Simona Halep: un om, un erou, un strămoş
Simona Halep a ajuns unde a ajuns în primul rând datorită muncii ei, datorită sprijinului oferit de părinţi şi a celor din jurul ei.
Simona Halep nu a reuşit nici 1% datorită conducătorilor ţării noastre, datorită condiţiilor generale din ţara noastră sau a bazei materiale sportive de la noi.
Simona Halep nu a fost selectată din sute de jucătoare de tenis care se antrenează în bazele statului, cu antrenori plătiţi de stat, cu terenuri, mingi şi rachete oferite de stat. Simona Halep nu a fost apoi dusă la lotul naţional unde a beneficiat - pe banii statului - de turnee, antrenori, condiţii excepţionale.
Dar Simona Halep şi familia ei au făcut un lucru pe care puţini dintre noi îl facem. Ei nu au stat şi nu au înjurat statul, nu s-au plâns de condiţiile vitrege, nu au dat vina pe politicieni, nu şi-au înecat amarul la bar sau în faţa TV-ului.
Simona Halep şi-a văzut de calea ei, la fel şi părinţii şi prietenii care au sprijinit-o şi Simona Halep a reuşit. A reuşit deja mai multe decât poate că s-a gândit vreodată...
Simona Halep a ajuns să dea ora exactă în România şi să ne facem programul după meciruile ei de tenis. Simona Halep ne aduce bucurie şi ne umezeşte marginea ochilor. Simona Halep ne spune că se poate chiar şi în România în care trăim. Simona Halep ne arată calea. Simona Halep trăieşte şi e vie.
Simona Halep nu este rezultatul sistemului nostru naţional de educaţie, sportiv sau social. Dar cu toate acestea Simona este un om, este un erou, un strămoş şi un român. Simona ne arată modul în care noi am dăinuit prin veacuri: hăituiţi, umiliţi, constrânşi, dar mereu ştiind că suntem altceva decât ni se spune că suntem şi mereu de nebiruit. Simona ne arată ceea ce am putea deveni cu toţii dacă am fi serioşi, responsabili şi am munci pe brânci.
Nu ştiu ce va face Simona în această finală şi pentru noi nu ar trebuii să conteze ce se întâmplă. Dacă câştigă să ne bucurăm pentru bucuria ei. Nouă ne-a oferit deja destule şi ar trebuii să nu mai ne căutăm scuze de azi începând şi să ştim ce avem de făcut. Simona ne-a arătat ce arme să folosim. Simona este ca un strămoş frumos care coboară de undeva din veacuri şi ne ajută să mergem mai departe, ne dă încredre, ne arată calea şi valorile reale, valori prin care neamul acesta a dăinuit. Simona este un colind din bătrâni, pierdut în vremuri dar mereu proaspăt.
Simona îşi face cruce la sfârşitul partidelor şi nădăjduiesc să îşi facă şi de azi înainte. Chiar dacă pierde, chiar dacă câştigă. Fiindcă crucea e simbolul victoriei, al triumfului binelui asupra răului, a adevărului asupra minciunii şi ea până acum a câştigat această luptă. Lupta însă trebuie dusă până la capât; drumul e lung şi pericolele la tot pasul. Uneori poate Simona se va rătăci, dar cu armele la ea va putea să lupte lupta cea bună până la final.
Simona, strămoaşa mea: eu îţi mulţumesc şi iubesc tot ceea ce tu azi reprezinţi.
Nu dor nici luptele pierdute,
Nici rănile din piept nu dor,
Cum dor acele braţe slute
Care să lupte nu mai vor
(Radu Gyr)
Simona Halep nu a reuşit nici 1% datorită conducătorilor ţării noastre, datorită condiţiilor generale din ţara noastră sau a bazei materiale sportive de la noi.
Simona Halep nu a fost selectată din sute de jucătoare de tenis care se antrenează în bazele statului, cu antrenori plătiţi de stat, cu terenuri, mingi şi rachete oferite de stat. Simona Halep nu a fost apoi dusă la lotul naţional unde a beneficiat - pe banii statului - de turnee, antrenori, condiţii excepţionale.
Dar Simona Halep şi familia ei au făcut un lucru pe care puţini dintre noi îl facem. Ei nu au stat şi nu au înjurat statul, nu s-au plâns de condiţiile vitrege, nu au dat vina pe politicieni, nu şi-au înecat amarul la bar sau în faţa TV-ului.
Simona Halep şi-a văzut de calea ei, la fel şi părinţii şi prietenii care au sprijinit-o şi Simona Halep a reuşit. A reuşit deja mai multe decât poate că s-a gândit vreodată...
