Echipa națională a României a pierdut, scor 1-3(1-2), partida de la Pireu contra Greciei, meci contând pentru prima manșă a barajului pentru Cupa Mondială 2014.

Gazdele au marcat prin Mitroglou '14, '65 și Salpingidis '20, în timp ce pentru tricolori a înscris Bogdan Stancu în minutul 19.

Meciul a început bine pentru tricolori, care au arătat curaj, dar cei care au marcat primii au fost grecii, prin golgheterul Mitroglou, care a speculat o ieșire greșită la ofside a apărării noastre.

Băieții lui Pițurcă n-au depus armele și au egalat foarte repede, prin Bogdan Stancu, atacantul speculând o fază fixă excelent executată de Gabi Torje. De-aici însă, filmul s-a rupt. Grecii au revenit instantaneu la conducere, după ce Salpingidis a finalizat o combinație cu Katsouranis. Echipa României nu a mai avut nicio reacție.

După pauză, jocul practicat de tricolori a continuat să fie slab, ritmul lent, plin de nesincronizări. Grecii au controlat liniștit partida și au marcat din nou, la o nouă fază fixă.  Din nou, combinația Katsouranis - Mitroglou s-a dovedit letală, nouarul grec reușind "dubla".

Reușita i-a paralizat pe jucătorii naționalei, care au fost aproape de a mai încasa un gol. Singura zvâcnire a reprezentativei României a venit la un corner executat de Stancu, dar nu a fost suficient. Slabi pe benzi, lipsiți de curaj și de creativitate, tricolorii nu au meritat mai mult.

Totul se decide, însă, la București, marți de la ora 21:00.

Minutul 90+5: Final de meci

Minutul 90+5: Samaras are ocazia să înscrie, dar trimite peste poartă din 6 metri

Minutul 90+2: Răzvan Raț vede și el cartonaș galben

Minutul 90: Se arată patru minute de prelungire

Minutul 90: Lazăr a văzut al doilea cartonaș galben și este eliminat

Minutul 89: Gekas introduce mingea în plasă, dar asistentul era cu steagul ridicat pentru ofside

Minutul 86: Costin Lazăr vede cartonașul galben

Minutul 85: Katsouranis este înlocuit de Samaris

Minutul 85: Victor Pițurcă îl introduce pe Maxim în locul lui Tănase

Minutul 79: Autorul a două goluri, Mitroglou a fost înlocuit cu Gekas

Minutul 77: Schimbă și grecii: Maniatis este înlocuit de Karagounis

Minutul 76: Ocazie pentru România! Corner executat de Bogdan Stancu, mingea se scurge în careul de 6 metri, de unde Goian este aproape să reia în poartă

Minutul 75: Schimbările lui Pițurcă: Lazăr a intrat în locul lui Bourceanu, Grozav în locul lui Torje

Minutul 73: Fază cursivă a României, centrează Torje, dar Bogdan Stancu reia peste poartă

Minutul 70: Lobonț salvează naționala de la un nou gol, la o fază identică cu cea din care grecii au deschis scorul

Minutul 67: Mare ocazie pentru greci: centrare a lui Cholebas, Katsouranis însă luftează din patru metri

Minutul 65: GOL Grecia! O nouă fază fixă, Samaras a centrat, Katsouranis a prelungit cu capul și Mitroglou a marcat cu un șut din prima

Minutul 61: Costas Katsouranis primește un cartonaș galben pentru o intrare dură la Marica. Va rata returul de la București

Minutul 57: Fază frumoasă a echipei României, dar totul s-a terminat cu un șut slab al lui Bourceanu

Minutul 52: Stancu a căzut în careu după un duel cu doi fundași greci, dar arbitrul nu acordă penalty.

Minutul 50: Început echilibrat de partidă, cu posesie de ambele părți

Minutul 46: A început partea a doua

Minutul 45+1: Final de primă repriză

Minutul 45: Se arată un minut de prelungire

Minutul 44: Șansă bună de contra-atac pentru tricolori, dar Tănase a irosit totul cu o pasă greșită

Minutul 42: Dorin Goian a vede și el cartonașul galben pentru un duel cu Mitroglou

Minutul 39: Dimitris Siovas a primit cartonaș galben

Minutul 38: Mare ocazie pentru România: Cociș a fost angajat în careul advers, dar șutul mijlocașului din poziție bună a trecut pe deasupra porții

Minutul 36: Torje încearcă din nou poarta adversă, dar balonul se scurge din nou pe lângă bară

Minutul 35: Cociș primește și el cartonașul galben

Minutul 34: De câteva minute, România presează în jumătatea gazdelor

Minutul 30: Echipa tricoloră are posesia balonului, când am ajuns după prima jumătate de oră

