ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Premierul Marii Britanii, David Cameron, este criticat pentru responsabilitatea sa în avântul căpătat de campania pro-independență, iar analiștii din Regatul Unit cred că liderul consevatorilor riscă să piardă șefia Executivului, chiar dacă scoțienii vor vota NU.

Unioniștii cred că mare parte a clasei politice de la Londra a neglijiat cu inconștiență impactul referendumului pentru independență din Scoția. În toamna anului 2012, David Cameron afișa lejeritate și complezență la semnarea Acordului de la Edinburgh, prin care Londra aproba organizarea unui plebiscit, cu Alex Salmond, premierul Naționalist al Scoției.

După care, timp de doi ani, Westminster a privit cu degajare cum campania "yes" crește galopant. Butonul de panică a fost apăsat cu puține săptămâni înainte de momentul 18 septembrie, când un sondaj de opinie arăta, în premieră, că secesioniștii au căpătat un avantaj fragil.

Presa din Regat este nemiloasă cu premierul conservator. Într-un material publicat în ziua referendumului, The Independent scrie că David Cameron este pe punctul de a deveni George W. Bush al Marii Britanii.
"Apoi, după ce va fi pierdut această luptă electorală care putea fi câștigată, unde greutatea argumentelor politice, geopolitice și economice erau copleșitor de partea sa, se va împiedica într-un referendum pentru rămânerea în UE în care s-a băgat prostește. Ce șanse va avea această figură politică slăbită și trupele sale divizate și demoralizate să câștige această bătălie?", scrie The Independent.
"Așadar, David Cameron va fi premierul britanic care a pierdut Scoția și a ieșit din Europa. Ca politician va fi un eșec. Dar pentru Regatul Unit va fi și mai rău - un dezastru istoric", scriu jurnaliștii britanici.