Nori negri în Parlamentul European
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Pe 10 decembrie 2013 în Parlamentul European a fost respins Raportul Estrela referitor la „drepturile sexuale și reproductive”. Cu ochii la parlamentarii noștri care tocmai își votau supra-imunitatea, am uitat atunci să mă bucur pe deplin pentru căderea acestei calamități.
Raportul Estrela propunea printre altele predarea unor noțiuni despre masturbare și contracepție începând din școala primară, degradarea părinților de la statutul de educatori primari ai copilului și retrogradarea lor la ”alte părți interesate” sau obligativitatea medicilor de a efectua avorturi fără a mai putea apela la libertatea de conștiință.
Iată însă că Raportul Estrela se întoarce. Același grup politic, grup alcătuit în marea lui majoritate din europarlamentari socialiști, neomarxiști și ”verzi”, se află în spatele unui nou proiect cunoscut sub numele de Raportul Lunacek.
Acest raport reia de fapt unele teme susținute și de Estrela la care adaugă o nouă optică asupra problematicii mariajelor gay și a adopției de copii de către cuplurile homosexuale.
La obiect Raportul Lunacek vrea să introducă „Principiile Yogyakarta” în ordinea juridică a Uniunii Europene. Pentru cei care nu știu, în „Principiile Yogyakarta” activiștii homosexuali afirmă că „drepturile speciale ale homosexualilor sunt acoperite de drepturile universale ale omului”. În această ordine de idei toate cele 120 de drepturi speciale ale grupurile gay ar trebuie să fie impuse în scopul de a îndeplini cerințele recunoscute pe plan internațional în domeniul drepturilor omului.
Practic lobby-ul activiștilor homosexuali dorește, nici mai mult, nici mai puțin, extinderea priorității drepturilor persoanelor cu handicap la nivel european și asupra drepturilor speciale ale grupurilor gay.
Chiar dacă nu are caracter legislativ, pe baza raportului Lunacek se vor putea de exemplu face solicitări de recunoaștere a documentelor de stare civilă . În practică, aceasta ar însemna că statele membre în care „căsătoriile de același sex” nu sunt recunoscute de legea țării ar putea fi obligate de legislația UE să recunoască „o căsătorie de același sex” care a avut loc într-un alt stat membru.
Acest raport a fost caracterizat de forțele conservatoare europene drept o încercare uimitor de nerușinată a activiștilor homosexuali de manipulare a drepturilor fundamentale ale omului.
Promotoarea Ulrike Lunacek este membră a Parlamentului European din partea formațiunii austriece Partidul Verde. Ea este activistă feministă și co-președintă a grupului de lucru privind drepturile homosexualilor. Aceasta nu mă mai miră deoarece și pe plaiurile noastre ”verdele” Remus Cernea numai de problemele ecosistemului nu se ocupă. În 2013 Lunacek a susținut un amendament cu tangențe înspre pedofilie în care se vorbea despre necesitatea „unei educații sexuale interactive, dincolo de prejudecăți și tabuuri” pentru copiii mici.
***
Nu mai târziu de 4 februarie în Parlamentul European se va vota asupra acestui raport.
Cine a votat favorabil Raportului Estrela în decembrie 2013? Nu mai puțin de 11 europarlamentari dintre cei 33 trimiși de români la Bruxelles. Din partea PNL au votat Norica Nicolai, Ovidiu Silaghi și Renate Weber. Din partea PSD au votat Victor Boştinaru, Corina Crețu, Minodora Cliveti, Viorica Dăncilă, Ioan Enciu, Ioan Mircea Pașcu și Dan Claudiu Tănăsescu. La aceștia se adaugă și Adrian Severin.
Vă propun un exercițiu de memorie, necesar și util pentru viitorul familiilor noastre.
Puteţi semna o petiţie contra acestui raport, alăturându-vă celorlalţi 140.000 de semnatari, aici.
Raportul Estrela propunea printre altele predarea unor noțiuni despre masturbare și contracepție începând din școala primară, degradarea părinților de la statutul de educatori primari ai copilului și retrogradarea lor la ”alte părți interesate” sau obligativitatea medicilor de a efectua avorturi fără a mai putea apela la libertatea de conștiință.
Iată însă că Raportul Estrela se întoarce. Același grup politic, grup alcătuit în marea lui majoritate din europarlamentari socialiști, neomarxiști și ”verzi”, se află în spatele unui nou proiect cunoscut sub numele de Raportul Lunacek.
Acest raport reia de fapt unele teme susținute și de Estrela la care adaugă o nouă optică asupra problematicii mariajelor gay și a adopției de copii de către cuplurile homosexuale.
La obiect Raportul Lunacek vrea să introducă „Principiile Yogyakarta” în ordinea juridică a Uniunii Europene. Pentru cei care nu știu, în „Principiile Yogyakarta” activiștii homosexuali afirmă că „drepturile speciale ale homosexualilor sunt acoperite de drepturile universale ale omului”. În această ordine de idei toate cele 120 de drepturi speciale ale grupurile gay ar trebuie să fie impuse în scopul de a îndeplini cerințele recunoscute pe plan internațional în domeniul drepturilor omului.
Practic lobby-ul activiștilor homosexuali dorește, nici mai mult, nici mai puțin, extinderea priorității drepturilor persoanelor cu handicap la nivel european și asupra drepturilor speciale ale grupurilor gay.
Chiar dacă nu are caracter legislativ, pe baza raportului Lunacek se vor putea de exemplu face solicitări de recunoaștere a documentelor de stare civilă . În practică, aceasta ar însemna că statele membre în care „căsătoriile de același sex” nu sunt recunoscute de legea țării ar putea fi obligate de legislația UE să recunoască „o căsătorie de același sex” care a avut loc într-un alt stat membru.
Acest raport a fost caracterizat de forțele conservatoare europene drept o încercare uimitor de nerușinată a activiștilor homosexuali de manipulare a drepturilor fundamentale ale omului.
Promotoarea Ulrike Lunacek este membră a Parlamentului European din partea formațiunii austriece Partidul Verde. Ea este activistă feministă și co-președintă a grupului de lucru privind drepturile homosexualilor. Aceasta nu mă mai miră deoarece și pe plaiurile noastre ”verdele” Remus Cernea numai de problemele ecosistemului nu se ocupă. În 2013 Lunacek a susținut un amendament cu tangențe înspre pedofilie în care se vorbea despre necesitatea „unei educații sexuale interactive, dincolo de prejudecăți și tabuuri” pentru copiii mici.
***
Nu mai târziu de 4 februarie în Parlamentul European se va vota asupra acestui raport.
Cine a votat favorabil Raportului Estrela în decembrie 2013? Nu mai puțin de 11 europarlamentari dintre cei 33 trimiși de români la Bruxelles. Din partea PNL au votat Norica Nicolai, Ovidiu Silaghi și Renate Weber. Din partea PSD au votat Victor Boştinaru, Corina Crețu, Minodora Cliveti, Viorica Dăncilă, Ioan Enciu, Ioan Mircea Pașcu și Dan Claudiu Tănăsescu. La aceștia se adaugă și Adrian Severin.
Vă propun un exercițiu de memorie, necesar și util pentru viitorul familiilor noastre.
Puteţi semna o petiţie contra acestui raport, alăturându-vă celorlalţi 140.000 de semnatari, aici.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)