Priviți această FOTOGRAFIE
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Adică locul unde sălășluiește, dacă ar fi să ne luăm după mass-media, cel mai mare căpcăun al banului public, „diavolul” în persoană, adică Patriarhul Daniel.
Interesant este că fotografia am văzut-o a doua zi de Paști, după ce remarcasem un număr neobișnuit de mare de oameni care au participat la slujba de Înviere. Până la sfârșit, nu după „luarea luminii”.
Apoi am cercetat puțin și am observat că același fenomen s-a petrecut în toate marile orașe, dar și în localități mai mici, precum Buzău, Hunedoara sau Focșani. Or mai fi fost și altele, nu știu.
Cert este că atacurile deșănțate și imorale la adresa Bisericii au scos la iveală schimbul de generații petrecut pe tăcute în rândul credincioșilor: vremea băbuței semi-catehizată, care amestecă rânduiala creștină cu superstiția păgână, s-a terminat. Cu tot respectul pentru băbuța lui Țuțea, un astfel de model nu poate să mai aducă rod.
Creșterea masivă a numărului de tineri ortodocși, implicați, s-a văzut și în timpul recentei campanii pentru ora de religie. Pentru cine a avut ochi de văzut, s-a putut observa că mulți dintre părinții implicați în favoarea orei de religie au vârsta între 30 și 40 de ani. Intrați pe pagina de Facebook a APOR dacă nu mă credeți.
Manipulatorii de serviciu, atât din presă cât și din societate, sunt combătuți pe Facebook, eficient și elegant. Și asta n-o pot face băbuțele, ci tineri educați, catehizați și conștienți de cine sunt și în numele Cui luptă. Putea cineva să-i „plătească” pe Vlad Miriță, Liana Stanciu sau George Ogăraru, oameni tineri de succes și de calitate, să facă „reclamă” Bisericii?
Dar acestea sunt vârfurile. Baza sunt miile de tineri care merg la conferințele organizate peste tot în țară, pe teme variind de la avort la sfinții închisorilor. Bate vântul schimbării, mai bine zis al întoarcerii la normalitate, după noaptea de aproape 60 de ani. Până și nemții anti-ortodocși de la Friedrich-Ebert-Stiftung au remarcat, scrâșnind din dinți, acest adevăr.
Și totuși, de unde această diferență între realitate și portretizarea negativă din mass-media? Politica Bisericii este simplă: vino și vezi. Convinge-te singur. Când vezi că într-o sâmbătă, zeci de amărâți își iau singura masă din pachetele distribuite în biserici, binecuvântându-i pe credincioși și pe preoți, cum să mai crezi ediția românească a cotidianului Pravda? Cum să-i mai crezi pe Toma Pătrașcu & co, când vezi că un cuplu îi cere unui popă 1 leu, dar acesta le oferă o nuntă și o familie?
Cum să mai acuzi Biserica pentru închiderea școlilor, când tinerii văd că majoritatea celor de vârsta lor nu are copii?
Totuși, în ciuda acestor semnale evidente, ierarhia BOR ar greși dacă ar cădea într-un triumfalism păgubos. La sate și orașe mici, foste mono-industriale, situația este dramatică. Dacă nu sunt depopulate, tinerii care au rămas acolo se învârt între vicii și sărăcie. Pentru a-i ridica din această stare este nevoie de un efort conjugat al Bisericii, prin preoți misionari dăruiți, și al statului, care să stimuleze economic acele zone. Din păcate însă, statul român nu-și mai aparține, iar stăpânul nu are nevoie de tineri independenți economic, ci de materie primă pentru munca necalificată din Occident și de carne de tun pentru a se folosi în caz de război.
De-asemenea, programele Radio și TV Trinitas ar putea suferi un upgrade în modul în care înțeleg să seteze și să abordeze agenda zilei, la modul pro-activ, nu re-activ.
Mai cred că numărul celor care se vor declara atei sau agnostici va crește în următorii ani, dar nu suficient de mult încât să poată scoate credința din viața publică și privată a românilor. Marea bătălie se va da pe impunerea homosexualității ca normă. Acolo se concentrează fondurile și know-how-ul ce vin din Occident, urmând ca toți cei care se opun legalizării căsătoriilor uni-sex să fie linșați, după modelul Mihaelei Rădulescu. Dar sunt convins că în România nu vor reuși ceea ce au făcut în alte țări și sunt pe punctul de a face în SUA.
Fotografia de mai sus o demonstrează. Engels a avut dreptate: românii sunt un popor de contrarevoluționari.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Locații: București
Subiecte: Religia în România
Organizații: Cotidianul Adevărul Friedrich-Ebert-Stiftung
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)