 3 KILOMETRI, DE LA UNIVERSITATE LA VICTORIEI SPRE COTROCENI - Cel mai mare protest după anularea alegerilor. Românii s-au unit ca să își apere drepturile încălcate de CCR. Circa 150.000 de voci la unison: TURUL 2, ÎNAPOI!
Ăștia chiar vor să ne decimeze!
Shawn Ryan, fost agent special SEAL/CIA: ROMÂNIA - locul de unde poate să pornească AL TREILEA RĂZBOI MONDIAL. Podcasterul american l-a intervievat pe Călin Georgescu la București - ”Am lovit un cuib de viespi mai mare decât mă așteptam”
Recomandările noastre
VIDEO din DRONĂ. ActiveNews mulțumește și felicită participanții și organizatorii celor două mari manifestații românești din 10 și 12 ianuarie 2025 - OMAGIUL NOSTRU. Călin Georgescu la Anca Alexandrescu ACUM: Eu sunt pro-român și punctum!
IPS Teodosie: ”Este un ideal” - ca viitorul președinte al României să fie un om al lui Dumnezeu. ”Un om credincios nu-și va înșela semenii, nu-și va trăda țara și nu va trăda idealurile poporului din care face parte.” - CUVÂNT DE AN NOU - VIDEO EXCLUSIV
Persoane: Angela Merkel Emmanuel Macron
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)