Echipa națională de fotbal a României a reușit să se califice la barajul pentru Campionatul Mondial din 2014, după ce a învins naționala Estoniei cu 2-0 și rivala Turcia a pierdut acasă cu Olanda, 0-2. Ambele partide au contat pentru ultima etapă a preliminariilor CM 2014 din Brazilia.

Echipa tricoloră a dominat categoric partida și s-a impus grație golurilor marcate de Ciprian Marica, în minutele 30, dintr-un penalty obţinut de Bogdan Stancu, respectiv '81.

Cu aceste reușite, Marica a ajuns la cota 25 pentru echipa națională.

Componenţa celor două echipe:

România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 2. Alexandru Măţel, 15. Dorin Goian, 18. Florin Gardoş, 3. Răzvan Raţ (căpitan) - 5. Alexandru Bourceanu, 8. Costin Lazăr (16. Ovidiu Hoban, 79) - 22. Gheorghe Bucur (11. Gabriel Torje, 57), 19. Bogdan Stancu (7. Gheorghe Grozav, 46), 10. Cristian Tănase - 9. Ciprian Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă.

Rezerve neutilizate: 1. Bogdan Lobonţ, 23. Cristian Bălgrădean - 4. Srgian Luchin, 14. Iasmin Latovlevici, 17. Valerică Găman, 21. Dragoş Grigore, 13. Claudiu Keşeru, 20. Alexandru Maxim

Estonia: 1. Sergei Pareiko - 17. Enar Jaager, 3. Mikk Reintam, 15. Ragnar Klavan (căpitan), 23. Taijo Teniste - 7. Sander Puri (11. Henrik Ojamaa, 59), 6. Aleksandr Dmitrijev, 2. Joel Lindpere (5. Dmitri Kruglov, 75), 14. Konstantin Vassiljev - 10. Sergei Zenjov (8. Henri Anier, 46), 9. Tarmo Kink. Selecţioner: Taarmo Ruutli

În celălalt meci important al grupei, Olanda s-a impus în Turcia, la Istanbul, cu scorul de 2-0, datorită golurilor marcate de Arjen Robben ('8) şi Wesley Sneijder ('47).

Desfășurarea LIVE TEXT a partidei

90+3' FINAL DE MECI. ROMÂNIA MERGE LA BARAJUL PENTRU CM 2014!

90+2' Torje este faultat aproape de mijlocul terenului. Jucatorii se mutumesc sa plimbe mingea

90' De la margine se arata 3 minute de prelungire

90' Grozav faulteaza violent la mijlocul terenului, din fericire nu primeste cartonas

88' Marica ii paseaza lui Torje in lateral, dar sutul este prea puternic si nu ajunge la interceptie

81' GOOOOL ROMANIA!!!! A marcat Marica cu o lovitura din interiorul careului estonian.

79 Ultima schimbare si in tabara noastra, iese Lazar, intra Hoban

78' Dmitrijev il faulteaza pe Grozav, in timp ce jucatorul roman avansa spre poarta estonienilor. Arbitrul arata cartonasul galben

75' Ultima schimbare la estonieni, iese Lindpere, intra Kruglov

"Tricolorii" domina jocul, dar se "ineaca" in fata careului estonian, dand dovada de lipsa de imaginatie.

72' Corner pentru tricolori, centreaza Torje in careu, Lazar preia cu capul, peste poarta Estoniei

70' Klanav ii aplica un croseu lui Marica si vede cartonasul galben din partea arbitrului

68' Grozav reia cu capul spre poarta lui Pareiko, prinde portarul estonian cu siguranta

65' Gardos primeste primul cartonas galben al partidei, pentru o intrare la Kink

63' Tanase patrunde in careul Estoniei, dar faulteaza in atac si mingea ajunge la adversar

61' Torje isi prelungeste prea mult balonul in fata careului advers si rateaza sutul pe poarta

59' Schimbare si in tabara estonienilor, Puri este inlocuit de Ojamaa

57' Piturca mai face o schimbare, iese Bucur, intra Torje

55' Grozav pune stop pe piept in careul estoniei, dar este blocat la reluare

54' Meciul si-a micsorat ritmul, cele doua echipe disputandu-si mijlocul terenului

Olanda a marit diferenta la Istanbul, 0-2 pentru "Portocala Mecanica", a marcat Sneijder, in minutul 47.

