ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Preşedintele PNL Crin Antonescu susţine că ar fi fost "contrariat cumva de prezenţa de azi din Parlament a prim-ministrului (n.n. Victor Ponta). Parlamentul a fost folosit ca decor, pentru a bifa o formalitate pe care o angajase cu Palatul Cotroceni". Liderul PNL s-a referit probabil la asumarea răspunderii Executivului în faţa Legislativului.

Antonescu afirmă că "discursul premierului a conţinut referiri foarte vagi la programul de guvernare" şi că "există diferenţe semnificative - nu doar dispariţia literelor USL - faţă programul de guvernare al Guvernului Ponta 2, şi nu doar nuanţe".

De exemplu, explică preşedintele PNL, "Cabinetul Ponta 2 vorbise deja, angajase documente oficiale (n.n.: în domeniul economic)".

Crin Antonescu a subliniat:
"Decizia PNL este să cerem Guvernului Ponta 3 să adopte până la 1 mai a.c. scăderea CAS cu 5% şi neimpozitarea profitului reinvestit".

Liderul PNL a mai spus că Guvernul nu a fixat termene clare pentru nişte măsuri clare şi ne nasc semne de întrebare în legătură cu voinţa politică privind susţinerea măsurilor de politică economică promise anterior.

De aceea, PNL are în vedere iniţierea unei dezbateri parlamentare cu privire la cele două măsuri economice şi despre relansarea economiei româneşti. "Vom solicita această dezbatere. Ce are de gând să facă Guvernul? Când şi cum (n.n.: va acţiona) în acest domeniu?", a promis Crin Antonescu.