Echipa Steaua Bucureşti a fost învinsă, vineri, de formaţia ucraineana Şahtior Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu, cu scorul de 4-1, într-un meci amical disputat în Antalya (Turcia).

Şahtior a deschis scorul în minutul 25 prin Douglas Costa şi a mai punctat prin Alex Teixeira (47), Wellington (59, penalty) şi Ferreyra (79). Golul de onoare al steliţtilor a fost marcat de Mihai Costea, în minutul 64.

Mircea Lucescu nu a fost prezent la partidă, antrenorul român preferând să fie alături de soţia sa, care a suferit o intervenţie chirurgicală.

Steaua va mai susţine un meci amical în Antalya, duminică, în compania campioanei Irakului, Al Shorta.