ActiveNews.ro v-a ţinut la curent cu desfăşurarea primelor două partide din optimile de finală ale UEFA Champions League.Paris Saint Germain a învins, în deplasare, scor 4-0, pe Bayer Leverkusen, în prima manşă a optimilor Ligii Campionilor.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Matuidi '3, Ibrahimovici '39 din penalti, '42 şi Cabaye '88.

Bayer Leverkusen: Leno - Hilbert, Spahici, Omer Toprak, Guardado - Bender, Rolfes (Reinartz '46), Castro - Sam (Wollscheid '62), Kiessling, Heung-Min Son (Brandt '46). Antrenor: Sami Hyypia.

Paris Saint-Germain: Sirigu - Van der Wiel, Alex, Thiago Silva, Maxwell - Verratti, Thiago Motta, Matuidi (Cabaye '67) - Lucas Moura, Ibrahimovici, Lavezzi (Pastore '76). Antrenor: Laurent Blanc.

În celălalt meci al zilei de marţi, Barcelona s-a impus la Manchester, pe terenul lui City, cu 2-0, prin golurile lui Messi '54 - penalti şi Alves '90.

Manchester City: Hart - Zabaleta, Kompany (cap), Demichelis, Clichy - Navas (Nasri 58), Fernandinho, Silva, Y. Touré, Kolarov (Lescott 57) - Negredo (Dzeko 74).Antrenor: Manuel Pellegrini

FC Barcelona: Valdes - Dani Alves, Piqué, Mascherano, Alba - Xavi (cap), Busquets, Fabregas (Roberto 86) - Sanchez (Neymar 73), Messi, Iniesta. Antrenor: Gerardo Martino

Minutul 90: GOL Barcelona! Dani Alves a combinat cu Neymar, a pătruns în careu şi a înscris pe lângă Joe Hart.

Minutul 88: GOL PSG! Cabaye a înscris pentru francezi, care sunt ca şi calificaţi

Minutul 59: Spahici (Bayer L) a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben

Minutul 54: Demichelis a fost eliminat

Minutul 54: GOL Barcelona! Messi este faultat de Demichelis, la limita careului de 16 metri, şi tot vârful Barcelonei transformă

Minutul 46: A început partea a doua a partidelor

Minutul 45: Pauză şi la Leverkusen

Minutul 45: Final de primă repriză la Manchester

Minutul 42: GOL PSG! Ibrahimovici a reuşit "dubla", după o pasă a lui Matuidi, cel care a deschis scorul

Minutul 39: GOL PSG! Ibrahimovici a transformat penaltiul obţinut de Lavezzi, care a fost faultat de Spahici

Minutul 31: Messi are şi el o încercare la poarta celor de la City

Minutul 27: Mare ocazie pentru Manchester City. Fernandinho i-a pasat lui Alvaro Negredo, dar şutul acestuia a fost scos în extremis de Victor Valdes

blaise-matuidi-a-deschis-scorul-pentru-psg

Minutul 15: Hibert (Leverkusen) a primit cartonaşul galben

Minutul 4: Autorul golului lui PSG a primit cartonaşul galben

Minutul 3: GOL PSG! Blaise Matuidi a deschis scorul pentru francezi

Minutul 1: Au început partidele

Liga Campionilor se reia marţi seară cu primele meciuri ale optimilor de finală. Astfel, de la ora 21:45, se vor înfrunta Manchester City şi Barcelona, respectiv Leverkusen şi Paris Saint Germain. ActiveNews.ro vă va ţine la curent cu desfăşurarea scorului şi vă va aduce rezumatele partidelor.

Evident, meciul cel mai aşteptat se va disputa pe City Of Manchester Stadium, acolo unde echipa lui Pellegrini va da piept cu FC Barcelona.
Atât englezii cât şi ibericii vin după două victorii importante pe plan intern: City a învins-o pe Chelsea cu 2-0 în Cupa Angliei, iar Barcelona a terminat-o pe Rayo Vallecano, noua echipă a lui Raţ primind şase goluri pe Camp Nou.

La gazde, românul Costel Pantilimon va începe meciul de pe banca de rezerve.

Echipele de start:

Manchester City: Hart – Zabaleta, Kompany, Demichelis, Kolarov – Navas, Garcia, Toure, D. Silva – Negredo, Dzeko.
Rezerve: Pantilimon, Richards, Lescott, Nasri, Javi García, Džeko, Jovetić.Antrenor: Manuel Pellegrini.

Barcelona: Valdes - D. Alves, Pique, Mascherano, Alba – Xavi, Busquets, Iniesta – Alexis, Messi, Fabregas.
Rezerve: Pinto, Bartra, Adriano, Song, Sergi Roberto, Pedro Rodríguez, Neymar. Antrenor: Gerardo Martino

În celălalt meci al grupei, francezii lui Laurent Blanc pleacă favoriţi în duelul cu Leverkusen, chiar dacă le lipseşte Edinson Cavani. De cealaltă parte, germanii au şi ei câţiva absenţi: Emre Can este suspendat, în timp Eren Derdiyok şi Robbie Kruse sunt accidentaţi. Stefan Reinartz este incert.

Leverkusen: Leno - Hibert, Spahici, Omer Toprak, Guardado - Bender, Rolfes, Castro - Sam, Kiessling, Son Heung - Min.
Rezerve: Yelldell, Wollscheid, Hegeler, Boenisch, Reinartz, Öztunali, Brandt. Antrenor: Sami Hyypia.

PSG: Sirigu - Van der Wiel, Alex, Thiago Silva, Maxwell - Motta, Matuidi, Veratti - Lucas, Ibrahimovici, Lavezzi. Rezerve: Douchez, Marquinhos, Digne, Cabaye, Ménez, Rabiot, Pastore.