ACTUALIZARE 05.10/09:50 Joi, 4 octombrie, au avut loc meciurile din etapa a doua a grupelor Ligii Europa.

Iată rezultatele:

ImunoMedica

Grupa A
Bayer Leverkusen - AEK Larnaca 4-2
Au marcat: Kai Havertz 44, Lucas Alario 49, 88, Julian Brandt 90+2, respectiv Ivan Trickovski 25, Dimitris Raspas 90+1.

FC Zurich - Ludogoreț Razgrad 1-0
A marcat: Victor Palsson 84.


Grupa B
Rosenborg Trondheim - RB Leipzig 1-3
Au marcat: Issam Jebali 79, respectiv Jean-Kevin Augustin 12, Ibrahima Konate 54, Matheus Cunha 61.

RB Salzburg - Celtic Glasgow 3-1
Au marcat: Munas Dabbur 55, 73 - penalty, Takumi Minamino 61, respectiv Odsonne Edouard 2.
Cartonaș roșu: James Forrest (Celtic, 72).

Grupa C
Bordeaux - FC Copenhaga 1-2
Au marcat: Younousse Sankhare 84, respectiv Pieros Sotiriou 42, Robert Skov 90+2.
Francois Kamano (Bordeaux) a ratat un penalty în min. 45.
Cartonaș roșu: Carlos Zeca (FC Copenhaga, 90+4).

Zenit Sankt Petersburg - Slavia Praga 1-0
A marcat: Aleksandr Kokorin 80.


Grupa D
Anderlecht Bruxelles - Dinamo Zagreb 0-2
Au marcat: Izet Hajrovic 19 - penalty, Amer Gojak 68.
Cartonașe roșii: Ognjen Vranjes (Anderlecht, 46), Kévin Théophile-Catherine (Dinamo, 90+3).

Fenerbahce Istanbul - Spartak Trnava 2-0
A marcat: Islam Slimani 52, 69.


Grupa E
Qarabag Agdam FK - Arsenal Londra 0-3
Au marcat: Sokratis Papastathopoulos 4, Emile Smith-Rowe 53, Matteo Guendouzi 80.

Vorskla Poltava - Sporting Lisabona 1-2
Au marcat: Vladislav Kulaci 10, respectiv Fredy Montero 90, Jovane Cabral 90+3.


Grupa F
AC Milan - Olympiakos Pireu 3-1
Au marcat: Patrick Cutrone 70, 79, Gonzalo Higuain 76, respectiv Miguel Angel Guerrero 14.

Real Betis Sevilla - F91 Dudelange 3-0
Au marcat: Antonio Sanabria 56, Giovani Lo Celso 80, Cristian Tello Herrera 88.


rupa G
Glasgow Rangers - Rapid Viena 3-1
Au marcat: Alfredo Morelos 43, 90+4, James Tavernier 84 - penalty, respectiv Veton Berisha 41.

Spartak Moscova - Villarreal 3-3
Au marcat: Ze Luis 34 - penalty, 82, Lorenzo Melgarejo 85, respectiv Karl Toko Ekambi 13, Pablo Fornals 49, Santi Cazorla 90+6 - penalty.

Grupa H
Apollon Limassol - Olympique Marseille 2-2
Au marcat: Sasa Markovic 73, Emilio Jose Zelaya 90+1, respectiv Dimitri Payet 50, Luiz Gustavo 67.

Eintracht Frankfurt - Lazio Roma 4-1
Au marcat: Danny da Costa 4, 90+4, Filip Kostic 28, Luka Jovic 52, respectiv Marco Parolo 23.
Cartonașe roșii: Dusan Basta (Lazio, 45), Joaquin Correa (Lazio, 58).

Grupa I
Malmo FF - Beșiktaș Istanbul 2-0
Au marcat: Caner Erkin (autogol) 53, Markus Rosenberg 76 - penalty.

Sarpsborg 08 - KRC Genk 3-1
Au marcat: Patrick Mortensen 5, 63, Kristoffer Zachariassen 54, respectiv Leandro Trossard 49.

