Echipa națională de tenis de masă a României a reușit să obțină medaliile de argint la Campionatele Europende la Schwechat (Austria), după ce a fost învinsă în finală de Germania, cu scorul de 3-1.

Partida a început bine pentru tricolore, Daniela Dodean reușind să obțină victoria contra lui Kristin Silbereisen, scor 3-1: (11-8, 7-11, 12-10, 12-10). Momentul psihologic al partidei s-a petrecut în setul patru al partidei dintre Elizabeta Samara si Ying Han, atunci când românca avea 2-1. Din păcate, reprezentanta noastră a cedat setul patru, după care l-a pierdut și pe al cincilea, astfel că scorul general a devenit egal, 1-1.

Bernadette Szocs a luptat și ea, pe viață și pe moarte contra nemțoaicei Xiaona Shan, dar a pierdut cu 2-3, aceeași soartă împărtășind-o și Daniela Dodea în fața lui Ying Han.

În semifinale, "tricolorele" au trecut de Rusia, scor 3-0, după ce Elizabeta Samara a învins-o în primul meci pe Ana Tihomirova cu scorul de 3-1 (11-9, 8-11, 11-7, 11-7), Daniela Dodean a revenit de la 0-2 la seturi în faţa Elenei Troşneva şi s-a impus cu 3-2 (9-11, 3-11, 11-2, 11-5, 11-7), iar Bernadette Szocs a dispus cu 3-0 (11-9, 18-16, 12-10) de Polina Mihailova.

Reprezentativa masculină de tenis de masă a României şi-a asigurat prezenţa în Championship Division, primul eşalon valoric al viitoarei ediţii a Campionatelor Europene, deşi "tricolorii" au fost învinşi cu 3-0 de Italia în finala jucată luni. Lotul României a fost format din Adrian Crişan, Andrei Filimon, Constantin Cioti, Ovidiu Ionescu, Hunor Szocs şi Adrian Dodean.