Steaua București a terminat la egalitate, scor 0-0,  contra celor la Schalke,  partidă contând pentru etapa a V-a a grupei E a Ligii Campionilor. În urma acestui rezultat, coroborat cu victoria lui FC Basel contra lui Chelsea la Londra, Steaua nu mai are nicio șansă la locul 3, poziție care asigură calificarea în Primăvara Europa League.

Minutul 90: S-au arătat trei minute de prelungire

Minutul 90: Piovaccari a trecut pe lângă gol, lovitura sa de cap fiind prinsă de portarul lui Schalke

Minutul 87: Schimbare la Schalke: Obasi a intrat în locul lui Fuchs

Minutul 86: Szalai cere penalti la un contact cu Gardoș, dar arbitrul nu acordă nimic

Minutul 85: Piovaccari a primit și el cartonașul galben

Minutul 83: Ocazie uriașă pentru Steaua: Adi Popa i-a pasat lui Stanciu în careul german, dar noul-intrat a încercat un lob în loc să paseze pentru Piovaccari, aflat în poziție ideală

Minutul 81: Ultima modificare la Steaua: Prepeliță a fost înlocuit de Stanciu

Minutul 77: Schimbare la Steaua: Iancu în locul lui Chipciu

Minutul 76: Gardoș a fost avertizat

Minutul 75: Tănase a executat lovitura liberă obținută de Prepeliță, mingea a trecut puțin pe lângă

Minutul 74: Jones l-a faultat din spate pe Prepeliță și a văzut cartonașul galben

Minutul 73: Schimbare la Schalke: Draxler în locul lui Meyer

Minutul 68: Piovaccari și portarul german au sărit după aceiași minge, dar goalkeeperul îl lovește pe atacantul italian. Arbitrul nu acordă penalti

Minutul 63: Șansă mare și pentru germani. La un corner executat de Aogo, Jones a reluat cu capul puțin pe lângă poarta unui Tătărușanu ieșit pe sub minge

Minutul 58: Ocazie uriașă a Stelei! Piovaccari și Prepeliță au combinat la marginea careului advers, mingea a ajuns în fața porții germane, dar Prepeliță și Chipciu s-au încurcat reciproc

Minutul 54: Piovaccari putea scăpa singur cu portarul, dar a fost semnalizată o poziție de ofside

Minutul 50: Centrare periculoasă în careul Stelei, dar Howedes ratează întâlnirea cu balonul

Minutul 46: Prima schimbare la Steaua, Neagu a fost înlocuit cu Varela

LIVE VIDEO STEAUA - SCHALKE 04

Minutul 45: Bourceanu vede și el cartonașul galben. Arbitrul fluieră finalul primei reprize

Minutul 41: Neustadter a primit primul cartonaș galben al partidei

Minutul 38: Steaua a plecat foarte bine pe contra-atac, dar Neagu a centrat aiurea când Piovaccari aștepta singur în fața porții germane

Minutul 32: Germanii au marcat, după o cursă a lui Farfan, dar golul a fost anulat după ce arbitrul suplimentar a remarcat că mingea a ieșit înainte de centrarea peruanului

Minutul 30: Steaua are și ea o mare ocazie! Lovitură liberă executată de Bourceanu, mingea a ajuns la Szukala, care a recentrat și Piovaccari a șutat spectaculos, pe spate, aproape de vinclul porții lui Schalke

Minutul 29: Cea mai mare șansă de gol a meciului! Farfan a reluat, cu o lovitură de cap, puțin peste poarta lui Tătărușanu, din careul de șase metri

Minutul 23: Mare ocazie pentru Schalke! Nemții au adus mingea în careul de 16 metri, dar doi coechipieri de-ai săi nu au reușit să tragă spre poartă din poziții bune

Minutul 21: Contră a celor de la Schalke pe partea stângă, Fuchs pătrunde dar centrarea sa a fost prinsă, în 6 metri de către Tătărușanu

Minutul 18: Piovaccari a primit o minge în spatele apărării germane, dar execuția sa din prima a trecut peste poartă

Minutul 12: Germanii au avut o lovitură de colț, dar faza a rămas fără rezultat.

Minutul 8: Cursă a lui Adi Popa pe partea dreaptă, dar mijlocașul a amânat prea mult centrarea și a fost blocat

Minutul 4: Steaua domină teritorial, dar steril.

Minutul 1: A început partida

Echipele de start:

Steaua : Tătăruşanu - Prepeliţă, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Neagu - Adi Popa, Chipciu, Tănase - Piovaccari
Rezerve: Niţă, Georgievski, Varela, Adrian Cristea, Stanciu, Iancu, Kapetanos

Schalke 04: Fahrmann - Uchida, Howedes, Felipe Santana, Aogo - Jones, Neustadter - Farfan, Meyer, Fuchs - Szalai
Rezerve: Unnerstall, Hoogland, Matip, Kolasinac, Draxler, Ayhan, Obasi

ActiveNews vă invită să urmărim împreună penultimul meci al Stelei pe Arena Națională în grupele Ligii Campionilor, contra germanilor de la Schalke 04, echipă care s-a impus în tur cu 3-0 în fața campioanei României.

Chiar dacă va învinge, Steaua nu are decât șanse teoretice de a accede în primăvara europeană, ținând cont de faptul că, în ultima etapă, se va deplasa la Londra, pentru meciul cu Chelsea (11 decembrie), iar germanii vor primi vizita elvețienilor de la FC Basel.

De la Steaua vor lipsi Lucian Filip, Mihai Pintilii și Leandro Tatu, care sunt accidentați, precum și Paul Pîrvulescu, din cauza unei răceli. Astfel, alături de căpitanul Alex Bourceanu ar putea juca Ionuț Neagu, iar pe postul de fundaș dreapta ar putea fi folosit Andrei Prepeliță.

Clasamentul grupei:

1. Chelsea 4 3 0 1 11-2 9
2. Schalke 4 2 0 2 4-6 6
3. FC Basel 4 1 2 1 4-4 5
4. Steaua 4 0 2 2 2-9 2

Cele două echipe s-au mai duelat o dată și în 2011, în grupele Ligii Europa: în septembrie, au remizat la Cluj, scor 0-0, iar în decembrie, Schalke a câștigat cu 2-1.

Arbitrul meciului va fi olandezul Bas Nijhuis, care nu a mai oficiat decât la o singură partidă a românilor în cupele europene: FC Vaslui - Internazionale: 0-2, din play-off-ul Ligii Europa, în data de 23 august 2012.

Ultima victorie a Stelei în grupele Ligii Campionilor a avut loc în septembrie 2006, 4-1 în deplasare cu Dinamo Kiev, iar unicul succes contra echipelor germane, pentru roș-albaștri, din 17 meciuri, a fost înregistrat în decembrie 1957, 3-1 contra Borussiei Dortmund (Tătaru '17, Constantin '25, Alecsandrescu '45 / Niepieklo '12).