Grupa J
FC Krasnodar - Sevilla 2-1
Au marcat: Mauricio Pereira 72, Tornike Okriașvili 88, respectiv Charles Kaboré (autogol) 43.

Standard Liege - Akhisarspor 2-1
Au marcat: Renaud Emond 17, Moussa Djenepo 40, respectiv Onur Ayik 32.
Cartonaș roșu: Mustafa Yumlu (Akhisarspor, 82).

Grupa K
FC Astana - Rennes 2-0
Au marcat: Baktior Zainutdinov 64, Marin Tomasov 90+1.

FK Jablonec - Dinamo Kiev 2-2
Au marcat: David Hovorka 33, Michal Travnik 81, respectiv Viktor Țigankov 8, Denis Garmaș 14.

Grupa L
BATE Borisov - PAOK Salonic 1-4
Au marcat: Jose Angel Crespo (autogol) 61, respectiv Aleksandar Prijovic 6, Leo Jaba 11, 17, Dimitrios Pelkas 73.

Chelsea - Vidi FC Szekesfehervar 1-0
A marcat: Alvaro Morata 70.

Chelsea - Vidi FC Szekesfehervar 1-0
A marcat: Alvaro Morata 70.


ACTUALIZARE 21.09/08:45
Joi seară au avut meciurile contând pentru prima etapă din faza grupelor din UEFA Europa League. Românul Claudiu Keșeru a înscris pentru bulgarii de la Ludogoreț, dar echipa sa a pierdut partida cu Bayer Leverkusen, scor 2-3.

Grupa A
AEK Larnaca - FC Zurich 0-1
A marcat: Benjamin Kololli 61 - penalty.
Cartonaș roșu: Pa Modou Jagne (FC Zurich) 84.

Ludogoreț Razgrad - Bayer Leverkusen 2-3
Au marcat: Claudiu Keșeru 8, Marcelinho 31, respectiv Kai Havertz 38, 69, Isaac Kiese Thelin 63.

Grupa B
Celtic Glasgow - Rosenborg Trondheim 1-0
A marcat: Leigh Griffiths 87.

RB Leipzig - RB Salzburg 2-3
Au marcat: Konrad Laimer 70, Yussuf Poulsen 82, respectiv Munas Dabbur 20, Amadou Haidara 22, Fredrik Gulbrandsen 89.

Grupa C
FC Copenhaga - Zenit Sankt Petersburg 1-1
Au marcat: Pieros Sotiriou 63, respectiv Robert Mak 44.

Slavia Praga - Bordeaux 1-0
A marcat: Jaromir Zmrhal 35.

Grupa D
Dinamo Zagreb - Fenerbahce Istanbul 4-1
Au marcat: Ivan Sunjic 16, Izet Hajrovic 27, 57, Daniel Olmo 60, respectiv Roman Neustaedter 47.

Spartak Trnava - Anderlecht Bruxelles 1-0
A marcat: Matej Oravec 79.

Grupa E
Arsenal Londra - Vorskla Poltava 4-2
Au marcat: Pierre-Emerick Aubameyang 32, 56, Danny Welbeck 48, Mesut Oezil 74, respectiv Vladimir Cesnakov 77, Viaceslav Șarpar 90+4.

Sporting Lisabona - Qarabag FK 2-0
Au marcat: Raphinha 54, Jovane Cabral 88.

Grupa F
F91 Dudelange - AC Milan 0-1
Au marcat: Gonzalo Higuain 59.

Olympiakos Pireu - Real Betis Sevilla 0-0
Cartonaș roșu: Konstantinos Tsimikas (Olympiakos) 73.

Grupa G
Rapid Viena - Spartak Moscova 2-0
Au marcat: Artem Timofeev 50 (autogol), Thomas Murg 68.

Villarreal - Glasgow Rangers 2-2
Au marcat: Carlos Bacca 1, Gerard Moreno 69, respectiv Scott Arfield 67, Kyle Lafferty 76.

Grupa H
Lazio Roma - Apollon Limassol 2-1
Au marcat: Luis Alberto 14, Ciro Immobile 84 - penalty, respectiv Emilio Jose Zelaya 87.

