ACTUALIZARE 27.06 / 22:25 Selecționata României a fost învinsă de Germania cu scorul de 4-2 (1-2), joi seara, în semifinalele Campionatului European de fotbal Under-21 din Italia și San Marino, pe stadionul Renato Dall'Ara din Bologna, informează Agerpres

Nadiem Amiri (21, 90+4) și Luca Waldschmidt (51 - penalty, 90) au marcat din partea Germaniei, în timp ce George Pușcaș a înscris golurile României (26 - penalty, 44).

Germania a marcat prin Amiri, cu un șut printre picioarele lui Pașcanu (21).

România a egalat la scurt timp prin Pușcaș (26), dintr-un penalty obținut de Hagi, faultat în careu de Baumgartl.

Pușcaș a adus România în avantaj, trimițând cu capul în poartă mingea centrată de Ivan (44).

La finalul primei reprize, România conducea Germania cu 2-1.

Nemții au început mai bine repriza secundă, reușind să egaleze în min. 51. România nu și-a mai creat ocazii în partea secundă.

Echipa germană a făcut diferența în ultimele minute, după două faulturi ale lui Pașcanu, Waldschmidt marcând în min. 90, bară-gol, iar Amiri (90+4), direct din lovitură liberă de la 18 metri.

Meciul s-a încheiat cu scorul Germania - România 4-2 (1-2).

În finala de duminică, la Udine, Germania va întâlni învingătoarea dintre Spania și Franța, care se vor confrunta în semifinala de vineri, de la ora 22:00, la Reggio Emilia.

ACTUALIZARE 25.06/00:13 România U21 s-a calificat în semifinale la Euro 2019. "Tricolorii mici" au remizat cu Franța în ultimul meci și a terminat grupa C pe primul loc, cu 7 puncte.

Tricolorii s-au calificat în semifinale, unde vor întâlni Germania, joi 27 iunie, de la ora 19:00. Cu această ocazie, reprezentativa de tineret s-a calificat, după 50 de ani, la Jocurile Olimpice, ediția Tokyo 2020.

În celălalt meci al Grupei, Anglia și Croația au încheiat la egalitate, scor 3-3. România a terminat pe primul loc, urmată de Franța.

Au evoluat echipele:
Franța: 23. Paul Bernardoni - 2. Kelvin Amian, 4. Ibrahima Konate, 5. Dayot Upamecano, 15. Malang Sarr - 21. Olivier Ntcham, 6. Lucas Tousart (căpitan), 10. Matteo Guendouzi, 20. Marcus Thuram (7. Romain Del Castillo, 85) - 11. Jean-Philippe Mateta, 12. Jonathan Ikone (22. Jeff Reine-Adelaide, 85). Selecționer: Sylvain Ripoll.
Rezerve neutilizate: 1. Gautier Larsonneur, 22. Maxence Prevot - 13. Colin Dagba, 17. Moussa Niakhate, 19. Anthony Caci, 3. Fode Ballo-Toure, 8. Houssem Aouar, 18. Ibrahima Sissoko, 9. Moussa Dembele, 14. Jonathan Bamba.
România: 1. Ionuț Andrei Radu (căpitan) - 6. Cristian Manea, 5. Ionuț Nedelcearu, 18. Adrian Rus, 2. Radu Boboc - 16. Dragoș Nedelcu, 17. Alexandru Cicâldău (21. Tudor Băluță, 59) - 22. Darius Olaru (14. Vlad Dragomir, 72), 10. Ianis Hagi, 7. Florinel Coman - 9. George Pușcaș (11. Adrian Petre, 82). Selecționer: Matei Mirel Rădoi.
Rezerve neutilizate: 12. Cătălin Cabuz, 23. Andrei Daniel Vlad - 3. Florin-Bogdan Ștefan, 4. Alexandru Pașcanu, 8. Dennis Man, 13. Grigore Ricardo, 15. Virgil Ghiță, 19. Andrei Ivan, 20. Andrei Ciobanu.

Arbitru: Gheorghi Kabakov; arbitri asistenți: Martin Margaritov, Divan Valkov (toți din Bulgaria); al patrulea oficial: Bobby Madden (Scoția); arbitru video: Ricardo De Burgos, arbitru asistent video: Xavier Estrada Fernandez (ambii din Spania)
Delegat UEFA: Virgar Hvidbro (Feroe), observator UEFA pentru arbitri: Roberto Rosetti (Italia)
Cartonașe galbene: Rus (14), Manea (52), Thuram (58), Nedelcu (69)

ACTUALIZARE 21.06/21:21 Echipa de tineret a României a învins reprezentativa similară a Angliei, scor 4-2, în al doilea meci al grupei C de la Campionatul European din Italia.

Golurile echipei noastre au fost marcate de Pușcaș(`74), Hagi('89) și Florinel Coman ('89, `90+3). Pentru englezi au înscris Gray (79) și Abraham (87).

Tricolorii au fost susținuți la Cesena de peste 8.000 de spectatori, care au încurajat frenetic echipa. Portarul Ionuț Radu a avut o evoluție excelentă, apărând câteva ocazii mari ale englezilor.

Următorul meci al României este împotriva Franței, pe 24 iunie, de la ora 22:00.

Știrea inițială

Echipa națională de fotbal a României a debutat cu o victorie la Campionatul European de fotbal tineret (U21) din Italia-San Marino.

