ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Premierul Victor Ponta a declarat că artiştii, sportivii şi academicienii care aveau drepturi conferite printr-o lege din 2002, dar care au fost suspendate de către Guvernul Boc vor primi din nou aceste drepturi, în baza unei ordonanţe aflate pe agenda şedinţei de luni a Guvernului, potrivit mediafax.ro.

"Este vorba de repunerea în drepturi a artiştilor, sportivilor şi academicienilor care aveau drepturi conferite printr-o lege din 2002, suspendate de către Guvernul Boc", a precizat Ponta, care s-a întâlnit cu reprezentanţii Uniunii Naţionale a Artiştilor din România înaintea ședinței.

Săptămâna trecută, premierul a precizat că actul normativ prin care un număr de aproximativ 1.300 artişti vor beneficia din nou de drepturile speciale suspendate în 2009 va fi aprobat cel mai probabil luni de Guvern.

"Avem posibilitatea să facem acest lucru şi probabil luni vom adopta actul normativ care nu acordă ceva în plus, ci dă înapoi ceea ce aveau şi ceea ce în mod nemeritat li s-a luat în urmă cu câţiva ani", a spus Ponta.

Potrivit unor surse oficiale, actul normativ va reglementa astfel problema indemnizaţiilor speciale care au fost suspendate în 2009 în cazul artiştilor liber-profesionişti.