Olympique Marseille - Eintracht Frankfurt 1-2
Au marcat: Lucas Ocampos 3, respectiv Lucas Torro 52, Luka Jovic 89.
Cartonaș roșu: Jetro Willems (Eintracht) 59.

Grupa I
Beșiktaș Istanbul - Sarpsborg 3-1
Au marcat: Ryan Babel 51, Enzo Roco 69, Jeremain Lens 82, respectiv Kristoffer Zachariassen 90+4.

KRC Genk - Malmo FF 2-0
Au marcat: Leandro Trossard 37, Mbwana Samata 71.

Grupa J
Akhisarspor - FC Krasnodar 0-1
A marcat: Viktor Claesson 26.

Sevilla FC - Standard Liege 5-1
Au marcat: Ever Banega 8, 84 - penalty, Franco Vazquez 41, Wissam Ben Yedder 49, 70, respectiv Moussa Djenepo 39.

Grupa K
Dinamo Kiev - FC Astana 2-2
Au marcat: Viktor Țigankov 11, Denis Garmaș 45, respectiv Marin Anicic 21, Roman Murtazaev 90+5.

Rennes - FK Jablonec 2-1
Au marcat: Ismaila Sarr 31, Hatem Ben Arfa 90+1 - penalty, respectiv Michal Travnik 54.

Grupa L
PAOK Salonic - Chelsea 0-1
A marcat: Willian 7.

Vidi FC Szekesfehervar - BATE Borisov 0-2
Au marcat: Jasse Tuominen 27, Egor Filipenko 85.
Cartonaș roșu: Aleksandar Filipovic (BATE) 90+5.

 



ACTUALIZARE 16:00
Iată componența grupelor din Europa League, sezonul 2018/2019:

 

Grupa A: Bayer Leverkusen (GER), Ludogoreț (BUL), Zürich (SUI), AEK Larnaca (CYP)

Grupa B: Salzburg (AUT), Celtic (SCO), RB Leipzig (GER), Rosenborg (NOR)

Grupa C: Zenit (RUS), FC Copenhaga (DEN), Bordeaux (FRA), Slavia Praha (CZE)

Grupa D: Anderlecht (BEL), Fenerbahçe (TUR), Dinamo Zagreb (CRO), Spartak Trnava (SVK)

Grupa E: Arsenal (ENG), Sporting CP (POR), Qarabağ (AZE), Vorskla Poltava (UKR)

Grupa F: Olympiacos (GRE), AC Milan (ITA), Real Betis (ESP), Dudelange (LUX)

Grupa G: Villarreal (ESP), Rapid Viena (AUT), Spartak Moskva (RUS), Rangers (SCO)

Grupa H: Lazio (ITA), Marseille (FRA), Eintracht Frankfurt (GER), Apollon (CYP)

Grupa I: Beșiktaș (TUR), Genk (BEL), Malmö (SWE), Sarpsborg (NOR)

Grupa J: Sevilla (ESP), Krasnodar (RUS), Standard Liège (BEL), Akhisar Belediyespor (TUR)

Grupa K: Dynamo Kiev (UKR), Astana (KAZ), Rennes (FRA), Jablonec (CZE)

Grupa L: Chelsea (ENG), PAOK (GRE), BATE Borisov (BLR), Vidi (HUN)

 

ACTUALIZARE 31.08/08:50 România nu mai are nicio echipă în Europa după ce FCSB și CFR au fost eliminate în play-off-ul competiției de către Rapid Viena, respectiv FC Dudelange.

FCSB a câștigat meciul retur cu Rapid Viena, scor 2-1, dar nu a fost suficient având în vedere că în tur a pierdut cu 3-1. CFR Cluj a reușit una dintre marile contraperformanțe din istoria fotbalului românesc, pierzând ambele manșe cu FC Dudelange din Luxemburg.

