Un irlandez despre satul românesc
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Am aflat că de fapt locuiește de ceva vreme în Titan și este atașat de această zonă verde a Bucureștiului.
Pentru cei ce nu îl cunosc, Peter Hurley este irlandezul care s-a mutat în Romania din dragoste pentru satul romanesc și de 21 de ani promoveaza peste tot civilizația acestuia. În 2012 Peter Hurley a plecat de la Săpânţa până la Bucureşti, a parcurs practic pe jos 650 de kilometri în dorința de a atrage atenţia asupra oamenilor de la ţară care l-au gazduit generoși pe unde a trecut.
Mi-a povestit cu entuziasm despre drumurile sale, despre proiectele sale. Iubește traiul la ţară, curățenia și simplitatea vieții pe care a descoperit-o în unele familii de țărani, obiceiurile şi tradiţiile româneşti. Crede că satul românesc este astăzi unic în contextul european. Civilizația rurală s-a pierdut de ani buni în țările Europei vestice iar astăzi curentul revivalist încearcă prin sute de asociații și programe culturale să recupereze o parte din această civilizație. În Romania lumea satului a supraviețuit comunismului însă paradoxal a fost practic spulberată după 90.
A încercat să creeze un grup de lucru la nivel guvernamental, o strategie specifică pentru a securiza viitorul lui, care să cuprindă trei elemente cheie : soluția economică, cea culturala și cea educațională.
Din păcate concluzia serii a fost că fără un program organic asumat politic Carpathian Garden va deveni Carpathian Graveyard, deja există zeci de sate părăsite în zona subcarpatică.
Deși nu are cetățenie română, pentru ceea ce simte și face pentru satul nostru, cred că Peter Hurley ar merita să fie cel puțin director al Muzeului Țăranului Român.
Pentru cei ce nu îl cunosc, Peter Hurley este irlandezul care s-a mutat în Romania din dragoste pentru satul romanesc și de 21 de ani promoveaza peste tot civilizația acestuia. În 2012 Peter Hurley a plecat de la Săpânţa până la Bucureşti, a parcurs practic pe jos 650 de kilometri în dorința de a atrage atenţia asupra oamenilor de la ţară care l-au gazduit generoși pe unde a trecut.
Mi-a povestit cu entuziasm despre drumurile sale, despre proiectele sale. Iubește traiul la ţară, curățenia și simplitatea vieții pe care a descoperit-o în unele familii de țărani, obiceiurile şi tradiţiile româneşti. Crede că satul românesc este astăzi unic în contextul european. Civilizația rurală s-a pierdut de ani buni în țările Europei vestice iar astăzi curentul revivalist încearcă prin sute de asociații și programe culturale să recupereze o parte din această civilizație. În Romania lumea satului a supraviețuit comunismului însă paradoxal a fost practic spulberată după 90.
A încercat să creeze un grup de lucru la nivel guvernamental, o strategie specifică pentru a securiza viitorul lui, care să cuprindă trei elemente cheie : soluția economică, cea culturala și cea educațională.
Din păcate concluzia serii a fost că fără un program organic asumat politic Carpathian Garden va deveni Carpathian Graveyard, deja există zeci de sate părăsite în zona subcarpatică.
Deși nu are cetățenie română, pentru ceea ce simte și face pentru satul nostru, cred că Peter Hurley ar merita să fie cel puțin director al Muzeului Țăranului Român.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)