Minutul 26: Bourceanu a luat cartonașul galben și va rata meciul retur de marți

Minutul 25: Corner pentru România, exact în momentul în care suporterii tricolori domină atmostfera

Minutul 20: GOL GRECIA! La doar un minut de reușita echipei noastre, Salpingidis a finalizat o combinație cu Samaras și Mitroglou

Minutul 19: GOOOOL ROMÂNIA! Torje a executat perfect o lovitură liberă de partea stângă, Stancu s-a ridicat și de la colțul lung a marcat pe lângă portar

Minutul 14: GOL Grecia! Mitroglou a primit o pasă peste întreaga apărare a României și golgheterul grec a lovit din prima pe lângă Lobonț

Minutul 10: Suporterii români sunt foarte activi, se aud peste fanii gazdelor

Minutul 7: Șut al lui Torje, dar mingea a trecut pe lângă poartă

Minutul 5: Duel al suporterilor: tricolorii au dominat atmosfera, ceea ce a determinat reacția fanilor gazdă

Minutul 3: Torje a prelucrat o minge pe partea dreaptă, fundașii greci au ratat intervenția și balonul s-a lovit de Marica, după care portarul grec a intervenit

Minutul 3: Tricolorii au posesia balonului în jumătatea gazdelor

Minutul 2: Mitroglou a căzut în careul de 16 metri după un contact cu Gardoș, dar arbitrul nu acordă nimic

Minutul 1: A început partida

România are lovitura de începere

Echipele de start:

România: Lobonţ - Măţel, Goian, Gardoş, Raţ - Bourceanu, Cociş - Torje, Stancu, Tănase - Marica.
Antrenor: Victor Pițurcă.

Grecia: Karnezis - Torosidis, Siovas, Papasthatopoulous, Holebas - Maniatis, Katsouranis, Tziolis - Salpingidis, Mitroglou, Samaras.
Antrenor: Fernando Santos

Astăzi, de la ora 21:45, se  dispută partida Grecia - România, contând pentru manşa tur a barajului pentru Cupei Mondiale din 2014 şi va fi condusă de o brigadă de arbitri din Portugalia, alcătuită din Pedro Proenca (central), Bertino Cunha Miranda (arbitru asistent), Jose Tiago Garcias Bolinhas Trigo (arbitru asistent) şi Nuno Duarte Pereira Gomes (rezervă). Observator pentru arbitri la meciul de pe arena "Georgios Karaiskakis" (Atena) a fost desemnat spaniolul Juan Antonio Fernandez Marin, iar observator de joc finlandezul Pertti Alaja.

Pentru baraj, selecţionerul naţionalei de fotbal a României, Victor Piţurcă, are la dispoziţie un lot de 24 de jucători, zece dintre jucători evoluează în campionatul intern, iar restul de 14 sunt stranieri. Steaua are cei mai mulţi reprezentanţi, 5 la număr.

Portari: Ciprian Tătăruşanu (Steaua Bucureşti), Bogdan Lobonţ (AS Roma), Costel Pantilimon (Manchester City);

Fundaşi: Alexandru Măţel (Astra Giurgiu), Srgian Luchin (Dinamo Bucureşti), Marius Valerică Găman (Astra Giurgiu), Dorin Goian (Asteras Tripolis), Florin Gardoş (Steaua Bucureşti), Dragoş Grigore (Dinamo Bucureşti), Răzvan Raţ (West Ham United), Iasmin Latovlevici (Steaua Bucureşti);

Mijlocaşi: Gabriel Torje (Espanyol Barcelona), Bănel Nicoliţă (FC Nantes), Costin Lazăr (PAOK Salonic), Alexandru Bourceanu (Steaua Bucureşti), Răzvan Cociş (Goverla Ujgorod), Ovidiu Hoban (Petrolul Ploieşti), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), Cristian Tănase (Steaua Bucureşti);

Atacanţi: Bogdan Stancu (Genclerbirligi SK), Gheorghe Grozav (Terek Groznîi), Ciprian Marica (Getafe CF), Claudiu Keşeru (SC Bastia), Marius Niculae (Goverla Ujgorod).

Casele de pariuri văd favorită echipa Greciei în prima manşă, cu o cota 2, faţă de 4.2, cota "tricolorilor".

Meciul retur este programat, marţi, de la ora 21:00, pe Arena Naţională din Bucureşti.

În celelelte partide ale barajului din Zona Europa se confruntă pentru un bilet la Mondiale Islanda-Croaţia, Portugalia-Suedia şi Ucraina-Franţa.