Iată celelalte rezultate ale serii:

 

Astana - Apoel 1-0 (p)
FC Ufa - Rangers 1-1
AEK Larnaca - Trencin 3-0
FC Copenhaga - Atalanta 0-0 (4-3 d.p)
Leipzig - Zoria Luhansk 3-2
CFR Cluj - FC Dudelange 2-3
Qarabag - Șerif 3-0
Ludogoreț - Torpedo Kutaisi 4-0
Apollon - FC Basel 1-0
Maccabi - Sarpsborg 2-1
Molde - Zenit 2-1
Midjtylland - Malmo 0-2
Beșiktaș - Partizan 3-0
Șkendija - Rosenborg 0-2
Spartak Trnava - Olimpija Liubliana 1-1
FCSB - Rapid Viena 2-1
Brondby - Genk 2-4
Bordeaux - Gent 2-0
Burnley - Olympiakos 1-1
Celtic - Suduva 3-0
Sevilla - Sigma Olomuc 3-0 

În urma rezultatelor s-au stabilit și urnele valorice pentru tragerea la sorți, după cum urmează:
 
Urna 1

Sevilla (ESP) 
Arsenal (ENG) 
Chelsea (ENG) 
Zenit (RUS) 
Bayer Leverkusen (GER)
Dynamo Kiev (UKR)
Beșiktaș (TUR)
Salzburg (AUT) 
Olympiacos (GRE) 
Villarreal (ESP) 
Anderlecht (BEL) 
Lazio (ITA) 

Urna 2

Sporting CP (POR) 
Ludogoreț (BUL) 
København (DEN) 
Marseille (FRA) 
Celtic (SCO) 
PAOK (GRE) 
AC Milan (ITA) 
Genk (BEL)
Fenerbahçe (TUR) 
Krasnodar (RUS) 
Astana (KAZ) 
Rapid Viena (AUT) 

Urna 3

Real Betis (ESP)
BATE Borisov (BLR) 
Qarabağ (AZE)
Dinamo Zagreb (CRO) 
RB Leipzig (GER) 
Eintracht Frankfurt (GER) 
Malmö (SWE) 
Spartak Moskva (RUS)
Standard Liège (BEL) 
Zürich (SUI) 
Bordeaux (FRA)
Rennes (FRA) 

Urna 4

Apollon (CYP) 
Rosenborg (NOR) 
Vorskla Poltava (UKR)
Slavia Praga (CZE) 
Akhisar Belediyespor (TUR) 
Jablonec (CZE) 
AEK Larnaca (CYP) 
Vidi (HUN) 
Rangers (SCO) 
Dudelange (LUX) 
Spartak Trnava (SVK) 
Sarpsborg (NOR) 
 

ACTUALIZARE 24.08/10:00 Joi, 23 august, au avut loc partidele contând pentru manșa tur a play-off-ului Ligii Europa. Iată rezultatele:

 

Torpedo Kutaisi - Ludogoreț 0-1
Zenit - Molde 3-1
Trencin - AEK Larnaca 1-1
APOEL - Astana 1-0
Suduva - Celtic 1-1
Șerif Tiraspol - Qarabag 1-0
Sigma Olomuc - Sevilla 0-1
Sarpsborg 08 - Maccabi Tel Aviv 3-1
Malmo - Midjtylland 2-2
Dudelange - CFR Cluj 2-0
FC Basel - Apollon 3-2
Atalanta - FC Copenhaga 0-0
Olympiakos - Burnley 3-1
Olimpija Ljubliana - Spartak Trnava 0-2
Rapid Viena - FCSB 3-1
Partizan - Beșiktaș 1-1
Genk - Brondby 5-2
Zorya Luhansk - RB Leipzig 0-0
Rosenborg - Șklendia 3-1
Rangers - FC UFA 1-0
Gent - Bordeaux 0-0

 



ACTUALIZARE 17.08/10:17 Iată rezultatele complete ale turului III preliminar din Liga Europa și programul play-off-ului:
 

Kairat Almatîi (Kazahstan) - Sigma Olomouc (Cehia) 1-2
În prima manșă: 0-2.

Progres Niedercorn (Luxemburg) - FC Ufa (Rusia) 2-2
În prima manșă: 1-2.

AEK Larnaca (Cipru) - Sturm Graz (Austria) 5-0
În prima manșă: 2-0.

HJK Helsinki (Finlanda) - Olimpija Ljubljana (Slovenia) 1-4
În prima manșă: 0-3.

