Vrancea: Patru sugari au ajuns la spital după ce au fost vaccinați, unul a făcut CONVULSII. Ce spun medicii
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Patru sugari au ajuns la spitalul județean din Focșani, zilele trecute, după ce au prezentat reacții adverse post-vaccinare.
[p] NU hrani cancerul! Alimentatia este aliatul tau - Cărţile pe care le cauţi
Bebelușii fuseseră vaccinați cu Pentaxim, un vaccin indicat pentru a proteja copilul împotriva difteriei, tetanosului, tusei convulsive, poliomielitei și împotriva infecțiilor invazive produse de Haemophilus influenzae tip b (meningite, infecții ale sângelui etc). Cei patru copii au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Focșani cu simptome precum febră, vărsături, scaune diareice, iar unul dintre ei a făcut convulsii.
În acest caz s-a sesizat Direcția de Sănătate Publică Vrancea, care a demarat o anchetă.
Medicul epidemiolog Marina Maiorov a explicat că reacțiile bebelușilor la vaccin sunt normale și posibile, ele fiind trecute în prospect.
„Au fost patru cazuri. Un bebeluș de cinci luni, cu câteva scaune diareice, a fost internat, dar i s-a dat drumul că-și revenise. Această reacție e posibil să fi apărut și din cauza faptului că mama îi schimbase bebelușului laptele praf. Un alt caz a fost mai grav, la un bebeluș care a făcut convusii, el fiind internat la Spitalul «Marie Curie» din capitală. Acesta este un copil cu multiple probleme de sănătate, polispitalizat, subponderal, și e probabil ca reacțiile să fi apărut pe fondul problemelor de sănătate și a imunității scăzute. Al treilea copil a fost unul de 4 luni, care a prezentat 2-3 vărsături. El a fost spitalizat, și după ce i-a fost administrat tratament specific, a fost externat. Al patrulea copil a fost unul de 8 luni, restanțier la vaccinul Pentaxim, din cauza unor probleme de sănătate, care a prezentat febră. A fost internat o seară și apoi externat. Aceste reacții sunt normale și nu este vaccinul de vină, deoarece am verificat și dozele provin din loturi diferite, iar sugarii au fost vaccinați la medici diferiți. Până acum am mai vaccinat sugari cu Pentaxim și nu au fost deloc probleme”, a declarat medicul Marina Maiorov pentru Monitorul de Vrancea.
Pentru că există un protocol de monitorizare a reacțiilor post-vaccinare, medicii DSP au raportat aceste cazuri la Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile, dar și la Centrul Regional de Sănătate Publică Iași.
[p] NU hrani cancerul! Alimentatia este aliatul tau - Cărţile pe care le cauţi
Bebelușii fuseseră vaccinați cu Pentaxim, un vaccin indicat pentru a proteja copilul împotriva difteriei, tetanosului, tusei convulsive, poliomielitei și împotriva infecțiilor invazive produse de Haemophilus influenzae tip b (meningite, infecții ale sângelui etc). Cei patru copii au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Focșani cu simptome precum febră, vărsături, scaune diareice, iar unul dintre ei a făcut convulsii.
În acest caz s-a sesizat Direcția de Sănătate Publică Vrancea, care a demarat o anchetă.
Medicul epidemiolog Marina Maiorov a explicat că reacțiile bebelușilor la vaccin sunt normale și posibile, ele fiind trecute în prospect.
„Au fost patru cazuri. Un bebeluș de cinci luni, cu câteva scaune diareice, a fost internat, dar i s-a dat drumul că-și revenise. Această reacție e posibil să fi apărut și din cauza faptului că mama îi schimbase bebelușului laptele praf. Un alt caz a fost mai grav, la un bebeluș care a făcut convusii, el fiind internat la Spitalul «Marie Curie» din capitală. Acesta este un copil cu multiple probleme de sănătate, polispitalizat, subponderal, și e probabil ca reacțiile să fi apărut pe fondul problemelor de sănătate și a imunității scăzute. Al treilea copil a fost unul de 4 luni, care a prezentat 2-3 vărsături. El a fost spitalizat, și după ce i-a fost administrat tratament specific, a fost externat. Al patrulea copil a fost unul de 8 luni, restanțier la vaccinul Pentaxim, din cauza unor probleme de sănătate, care a prezentat febră. A fost internat o seară și apoi externat. Aceste reacții sunt normale și nu este vaccinul de vină, deoarece am verificat și dozele provin din loturi diferite, iar sugarii au fost vaccinați la medici diferiți. Până acum am mai vaccinat sugari cu Pentaxim și nu au fost deloc probleme”, a declarat medicul Marina Maiorov pentru Monitorul de Vrancea.
Pentru că există un protocol de monitorizare a reacțiilor post-vaccinare, medicii DSP au raportat aceste cazuri la Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile, dar și la Centrul Regional de Sănătate Publică Iași.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)