Simona Halep a ajuns să dea ora exactă în România şi să ne facem programul după meciruile ei de tenis. Simona Halep ne aduce bucurie şi ne umezeşte marginea ochilor. Simona Halep ne spune că se poate chiar şi în România în care trăim. Simona Halep ne arată calea. Simona Halep trăieşte şi e vie.
Simona Halep nu este rezultatul sistemului nostru naţional de educaţie, sportiv sau social. Dar cu toate acestea Simona este un om, este un erou, un strămoş şi un român. Simona ne arată modul în care noi am dăinuit prin veacuri: hăituiţi, umiliţi, constrânşi, dar mereu ştiind că suntem altceva decât ni se spune că suntem şi mereu de nebiruit. Simona ne arată ceea ce am putea deveni cu toţii dacă am fi serioşi, responsabili şi am munci pe brânci.
Nu ştiu ce va face Simona în această finală şi pentru noi nu ar trebuii să conteze ce se întâmplă. Dacă câştigă să ne bucurăm pentru bucuria ei. Nouă ne-a oferit deja destule şi ar trebuii să nu mai ne căutăm scuze de azi începând şi să ştim ce avem de făcut. Simona ne-a arătat ce arme să folosim. Simona este ca un strămoş frumos care coboară de undeva din veacuri şi ne ajută să mergem mai departe, ne dă încredre, ne arată calea şi valorile reale, valori prin care neamul acesta a dăinuit. Simona este un colind din bătrâni, pierdut în vremuri dar mereu proaspăt.
Simona îşi face cruce la sfârşitul partidelor şi nădăjduiesc să îşi facă şi de azi înainte. Chiar dacă pierde, chiar dacă câştigă. Fiindcă crucea e simbolul victoriei, al triumfului binelui asupra răului, a adevărului asupra minciunii şi ea până acum a câştigat această luptă. Lupta însă trebuie dusă până la capât; drumul e lung şi pericolele la tot pasul. Uneori poate Simona se va rătăci, dar cu armele la ea va putea să lupte lupta cea bună până la final.
Simona, strămoaşa mea: eu îţi mulţumesc şi iubesc tot ceea ce tu azi reprezinţi.
Nu dor nici luptele pierdute,
Nici rănile din piept nu dor,
Cum dor acele braţe slute
Care să lupte nu mai vor
(Radu Gyr)
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Ucrainenii au vrut să arunce în aer tot Portul Constanța cu o jumătate din oraș cu tot. Ziarist veteran: Iată de ce și cum
Soluția Casei Regale pentru unirea imediată a Basarabiei cu România
Audiere bombă în Senatul SUA: Senatorul Ron Johnson și dr. Aseem Malhotra dezvăluie legătura dintre vaccinurile COVID și CANCER - S-au descoperit peste 8 milioane de pagini ascunse de CDC: ”Au știut de miocardită și au ascuns-o!”
Experta care a dezvăluit farsa vaccinurilor Covid și minciuna Pfizer - sinucidere și boală misterioasă. Christine Cotton a lăsat un mesaj de adio în care avertizează că serul Pfizer administrat oamenilor NU A FOST NICIODATĂ cel testat în studiile clinice
Gen. brg. (r.) SRI Aurel Rogojan: Așa-zisa derivă a dronelor navale din Portul Constanța este expresia disperării Ucrainei. A fost un act de agresiune militară disimulat împotriva României. Granița NATO și UE, perforată
Vlad Cubreacov despre cine se poate afla în spatele scandalului din Mitropolia Basarabiei și de ce a izbucnit chiar acum. Agenții Moscovei de la Chișinău și București
Recomandările noastre
Ce au strigat unii dintre cei mai frumoși români din Basarabia, aflați în cușcă la Tiraspol: Te iubim, popor român! Arestarea și eliberarea după 15 ani de temniță a Eroilor Români din Transnistria. 2 și 4 iunie în Istoria recentă a României mici. VIDEO
CULMEA DEZINFORMĂRII: De frica ActiveNews ONG-ul ”anti-dezinformare” de la Cotroceni A MODIFICAT prezentarea ORIGINALĂ eliminând site-ul nostru, politicienii AUR și personalitățile puse la zid - FOTO-CAPTURI. Opinia unui membru CNA: NOI LISTE NEGRE
Nicușor Dan și ”România Imundă”: semnalizează dreapta cu SUA și face stânga cu UE. Face ce face și tot la FRANȚA se întoarce (INFO)
ActiveNews dă în judecată ONG-ul platformei ”România Imună” și Administrația Prezidențială a României după ”Raportul” mincinos despre ”dezinformare” prezentat azi la Cotroceni, în care site nostru apare drept ”cap de afiș”. AJUNGE!
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (12)