Universitatea Craiova (România) - RB Leipzig (Germania) 1-1
În prima manșă: 1-3.

FC Copenhaga (Danemarca) - ȚSKA Sofia (Bulgaria) 2-1
În prima manșă: 2-1.

Kukes (Albania) - Torpedo Kutaisi (Georgia) 2-0
În prima manșă: 2-5.

APOEL Nicosia (Cipru) - Hapoel Beer Sheva (Israel) 3-1
În prima manșă: 2-2.

Midtjylland (Danemarca) - The New Saints (Țara Galilor) 3-1
În prima manșă: 2-0.

Suduva Marijampole (Lituania) - Spartaks Jurmala (Letonia) 0-0
În prima manșă: 1-0.

CFR Cluj (România) - FC Alașkert (Armenia) 5-0
În prima manșă: 2-0.

Zalgiris Vilnius (Lituania) - Sevilla FC (Spania) 0-5
În prima manșă: 0-1.

Molde (Norvegia) - Hibernian Edinburgh (Scoția) 3-0
În prima manșă: 0-0.

Zenit Sankt Petersburg (Rusia) - Dinamo Minsk (Belarus) 8-1, după prelungiri
În prima manșă: 0-4.

Lucerna (Elveția) - Olympiakos Pireu (Grecia) 1-3
În prima manșă: 0-4.

Maccabi Tel Aviv (Israel) - Piunik Erevan (Armenia) 2-1
În prima manșă: 0-0.

Dinamo Brest (Belarus) -  Apollon Limassol (Cipru) 1-0
În prima manșă: 0-4.

LASK Linz (Austria) - Beșiktaș Istanbul (Turcia) 2-1
În prima manșă: 0-1.

F91 Dudelange (Luxemburg) - Legia Varșovia (Polonia) 2-2
În prima manșă: 2-1.

Zrinjski Mostar (Bosnia) - Ludogoreț Razgrad (Bulgaria) 1-1
În prima manșă: 0-1.

Broendby (Danemarca) - Spartak Subotica (Serbia) 2-1
În prima manșă: 2-0.

FC Basel (Elveția) - Vitesse Arnhem (Olanda) 1-0
În prima manșă: 1-0.

Atalanta Bergamo (Italia) - Hapoel Haifa (Israel) 2-0
În prima manșă: 4-1.

NK Maribor (Slovenia) -  Glasgow Rangers (Scoția) 0-0
În prima manșă: 1-3.

Lech Poznan (Polonia) - KRC Genk (Belgia) 1-2
În prima manșă: 0-2.

KAA Gent (Belgia) - Jagiellonia Bialystok (Polonia) 3-1
În prima manșă: 1-0.

Feyenoord Rotterdam (Olanda) -  AS Trencin (Slovacia) 1-1
În prima manșă: 0-4.

Rapid Viena (Austria) - Slovan Bratislava (Slovenia) 4-0
În prima manșă: 1-2.

FCSB (România) - Hajduk Split (Croația) 2-1
În prima manșă: 0-0.

Partizan Belgrad (Serbia) - Nordsjaelland (Danemarca) 3-2
În prima manșă: 2-1.

Rosenborg Trondheim (Norvegia) - Cork City (Irlanda) 3-0
În prima manșă: 2-0.

Bordeaux (Franța) - Mariupol FC (Ucraina) 2-1
În prima manșă: 3-1.

HNK Rijeka (Croația) - Sarpsborg (Norvegia) 0-1
În prima manșă: 1-1.

Burnley (Anglia) - Istanbul Bașakșehir (Turcia) 1-0, după prelungiri
În prima manșă: 0-0.

Valur Reykjavik (Islanda) - Sheriff Tiraspol (R. Moldova) 2-1
În prima manșă: 0-1.

Sporting Braga (Portugalia) -  Zaria Lugansk (Ucraina) 2-2
În prima manșă: 1-1.

