ACTUALIZARE 16.08/00:00 Mlada Boleslav a pierdut meciul cu FCSB, scor 0-1, în timp ce AEK Atena și CSU Craiova au încheiat meciul la egalitate, scor 1-1.

ACTUALIZARE 09.08/00:00 FCSB a încheiat la egalitate cu Mlada Boleslav, scor 0-0, iar CSU Craiova a pierdut meciul cu AEK Atena, scor 0-2.

ACTUALIZARE 02.08/00:00 Craiova a învins, la loviturile de departajare, pe ungurii de la Honved, cu scorul 3-1, după ce la finalul celor 90 de minute, scorul a fost egal, 0-0.

Portarul craiovean Mirko Pigliacelli a a apărat trei lovituri de la 11 metri.În faza următoare, Craiova va da piept cu grecii de la AEK Atena.

FCSB s-a calificat și ea, deși a pierdut acasă, scor 2-3, în partida cu armenii de la Alashkert. Au înscris Tănase 10 (p) și Coman 59, respectiv Marmentini 24, 28 și Galvao 45. În turul III, FCSB se va duela cu cehii de la Mlada Boleslav.

Viitorul nu s-a calificat în faza următoare, deși a învins-o cu 2-1 pe Gent. Golurile echipei lui Hagi au fost marcate de către Iancu, în minutele 47 și 61 - ambele din penalti - respectiv Yaremchuck în minutul 38.

ACTUALIZARE 26.07/11:22 Toate echipele românești prezente în această fază a competiției păstrează șanse de calificare mai departe după disputarea primei manșe.

FCSB a învins-o pe Alashkert din Armenia, scor 3-0, în depasare. Florin Tănase a deschis scorul, în minutul 60, după ce o minge respinsă ajunge la picioarele jucătorului lui FCSB, care o șutează în poarta portarului lui Alashkert. În minutul 68, Lucian Cristea înscrie printr-o lovitură de cap, trimisă în partea dreaptă a porții. Florinel Coman duce scorul la 3-0, după ce marchează în minutul 82. Dacă formația pregătită de Bogdan Andone va ieși învingătoare din manșa dublă cu Alashkert, o va întâlni pe câștigătoarea dintre Mlada Boleslav și Ordabasy Shymkent.

Alashkert: Cancarevic- Voskanyan, Ishkhanyan, Mkoyan, Daghbashyan- Grigoryan- Tiago Cameta, Sekulic, Hayrapetyan, Nenadovic (Pogosyan '72)- Tankov (Ghadimyan '55)

FCSB: Vlad- Popescu, Cristea, Planic, Filip- Vînă, Nedelcu, Tănase- Man (Salomao '77), Hora (Oaida '46), Coman (Perianu '90)

Universitatea Craiova a încheiat la egalitate, partida cu Honved, în turul 2 preliminar al Europa League.

Ambele echipe au avut ocazii importante de a marca, însă niciuna nu a reușit să bage mingea în plasa porții. Craiovenii au avut parte de un meci dur, Stephane Acka și Nicușor Bancu ieșind răniți din duelurile, pentru minge, cu maghiarii. Partida retur, Universitatea Craiova - Honved Budapesta, va fi pe 1 august. Învingătoarea dublei manșe dintre Craiova și Honved va întâlni mai departe, în turul 3 preliminar al Europa League, echipa AEK Atena din Grecia.

Echipele de start:
Honved: Levkovich- Uzoma, Batik, Kamber, Lovric, Kukoc- Gazdag, Kesztyus, Bano-Szabo- N'Goc (Cipf '81), Moutari (Kulach '66)

Universitatea Craiova: Pigliacelli- Martic, Acka, Kelic, Bancu- Cicâldău (Constantin '90+1), Mateiu, Qaka (Ivanov '65)- Bărbuț, Fortes (Roman '46), Vătăjelu.

Viitorul Constanța a cedat cu 3-6 în prima manșă a turului 2 preliminar din Europa League, cu Gent. Partida a avut loc în deplasare, în Belgia.

Diferența s-a făcut încă din prima repriză. Cu un raport de 10-1 în privința șuturilor la poartă, Gent a marcat de 5 ori, în timp ce elevii lui Gică Hagi au punctat o singură dată. Scorul a fost deschis de Asare (min. 4), după o lovitură liberă, pentru ca 9 minute mai târziu Dejaegere să ducă scorul la 2-0. Viitorul a dat impresia că revine în joc prin Mladen (min.21), dar gazdele au mai punctat prin Kubo (min. 35 și 45) și Yaremchuk (min.42).

În partea a doua, tot Gent a înscris prima. Yaremchuk (min. 50) și-a trecut și el în cont dubla, după care au venit două goluri ale echipei noastre. Căpitanul Tîru a marcat de două ori (min. 56 și 61) și a stabilit scorul final, 6-3. Viitorul mai putea să înscrie, dar Drăguș, intrat pe parcursul meciului, a fost blocat de portar.

Gent: Kaminski – Lustig, Plastun, Rosted, Asare – Dajaegere, Owusu, David, Ofoe – Kubo, Yaremchuk
Viitorul: Tordai – Mlade, Țîru, Iacob, de Nooijer – Houri, Artean, Achim – Iancu, Ganea, Mățan

Returul este programat joia viitoare, 1 august, de la 18:00, la Ovidiu.

Rezultatele complete ale primei manșe a turului II preliminar din Europa League:

Știrea inițială

FCSB s-a calificat în turul II preliminar al Ligii Europa, după ce a învins-o pe Milsami Orhei (Moldova) cu scorul de 3-1 la general.

Dacă în tur, bucureștenii s-au impus cu 2-0, în retur oamenii antrenați de Bogdan Andone au învins cu 2-1, prin golurile marcate de Cristian Dumitru și Răzvan Oaidă. Căpitanul gazdelor, Vadim Bolohan a marcat pentru Milsami.

Universitatea Craiova a câștigat și ea, ambele manșe ale duelului cu azerii de la Sabail, după ce s-a impus pe teren propriu cu 3-2. Golurile gazdelor au fost marcate de Cicâldău, Vătăjelu și Fortes.

În tur, craiovenii se impuseseră cu același scor.

În turul II preliminar, cele două echipe s-au alăturat Viitorului Constanța. