UPDATE 23:12  Simona Halep, cap de serie numărul 6 şi locul 7 WTA, o va întâlni pe australianca Casey Dellacqua în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 5.946.740 de dolari, informează site-ul oficial al competiţiei.

Dellacqua, jucătoare venită din calificări şi locul 78 WTA, a beneficiat în optimile de finală de neprezentarea sportivei americane Lauren Davis, poziţia 66 în clasamentul mondial.

Mulţumim Simona Halep! Ne mai aduci câte un zâmbet în aceste vremuri când cu greu mai găsim motive pentru aşa ceva. Ne faci să zâmbim şi să ne restaurezi încrederea în faptul că suntem români şi că se poate.

Simona Halep este prima jucătoare calificată în sferturile de finală de la Indian Wells.

ActiveNews a transmis în direct meciul dintre Simona Halep şi Eugenie Bouchard. Un meci în care admitem că aproape nu mai credeam în revenirea Simonei după break-ul de la 4-3 reuşit de canadiancă. Simona ne-a arătat că are resurse nebănuite. Felicitări Simona! Ţie şi întregii tale echipe.

BRAVO SIMONA. EŞTI O MARE CAMPIOANĂ.

21:49  Minge de meci pentru Halep.

21:44 5-4. Simona la 4 mingi de câstigarea unui meci în care din nou ne-a dus pe culmi...

21:41 Simona a făcut unele mingi foarte bune şi a reuşit să revină. 4-4.

21:35 Bouchard reuşeşte break-ul şi conduce cu 4 la 3. Moment dificil pentru Halep.

21:32 3-3. Simona cedează uşor acest ghem.

21:29 3-2. Simona: acum e momentul pentru un break. Haide!

21:26 2-2. Simona a început însă să conducă jocul şi să nu mai practice un joc de aşteptare.

21:19 2-1. Simona reuşeşte un ghem la 0. În acest moment fiecare jucătoare a câştigat câte 50 de puncte.

21:16 1-1.

21:13 Simona reuşeste primul ghem după 6 consecutive ale lui Bouchard.

Haide Simona, fă-ţi jocul!

21:07 Bouchard a câştigat al doilea set cu un scor de necrezut de 6 la 1. urmează set-ul decisiv.

21:04 Simona este condusă cu 5-1.

21:03 Simona este în colţurile ringului de box în aceste momente. Sperăm să revină aşa cum a făcut-o recent de mai multe ori.

21:00 4-1 pentru Bouchard.

20:55 1-3. Canadianca joacă tot mai bine şi Simona nu a revenit la jocul din primul set.

20:51 1-2. Bouchard conduce pentru prima dată în meci. Simona a redus calitatea jocului faţă de primul set.

20:48 1-1. Simona 'încheie' ghem-ul cu doua duble greşeli pe propirul servicu. Nu e nimic, haide Simona!

20:46 Simona începe şi al doilea set câştigând ghem pe serviciul adversarei.

20:39 6-2. Simona câştigă primul set în 30 de minute, nu fără emoţii.

20:35 5-2. Simona îşi câştigă si primul ghem pe propriul serviciu. Acum este un moment bun ca Simona să închidă set-ul.

20:32 5-1. Bouchard reuşeşte primul break şi primul ghem al meciului.

20:28 5-0. Simona reuşeste al 3-lea break consecutiv. Haide Simona! Antrenorul canadiancei a intrat pe teren la pauză pentru a o încuraja pe aceasta.

20:25 4-0. Ghemul acesta în care Bouchard a avut unele mingi reuşite a arătat simpatia clară a publicului pentru jucătoarea canadiancă. Simona şi-a câştigat serviciul după ce a fost condusă cu 30-0, însă a jucat la un nivel la care a spulberat moralul adversarei.

20:21 Simona urmează la serviciul.

20:19 Cu siguranţă Simona este într-o zi mult mai bună decăt cea din meciul cu Safarova. Vine cu lovituri de dreapta în forţă şi reuşeste să facă al doilea break în faţa celei care a reuşit semifinalele la Australian Open.

Simona a deschis meciul reuşind un break pe serviciul adversarei şi conduce cu 2-0.

A început meciul dintre Simona Halep favorita numărul 6 a turneului de la Indian Wells şi canadianca Eugenie Bouchard.