Programul meciurilor din play-off:

Olimpija Ljubljana (Slovenia) - Spartak Trnava (Slovacia)
APOEL Nicosia (Cipru) - FC Astana (Kazahstan)
Rosenborg Trondheim (Norvegia) - Shkendija (Macedonia)
F91 Dudelange (Luxemburg) - CFR Cluj (România)
Suduva Marijampole (Lituania) - Celtic Glasgow (Scoția)
Sheriff Tiraspol (R. Moldova) - Qarabag Agdam (Azerbaidjan)
Malmo FF (Suedia) - Midtjylland (Danemarca)
Torpedo Kutaisi (Georgia) - Ludogoreț Razgrad (Bulgaria)
Sigma Olomouc (Cehia) - Sevilla FC (Spania)
Sarpsborg (Norvegia) - Maccabi Tel Aviv (Israel)
KAA Gent (Belgia) - Bordeaux (Franța)
Partizan Belgrad (Serbia) - Beșiktaș Istanbul (Turcia)
Rapid Viena (Austria) - FCSB (România)
Apollon Limassol (Cipru) - FC Basel (Elveția)
Glasgow Rangers (Scoția) - FC Ufa (Rusia)
Atalanta Bergamo (Italia) - FC Copenhaga (Danemarca)
Zenit Sankt Petersburg (Rusia) - FK Molde (Norvegia)
AS Trencin (Slovacia) - AEK Larnaca (Cipru)
KRC Genk (Belgia) - Broendby (Danemarca)
Olympiakos Pireu (Grecia) - Burnley (Anglia)
Zaria Lugansk (Ucraina) - RB Leipzig (Germania)


ACTUALIZARE 16.08/23:27
FCSB și CFR Cluj s-au calificat în play-off-ul Ligii Europa, după ce au învins pe teren propriu pe Hajduk Split, respectiv Alașkert.

 

CFR Cluj s-a impus cu 5-0, prin golurile marcate de Culio '20 (p), Omrani '45, '62, Hoban '59 și Mailat '90. FCSB s-a impus cu 2-1, prin reușitele lui Gnohere '55 și '90. Pentru oaspeți a punctat Said în minutul 82.


Tot azi, Craiova a terminat la egalitate, 1-1 cu Leipzig și nu s-a calificat în faza următoare. Golul oltenilor a fost marcat de către Baicu '55, în timp ce pentru oaspeți a marcat Sabitzer în minutul 39.

În play-off, CFR Cluj va da piept cu Dudelange din Luxemburg, în timp ce FCSB se va duela cu Rapid Viena. 

ACTUALIZARE 09.08/23:00 În prima manșă a turului trei preliminar al Europa League s-au înregistrat următoarele rezultate:

Alașkert - CFR Cluj 0-2 (Țucudean '5, '49-p)

RB Leipzig - CSU Craiova 3-0 (Konate '25, Matheus Cunha '77, Poulsen '87/ Martici 90+4 )

