Simona Halep s-a calificat în premieră în sferturile turneului Australian Open, primul Mare Slem al anului, după ce a învins-o, luni dimineață, pe Jelena Jankovici (Serbia).
După ce a câștigat primul set cu 6-4, Simona a cedat în al doilea în fața sârboaicei Jankovic, care l-a câștigat cu 6-2, pentru ca în setul decisiv Simona să revină spectaculos și să și-l adjudece cu 6-o.

Pentru Simona, cea mai bună jucătoare de tenis din România, urmează un meci cu un adversar care pare mai accesibil, respectiv slovaca Dominika Cibulkova, care a făcut și ea un meci mare în optimi, revenind de la 0-1 la seturi pentru a se impune, cu 3-6, 6-4, 6-1, în confruntarea cu rusoaica Maria Sharapova, favorita numărul 3.