ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Autorităţile de la Kremlin aşteaptă iniţierea unui dialog între Kiev şi regiunile estice ucrainene, înainte de a da un răspuns regiunii separatiste Doneţk, care a solicitat, în urma rezultatelor referendumului de luni, asocierea la Federaţia Rusă, scrie Russia Today.

Purtătorul de cuvânt al preşedinţiei ruse, Dimitri Peskov, a declarat presei moscovite că Rusia nu are, încă, un răspuns la cererea Republicii Doneţk.
"Moscova respectă voinţa populaţiei din Doneţk şi Lugansk şi speră ca realizarea practică a rezultatelor referendumurilor vor fi efectuate într-un mod civilizat", se arată într-un comunicat de presă al Kremlinului. Tot în comunicat se subliniază necesitatea unui "dialog între reprezentanţii Kievului, şi al regiunilor Doneţk şi Lugansk".

Luni, Republica Donetsk s-a proclamat stat suveran şi a cerut Moscovei să ia în considerare aderarea sa la Federaţia Rusă.

Sursa foto: Russia Today