ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Cetăţenii Republicii Moldova sunt aşteptaţi la urne în această duminică pentru a alege un nou Parlament. 3,2 milioane de alegători vor alege un număr de 101 parlamentari în noul legislativ de la Chişinău.

Livrare gratuita in 24 de ore!

UPDATE 9.30: După numărarea a 87,7% din buletinele de vot, rezultatele sunt următoarele: PSRM - 21.6%, PLDM - 19.3%, PCRM - 17.83%, PDM -15.76% și PL - 9.38%, informează unimedia.md.

UPDATE 01:00: Rezultatele parțiale după numărarea a 64,88 % din secțiile de vot sunt cele de mai jos:

PCRM - 18.47%

PLDM - 18.65%

PL - 8.44%

PD - 16.16%

PCR - 5.29%

PSRM - 22.06%

Blocul Uniunea Vamală - 3.74%

PLR - 1.36%

Oleg Brega - 0.72%

UPDATE. 23.57 Partidul Socialiştilor din Republica Moldova (PSRM) a obţinut 22.91% din voturi, la numărarea a 35.07% din buletinele de vot, a anunţat Comisia Electorală Centrală (CEC). Partidul Comuniştilor (PCRM) a obţinut 19.75%, Partidul Liberal-Democrat (PLDM) a obţinut, deocamdată, 16.69% din voturi, Partidul Democrat - 16.4%, Partidul Comunist Reformator - 5.93% şi Partidul Liberal - 6.59% din voturi.

UPDATE. 23.35 Comisia Electorală Centrală prezintă datele preliminare după procesarea a 25.90 din procesele verbale

Partidul Socialiștilor din R. Moldova 23,74%
Partidul Comuniștilor din R. Moldova 20,27%
PDM 16,52%
PLDM 16,23%

UPDATE. 23.22 Prezența la urne la alegerile parlamentare desfășurate duminică în Republica Moldova a fost de 55,86%, conform datelor finale centralizate de Comisia Electorală Centrală (CEC). Potrivit președintelui CEC, Iurie Ciocan, la scrutinul de duminică au participat 1.565.591 alegători din totalul celor peste 3,2 milioane de cetățeni cu drept de vot.

Cea mai ridicată rată de participare la vot a fost înregistrată la Chișinău, acolo unde nu mai puțin de 565.591 dintre alegătorii înscriși pe listele electorale, adică 62,47%, s-au prezentat la urne.

UPDATE 22:50 -Sute de moldoveni scandau duminică seara "lăsaţi-ne să votăm!", cerând prelungirea programului de votare după ora locală 21.00, relatează agenţia rusă Tass, în pagina electronică.

"A fost luată decizia de a nu prelungi programul secţiei de votare de la ambasadă, deoarece toate cele 3.000 de buletine de vot au fost utilizate", a declarat presedintele biroului electoral din Moscova, Anatol Patraşcu.  Potrivit Tass, în faţa ambasadei se află în continuare sute de persoane care doresc să voteze. Cetăţenii moldoveni scandează "Lăsaţi-ne să votăm!" şi "Suntem pentru Rusia!".

Pe teritoriul Rusiei au fost deschise în total cinci secţii de votare, dintre care două la Moscova şi celelalte trei la Sankt-Petersburg, Soci şi Novosibirsk. Mii de moldoveni au stat la coadă duminică pentru a putea vota în cadrul scrutinului parlamentar la secţia de votare deschisă la ambasada Republicii Moldova din Moscova.

UPDATE. 21.15 Cele aproximativ 2.000 de secţii de votare de pe teritoriul Republicii Moldova s-au închis duminică, la ora locală 21.00. Concomitent, procesul electoral s-a încheiat în România şi în Ucraina. Totuşi, în cazul în care mai sunt alegători care nu au reşit să-şi exprime opţiunea electorală, programul votului ar putea fi extins cu cel mult două ore, informeaza ziarul Timpul.md.

În Occident, la secţiile amenajate în Italia, Austria, Portugalia sau în Statele Unite ale Americii, votul continuă, date fiind diferenţele de fus orar.

Ultima dată, Comisia Electorală Centrală a prezentat rata de participare la vot la ora 18,30, când aceasta era de 51,2% la nivel naţional.

Până la ora respectivă, la urne ieşiseră 1.429.778 de alegători. Cei mai activi s-au dovedit a fi votanţii din Rezina (56,09%) şi Criuleni (55,875). Pe de altă parte, alegătorii din Basarabeasca s-au prezentat la urne doar în proporţie de 39,29%.

UPDATE 14:15 Sute de moldoveni stau la coadă la singura secţie de votare deschisă în Moscova. Trupele speciale ruse au fost trimise la faţa locului pentru a împiedica incidentele. În capitala Rusiei, temperatura este de -10 grade Celsius.

UPDATE 13:51 Pănă la ora 12:30, au votat aproape 21% dintre cetăţenii moldoveni, însemnând 588 de mii de oameni din totalul celor 3,2 milioane de alegători.

UPDATE 12:05 La secţia de votare deschisă la Ambasada Moldovei de la Bucureşti s-a format o coadă, câteva zeci de persoane aşteptând să îşi exprime opţiunea electorală. Cozi ceva mai mici sunt şi la celelalte secţii deschise în România, dar şi la Moscova.

UPDATE 10:21 Până la ora 09:30 au votat mai puţin de 150.000 de moldoveni, prezenţa la vot fiind de ceva mai mult de 4%.

UPDATE 09:25 În prima oră a alegerilor din Moldova, peste 43 de mii de persoane au votat, anunţă Digi 24.

UPDATE 09:15 Cetăţenii moldoveni aflaţi în România pot vota la cele 11 secţii deschise pe teritoriul ţării noastre.

BUCUREŞTI (secţia I): Sediul Ambasadei Moldovei, Aleea Alexandru 40, Sector I

BUCUREŞTI (sectia II): Consulat, str. Emanoil Porumbaru 89, Sector I

BACĂU: Universitatea "Vasile Alecsandri", Calea Marasesti 158

BRAŞOV: Casa de Cultură a Studenţilor, str. Memorandumului 39

CLUJ-NAPOCA: Casa de Cultură a Studenţilor, Piaţa Lucian Blaga 1-3

CONSTANŢA: Universitatea "Ovidius", bld. Mamaia 124

GALAŢI: Universitatea "Dunarea de Jos", str. Domnească 47

IAŞI (sectia I): Consulat, str. Grigore Ghica Vodă 60A

IAŞI (sectia II): Şcoala "Gh. Asachi", bld. Ştefan cel Mare şi Sfânt 64

SUCEAVA: Universitatea "Ştefan cel Mare Suceava", str. Universităţii 13

TIMIŞOARA: Colegiul Naţional de Artă "Ion Vidu", str. Cluj 12

UPDATE 07:00 S-au deschis secţiile de votare, primii moldoveni exprimându-şi deja opţiunile electorale.