Tricolorii antrenați de Mirel Rădoi au învins Croația, scor 4-1, în meciul de debut din Grupa C. Echipa noastră a deschis scorul în minutul 9, din penalti-ul obținut și transformat de George Pușcaș, după consultarea arbitrajului video (VAR).

Patru minute mai târziu, Ianis Hagi a marcat după o nouă acțiune de excepție a lui Pușcaș. Vârful lui Palermo a profitat de o neînțelegere a fundașilor croați, a recuperat în careul advers, după care a trimis pe lângă Posaveț. Croații au respins de pe linia porții, dar numai până la 8 metri, unde a apărut lansat Ianis Hagi. Fiul „Regelui” a trimis cu putere în plasă, pentru 2-0, reușind astfel să îndeplinească o formalitate.

Croații nu au pierdut timpul și au redus din diferență. În minutul 18, Nikola Vlasici a recuperat după o pasă greșită la mijlocul terenului, a sprintat spre careul nostru, după care a șutat la colțul lung de la 20 de metri. Mingea s-a oprit în plasa laterală, după ce Ionuț Radu n-a reușit să respingă.

În repriza a doua, românii au punctat din nou. În minutul 66, Tudor Băluță a dus scorul la 3-1. Fostul jucător al Viitorului a scăpat spre poarta apărată de Posaveț, i-a fentat pe Benkovici și Katici, care au mușcat momeala, după care l-a executat pe portarul advers din șase metri.

Tricolorii au luptat până în ultimele secunde ale partidei. În minutul 90+3, Adrian Petre a fost servit ideal de Cristi Manea în șase metri, de unde a pus talpa pentru 4-1. Inițial s-a acordat ofsaid, dar după două minute de consultarea VAR, reușita a fost validată.

Echipele de start:

România: 1. Ionuț Andrei Radu (căpitan) - 6. Cristian Manea, 5. Ionuț Nedelcearu, 4. Alexandru Pașcanu, 3. Florin Ștefan - 21. Tudor Băluță, 17. Alexandru Cicâldău - 8. Dennis Man, 10. Ianis Hagi, 19. Andrei Ivan - 9. George Pușcaș. Selecționer: Mirel Rădoi.
Rezerve: 12. Cătălin Căbuz, 23. Andrei Vlad - 2. Radu Boboc, 7. Florinel Coman, 11. Adrian Petre, 13. Ricardo Grigore, 14. Vlad Dragomir, 15. Virgil Ghiță, 16. Dragoș Nedelcu, 18. Adrian Rus, 20. Andrei Ciobanu, 22. Darius Olaru.

Croația: 12. Josip Posaveț - 2. Filip Uremovici, 6. Filip Benkovici, 5. Nikola Katici, 3. Borna Sosa - 8. Nikola Vlasici, 4. Ivan Sunjici, 20. Nikola Moro - 10. Alen Halilovici (căpitan), 9. Marin Jakoliș, 7. Josip Brekalo. Selecționer: Nenad Gracan.
Rezerve: 1. Ivo Grbici, 23. Adrian Semper - 11. Luka Ivanuseț, 13. Lovro Majer, 14. Kristijan Bistrovici, 15. Branimir Kalaica, 16. Toni Borevkovici, 17. Toma Basici, 18. Robert Murici, 19. Sandro Kulenovici, 21. Domagoj Bradarici, 22. Marijan Cabraja.

Arbitru: Bobby Madden; arbitri asistenți: Francis Connor, David Roome (toți din Scoția); arbitru video: Stuart Attwell; arbitru asistent video: Paul Tierney (ambii din Anglia); al patrulea oficial: Gheorghi Kabakov (Bulgaria)
Delegat UEFA: Michal Mertinyak (Slovacia), observator UEFA pentru arbitri: Stefano Podeschi (San Marino)

De la ora 22:00, Anglia și Franța se vor întâlni în al doilea meci al grupei.

27.06.2019

Baraj calificare JO 2020 - doar dacă se califică Anglia în semifinale - TVR 1 și TVR HD – urmează să fie confirmat

Dragă cititorule,
dacă ți-a plăcut acest articol, te rugăm ceva.

De peste 5 ani, ActiveNews este vocea pe care sute de mii de români o primesc în fiecare zi, dar care în același timp fisurează stabilimentul politic și economic care dorește să supună și România.

ActiveNews este un site independent din punct de vedere editorial, ceea ce înseamnă că ne stabilim singuri prioritățile și strategia. Jurnalismul nostru este liber de influențe comerciale și nu este influențat de către moguli, milionari sau acționari.

Nimeni nu-l editează pe editorul nostru. Nimeni nu ne direcționează opiniile.

Aceste aspecte sunt de o importanță critică într-o țară în care mass-media corporatistă face legea. Într-o Românie în care interesele economice ale marilor jucători dictează reacția presei, și nu interesul pe termen lung al acestui popor.

ActiveNews este singurul loc din .ro unde ați putut citi despre fapte și oameni care altfel nu ar fi apărut niciodată pe piața media din România. Știi bine asta.

Am câștigat împreună multe bătălii, văzute și nevăzute, dar Țara are nevoie de mai mult decât simpla noastră supraviețuire. Țara Noastră are nevoie de jurnalism curat, scris cu gândul la valorile pe care le-am primit de la înaintașii noștri. Țara noastră are nevoie de curaj pentru a expune impostura și trădarea, iar pentru asta e nevoie de informație. Informație, nu diversiune sau divertisment.