50' Corner pentru Romania, executat in careu, respinge apararea estoniana

49' King trimite cu capul spre poarta lui Tatarusanu, prinde goal-keeper-ul Romaniei

48' Minge aruncata in fata spre Grozav, care aterizeaza in bratele lui Tatarusanu

Schimbare si in tabara noastra, Piturca l-a scos pe Gigel Bucur si l-a introdus pe Grozav

46' Meciul s-a reluat

Schimbare la estonieni Zenjov a fost inlocuit de Anier

La acest scor, Romania intra la baraj pentru calificarea la CM 2014, in conditiile in care Turcia este condusa la Istanbul, de Olanda, cu scorul de 1-0.

45+1' Arbitrul pune capat primei reprize

45' Dmitrijev suteaza de la distanta spre poarta lui Tatarusanu, mult pe langa

43' Bogdan Stancu scapa spre poarta adversa, dar faulteaza in atac

42' Gardos respinge gresit o minge spre propria poarta, dar Tatarusanu este la post si retine mingea de sub transversala

41' Gigel Bucur trimite o "torpila" la mica distanta de contul portii estone

40' Inca o lovitura de colt pentru tricolori, centreaza Bourceanu in careul mic al estonilor, boxeaza Pareiko

38' Marica suteaza de la marginea careului advers, pe langa poarta estonienilor

36' Inca o centrare a lui Tanase in careul Estoniei, unde Marica reia cu capul pe langa poarta lui Pareiko

34' Tanase centreaza in careul eston spre Gigel Bucur, care e blocat de apararea adversa

30' GOOOOL ROMANIA!!! Marica a transformat penalty-ul, cu un sut sec in mijlocul portii

30' PENALTY pentru Romania! Stancu a fost faultat in careu

29' Sut puternic al lui Tanase, de la aproximativ 25 de metri, pe langa poarta lui Pareiko

28' Stancu centreaza in careul advers spre Marica, dar pasa este prea lunga si nu ajunge la atacantul roman

25' Corner pentru tricolori, executat de acelasi Bourceanu, resping estonii, Tanase readuce mingea in careu, unde Stancu
trimite peste poarta!

23' Puri isi incearca sansa la poarta noastra, cu un sut puternic de la 20 de metri, dar Tatarusanu este la post si boxeaza

22' Corner pentru Estonia, executat in careul mic al tricolorilor, Stancu este la post si respinge mingea

21' Pasa lunga pentru Marica in careul estonian, cade atacantul nostru, jenat de un aparator advers, dar nu se acorda penalty

19' Din nou estonienii in atac, cu un sut al lui Vassiljev, pe langa poarta lui Tatarusanu

17' Estonianul Jaager trage din unghi, Tatarusanu este la post si respinge

16' Corner pentru Romania, executa Bourceanu la marginea careului mic, dar mingea este respinsa de apararea estoniana spre mijlocul terenului

12' Prima lovitura de colt a meciului apartine tricolorilor, dar balonul este respins si ajunge la mijocul terenului

10' Minge lunga trimisa de Bourceanu catre adancimea estonienilor, dar pasa este ratata de Tanase

La Istanbul, Olanda deschide scorul in fata Turciei, 0-1 Turcia - Olanda, gol Robben in minutul 8.

7' Actiune a jucatorilor nostri in careul Estoniei, oprita de arbitru pentru un fault in atac

5' Inca o centrare a lui Rat in careul Estoniei, ramasa fara rezultat

4' Din nou centrare a lui Rat, dar Marica este surprins in offside

3' Rat centreaza din lateral in careul eston, insa mingea nu are destinatar

3' Estonia se dovedeste o echipa curajoasa, care nu a venit la Bucuresti sa se predea si combina in jumatatea Romaniei

1' Partida a început!