ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!

Petrolul Ploieşti a învins, în deplasare, echipa FC Botoşani cu scorul de 2-1(1-0), într-un meci disputat, sâmbătă, în etapa a 12-a a Ligii I de fotbal. Ploieştenii au deschis scorul prin Felipe Teixeira ('15) şi au mai punctat în minutul 87, prin Ferebory Dore. Golul moldovenilor a fost înscris de Attila Hadnagy (70). Petrolul acumulează 25 puncte şi egalează Steaua Bucureşti în fruntea clasamentului, dar bucureştenii joacă duminică în deplasare cu FC Braşov.

Tot sâmbătă, Gaz Metan Mediaş a întrecut, pe teren propriu, formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ, scor de 3-1 (2-1). Ardelenii s-au impus graţie golurilor marcate de Florin Dan ('18), Cristian Todea ('43) şi Aymen Tahar ('72). Golul de onoare al oaspeţi a venit în minutul 12, marcator Bojan Golubovic.

În ultimul meci al zilei, CFR Cluj primeşte vizita celor de la Astra Ploieşti, începând cu ora 21:30.