ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!

Simona Halep a câștigat al șaselea turneu WTA din acest an, după ce s-a impus în finala de la Sofia, în fața australiencei Samantha Stosur.

Românca a învins în trei seturi, scor2-6, 6-2, 6-2.

ActiveNews.ro  a relatat în direct cele mai importante momente ale partidei şi v-a ţinut la curent şi cu disputa masculină a finalei de la Paris, finală ce s-a desfăşurat între Novak Djokovic şi David Ferrer.

Primul set a fost câştigat de sârb după ce Ferrer a avut 5-4 şi serviciul propriu pentru a încheia set-ul. Novak însă a revenit şi a câştigat primul set cu 7-5.

Paris: Ferrer din nou avans în al doilea set. 2-0 în acest moment pentru Ferrer.

Sofia: Simona Halep nu a început bine primul set. Ea este condusă în acest moment cu 2-0 de catre Stosur.

Sofia: Simona câştigă primul ghem din meci. 3-1 pentru Stosur.

Paris: 4-3 pentru Ferrer în al doilea set şi spaniolul serveşte.

Sofia: Simona la a 3-a minge de break (ghem câştigat pe serviciul adversarului). Din păcate Simona nu fructifică oportunităţile avute şi australianca conduce cu 4-1.

Paris: Ferrer din nou conduce cu 5-4, la fel ca şi în primul set şi serveşte pentru a câştiga al doilea set.

Paris: 5-5. Novak recuperează şi egalează situaţi în al doilea set.

1116995-17653422-640-360

Paris: 7-5. 7-5 rezultat final. Novak Djokovic câştigă turneul de la Paris în faţa spaniolului.

Sofia: 6-2 primul set pentru Samnatha.

Sofia: 1-1 în primul set, serveşte Samantha.

Sofia: Simona reuşesşte break-ul şi conduce cu 2-1 în al doilea set.

Sofia: Stosur revine şi egalează la 2 după ce simona a condus cu 40-15 pe propriul serviciu.

18:22 30-15 pentru Simona in ghemul 5.

18:23 Break Simona care urmează la servici şi conduce cu 3-2.

18:28 Simona îşi măreşte avantajul la 4-2. Loveşte mingile rapid şi reuşeşte să îţi pună în dificultate adversara. Haide Simona.

18:31 5-2 pentru Simona care este aproape de câştigarea celui de al doilea set.

18:35 1-1 la seturi. Simona a câştigat al doilea set cu 6-2 şi va disputa acum setul de decisiv care începe pe serviciul Samanthei.

18:41 1-0 pentru Samatha.

18:44 Simona egalează la 1.

18:47 Samatha câştigă al treilea ghem la 30.

18:51 Simona câştigă la 0 al 4-lea ghem al meciului. 2-2. Haide Simona! Este momentul pentru un break.

18:53 Simona reuşeşte un punct superb şi egalează la 15. al doilea punct de excepţie făcut de Simona. 15-30.

Break făcut de Simona care a câştigat ghem-ul cu 3 mingi lovite în lung de linie.

19:01 Simona conduce cu 4-2 şi 30-0 în ghem-ul cu numărul 7.

19:04 Simona se află la doar un ghem de câştigarea turneului şi urmează la servici. 5-2.

Bravo Simona! Remarcabil cum a întors situaţia în favoarea sa după un prim set mai slab. La fel ca şi la finala de la Moscova Simona o învinge pe Stosur dar de această dată în 3 seturi.