Sentință amânată din nou la patru ani de la explozie

Judecătoria Bacău a amânat din nou pronunţarea unei sentinţe în procesul deschis împotriva furnizorului de gaze de victimele exploziei unui bloc din oraş, nefiind stabilit un vinovat nici după patru ani de la tragedie. O expertiză independentă arată că explozia s-a produs din neglijenţa furnizorul de gaz, iar conform noului cod penal, fapta de care ar putea fi acuzaţi reprezentanţii firmei s-ar putea prescrie în curând, informează Digi24.
Oamenii privesc cu îngrijorare la ceea ce a fost cândva casa lor. Cu toate că blocul e în reconstrucție de aproape jumătate de an, oamenii nu mai speră să se întorcă acasă. Constructorii au început să repare blocul după aproape patru ani de la explozie, iar până acum au fost montate câteva schele și a fost turnată o placă de beton. Nu se știe când vor fi gata lucrările pentru că acestea avansează cu viteza melcului.
„Soția mea și copilul, care au fost surprinși de explozie, au fost foarte afectați”, spune Ioan Vișan, unul dintre locatarii afectați.
În urma exploziei, opt familii şi-au pierdut toate bunurile, iar locuinţele au fost distruse și, conform avocatului sinistraților, cei vinovaţi ar putea scăpa de pedeapsă.
„Suntem îngrijorați de lucrul acesta din punct de vedere al prescrierii. Ne-a mai rămas speranța și mai avem ceva mijloace în care să nu ajungem la prescriere că încercăm să luptăm cu toate armele pe care le avem, chiar dacă de baricada cealaltă este o armată de avocați”, afirmă Sorin Boiangiu.
În 2010, două persoane au suferit arsuri grave, iar o a treia victimă s-a intoxicat cu fum. Deflagraţia s-a produs în urma unei scurgeri de gaze la parterul imobilului, iar flăcările au ajuns până la etajele superioare.
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

Peninsula Iberică este noul Wuhan?

După ce au ”pierdut” Coiful Dacic, olandezii vor și sculpturile lui Brâncuși

Viganò: Conclavul este falsificat – De aceea, viitorul Papă nu va avea autoritate

Psiholog militar Laurențiu Niculescu: Asistăm la destrămarea psihică a unei întregi națiuni. Acest lucru trebuie oprit!

AVEM CONFIRMAREA: DECAPITAREA REGIMULUI CIOLACU-IOHANNIS-BOLOJAN prin anularea vizelor SUA este făcută de ADMINISTRAȚIA TRUMP ca PEDEAPSĂ pentru ANULAREA ALEGERII lui CĂLIN GEORGESCU - Înalt Oficial de la Casa Albă
Recomandările noastre

Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

AVEM CONFIRMAREA: DECAPITAREA REGIMULUI CIOLACU-IOHANNIS-BOLOJAN prin anularea vizelor SUA este făcută de ADMINISTRAȚIA TRUMP ca PEDEAPSĂ pentru ANULAREA ALEGERII lui CĂLIN GEORGESCU - Înalt Oficial de la Casa Albă

Întrebarea ActiveNews pentru sesiunea LIVE a liderului AUR, George Simion, întreruptă de Facebook - VIDEO: România Mare în vechile hotare! După modelul reunificării Germaniei

SENZAȚIONAL! AEP ia în calcul UN SINGUR TUR AL ALEGERILOR PREZIDENȚIALE! E momentul unei națiuni, al tuturor românilor care susțin echipa George Simion - Călin Georgescu: PE 4 MAI ESTE TURUL 2!
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)