Partidul Civic Maghiar, AMENDAT pentru intonarea imnului Ungariei în public. Biro Zsolt: E o PROVOCARE
Partidul Civic Maghiar a fost amendat de Prefectura Covasna cu suma de 5.000 de lei pentru că a intonat imnul Ungariei la o manifestare publică organizată pe 4 iunie în municipiul Sfântu Gheorghe, cu prilejul Zilei solidarităţii naţionale a maghiarilor şi comemorării Tratatului de la Trianon, informează Maszol.ro.
Elefant.ro:Livrare gratuita in 24 de ore! Orice produs
Sancţiunea a fost aplicată în temeiul HG 1157/2001 privind Normele de arborare a drapelului României, intonarea imnului naţional şi folosirea sigiliilor cu stema României, care prevede, la capitolul II, articolul 16 că „imnul naţional al altor state se intonează numai cu prilejul vizitelor, festivităţilor şi ceremoniilor oficiale cu caracter internaţional, împreună cu imnul naţional al României, înaintea acestuia”.
Preşedintele PCM, Biro Zsolt, a reacţionat şi a spus că nu va plăti amenda, considerând gestul prefectului Marius Popică drept o "provocare".
„Legea prescrie în acest caz o amendă cuprinsă între 2.500 şi 5.000 de lei, prefectul a aplicat amenda maximă, ceea ce, credem noi, denotă rea-credinţă, rea-voinţă din partea lui. (…) Imnul acesta este un cântec bisericesc, este un psalm, un cântec sfânt al nostru, este imnul maghiarilor, nu numai al Ungariei şi dacă în România vorbim despre stat de drept şi vorbim de democraţie atunci cred că trebuie să ridicăm glasul în această privinţă, nu putem crea un precedent pentru că ar fi unul foarte periculos şi trebuie să facem tot posibilul ca legislaţia să fie schimbată. Normal ar fi ca într-o ţară europeană să putem intona toate imnurile statelor membre. (…) Vom contesta, nu vom plăti amenda. (…) Din 1989 încoace, au trecut 25 de ani de la Revoluţia de la Timişoara, şi de atunci la fiecare manifestare a comunităţii maghiare a fost intonat acest imn, iar prefectul s-a gândit acum să se lege de acest lucru. Eu consider că este un gest politic şi putem vorbi de o provocare împotriva comunităţii maghiare”, a spus Biro Zsolt.
Prefectul Marius Popică l-a amendat recent cu 5.000 de lei pe primarul municipiului Târgu Secuiesc, Bokor Tibor, pentru nepavoazarea corespunzătoare a localităţii cu steaguri tricolore de Ziua Naţională a României.
Prefectul Marius Popică a declarat că „toată lumea trebuie să înţeleagă că legea e lege şi că trebuie respectată”.
Elefant.ro:Livrare gratuita in 24 de ore! Orice produs
Sancţiunea a fost aplicată în temeiul HG 1157/2001 privind Normele de arborare a drapelului României, intonarea imnului naţional şi folosirea sigiliilor cu stema României, care prevede, la capitolul II, articolul 16 că „imnul naţional al altor state se intonează numai cu prilejul vizitelor, festivităţilor şi ceremoniilor oficiale cu caracter internaţional, împreună cu imnul naţional al României, înaintea acestuia”.
Preşedintele PCM, Biro Zsolt, a reacţionat şi a spus că nu va plăti amenda, considerând gestul prefectului Marius Popică drept o "provocare".
„Legea prescrie în acest caz o amendă cuprinsă între 2.500 şi 5.000 de lei, prefectul a aplicat amenda maximă, ceea ce, credem noi, denotă rea-credinţă, rea-voinţă din partea lui. (…) Imnul acesta este un cântec bisericesc, este un psalm, un cântec sfânt al nostru, este imnul maghiarilor, nu numai al Ungariei şi dacă în România vorbim despre stat de drept şi vorbim de democraţie atunci cred că trebuie să ridicăm glasul în această privinţă, nu putem crea un precedent pentru că ar fi unul foarte periculos şi trebuie să facem tot posibilul ca legislaţia să fie schimbată. Normal ar fi ca într-o ţară europeană să putem intona toate imnurile statelor membre. (…) Vom contesta, nu vom plăti amenda. (…) Din 1989 încoace, au trecut 25 de ani de la Revoluţia de la Timişoara, şi de atunci la fiecare manifestare a comunităţii maghiare a fost intonat acest imn, iar prefectul s-a gândit acum să se lege de acest lucru. Eu consider că este un gest politic şi putem vorbi de o provocare împotriva comunităţii maghiare”, a spus Biro Zsolt.
Prefectul Marius Popică l-a amendat recent cu 5.000 de lei pe primarul municipiului Târgu Secuiesc, Bokor Tibor, pentru nepavoazarea corespunzătoare a localităţii cu steaguri tricolore de Ziua Naţională a României.
Prefectul Marius Popică a declarat că „toată lumea trebuie să înţeleagă că legea e lege şi că trebuie respectată”.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Ucrainenii au vrut să arunce în aer tot Portul Constanța cu o jumătate din oraș cu tot. Ziarist veteran: Iată de ce și cum
Soluția Casei Regale pentru unirea imediată a Basarabiei cu România
Florin Iordănoaia, fost ofițer de Marină Militară și profesor de navigație, acuză: Drona nu putea ajunge acolo unde a explodat fără să fie dirijată! Apropo de ”radarele noastre nu pot să vadă obiecte atît de mici”: Ce vorbești, domnule? Cine te-a mințit?
URAGAN ÎN JUSTIȚIE! 3.580 de judecători se ridică împotriva caracatiței globaliste. Decizia istorică a CSM care a identificat rețeaua de ONG-uri securiste și publicații sorosiste. Lista din SUA merge la Bruxelles: Funky Citizens, Declic și Expert Forum
Gen. brg. (r.) SRI Aurel Rogojan: Așa-zisa derivă a dronelor navale din Portul Constanța este expresia disperării Ucrainei. A fost un act de agresiune militară disimulat împotriva României. Granița NATO și UE, perforată
Scene din triburile de canibali pe străzile din Belfast: Un migrant sudanez a vrut să decapiteze un irlandez cu cuțitul. ATENȚIE - IMAGINI CUTREMURĂTOARE
Recomandările noastre
AU VRUT SĂ-I TAIE CAPUL! Crimele din 13-15 Iunie 1990 povestite de martorii lor. Fenomenul Piața Universității și Mineriada expuse de ActiveNews. ISTORII REALE, GALERIE FOTO, FILMĂRI, DOCUMENTE ale ARMATEI și RECHIZITORIUL
Părintele Justin, interviu cu Victor Roncea: De nu ne vom păzi Ortodoxia, ne vom pierde și Neamul. Mă simt dator să apăr sufletele românilor. Ținta este libertatea - urmează dictatura și controlul absolut. Lepădăturile comuniste sunt în continuare sus
Cine a început cu ”Listele Negre” de care se plâng astăzi SECURIȘTII SISTEMULUI SOROȘIST și cum a câștigat ActiveNews de două ori procesul contra listei ”vectorilor propagandei” din România. Sorin Bocancea și Constantin Ilaș, INCULPAȚI. AVIZ AMATORILOR
Pomenirea a 13 ani de la săvîrșirea Cuviosului Justin Pârvu cu slujbă arhierească se va face Sîmbătă, 13 Iunie a.c. la Mănăstirea Petru Vodă, la ora 8:45. Pe 16 Iunie, ziua săvîrșirii părintelui nostru Justin, se va săvîrși slujba cuvenită
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)