FCSB - Hajduk 0-0
 
Piunik (Armenia) - Maccabi Tel Aviv (Israel) 0-0

FC Ufa (Rusia) - Progres Niedercorn (Luxemburg) 2-1

Spartaks Jurmala (Letonia) - Suduva Marijampole (Lituania) 0-1

Hapoel Haifa (Israel) - Atalanta Bergamo (Italia) 1-4

Torpedo Kutaisi (Georgia) - Kukes (Albania) 5-2

Hapoel Beer Sheva (Israel) - APOEL Nicosia (Cipru) 2-2

Sheriff Tiraspol (R. Moldova) - Valur Reykjavik (Islanda) 1-0

Ludogoreț Razgrad (Bulgaria) - Zrinjski Mostar (Bosnia) 1-0

Apollon Limassol (Cipru) - Dinamo Brest (Belarus) 4-0

AS Trencin (Slovacia) - Feyenoord Rotterdam (Olanda) 4-0

FC Mariupol (Ucraina) - Bordeaux (Franța) 1-3

Sigma Olomouc (Cehia) - Kairat Almatîi (Kazahstan) 2-0

Dinamo Minsk (Belarus) - Zenit Sankt Petersburg (Rusia) 4-0

Sturm Graz (Austria) - AEK Larnaca (Cipru) 0-2

Jagiellonia Bialystok (Polonia) - KAA Gent (Belgia) 0-1

ȚSKA Sofia (Bulgaria) - FC Copenhaga (Danemarca) 1-2

Nordsjaelland (Danemarca) - Partizan Belgrad (Serbia) 1-2

Olimpija Ljubljana (Slovenia) - HJK Helsinki (Finlanda) 3-0

Beșiktaș Istanbul (Turcia) - LASK Linz (Austria) 1-0

Olympiakos Pireu (Grecia) - Lucerna (Elveția) 4-0

Vitesse Arnhem (Olanda) - FC Basel (Elveția) 0-1

KRC Genk (Belgia) - Lech Poznan (Polonia) 2-0

Istanbul Bașakșehir (Turcia) - Burnley (Anglia) 0-0

Zaria Lugansk (Ucraina) - Sporting Braga (Portugalia) 1-1

The New Saints (Țara Galilor) - Midtjylland (Danemarca) 0-2

Cork City (Irlanda) - Rosenborg Trondheim (Norvegia) 0-2

Spartak Subotica (Serbia) - Broendby IF (Danemarca) 0-2

Glasgow Rangers (Scoția) - NK Maribor (Slovenia) 3-1

Hibernian Edinburgh (Scoția) - Molde (Norvegia) 0-0

Sarpsborg (Norvegia) - HNK Rijeka (Croația) 1-1

Legia Varșovia (Polonia) - F91 Dudelange (Luxemburg) 1-2

Slovan Bratislava (Slovenia) - Rapid Viena (Austria) 2-1

Sevilla FC (Spania) - Zalgiris Vilnius (Lituania) 1-0
 


ACTUALIZARE 02.08/23:20 Galop de sănătate pentru elevii lui Dică în returul cu slovenii de la Rudar! După ce au învins și în tur, roș-albaștrii fac 6-0 la general și se pregătesc să dea piept cu croații de la Hajduk Split, în turul trei al Europa League.
 
Jucătorii celor de la FCSB au controlat în întregime meciul. În minutul 22, Florin Tănase a deschis scorul după un penalty obținut de Mihai Bălașa. Olimpiu Moruțan a majorat scorul în minutul 49, după o acțiune de generic, în care s-a distrat cu defensiva adversă. Florinel Coman a marcat pentru 3-0 cu un șut perfect din mijlocul careului, iar la ultima fază, Daniel Benzar a stabilit scorul final, 4-0, cu un șut din 5 metri, după o pasă perfectă a lui Moruțan.
 
În Olanda, echipa lui Hagi și-a luat adio de la Europa League încă din turul doi al competiției. Două greșeli majore au făcut diferența- la un corner din minutul 23, s-a făcut „bulevard” în mijlocul careului, iar Matavz a deschis cu ușurință scorul. Vitesse Arnhem - Viitorul 3-1 (Matavz 23, Linssen 48, Beerens 77/ Drăguș 50), după o altă gafă ca de curtea școlii: aflat la aproape 30 de metri de poartă, Mladen a pasat cu capul înapoi la portar, Beerens a fost pe fază și l-a lobat pe Cojocaru.


Știrea inițială 

FC Viitorul a remizat acasă, 2-2, cu olandezii de la Vitesse Arnhem, în prima manșă a turului 2 preliminar al Europa League. Elevii lui Gică Hagi au condus cu 2-0, dar jucătorii lui Leonid Slutski au revenit și chiar ar fi putut să se impună la Ovidiu. „Sunt mulțumit de tot ce s-a întâmplat în această seară. Ne-am ridicat la un nivel foarte înalt timp de 60 de minute, cât am avut benzină. După care am cedat puțin și au apărut câteva spații. Ușor, ușor au venit cele două goluri ale lor. Ăsta e fotbalul. Am arătat din nou că știm să jucăm.(…) Nu uitați, dragilor, să luați media de vârstă. După care începeți să gândiți și o să realizați ce am făcut. Am avut trei jucători de 99 și unul de 98. Dacă o să facă și ceilalți la fel, o să fie totul bine în România. (…) Meciul retur e deschis oricărui rezultat”, a spus Gică Hagi, la conferința de presă.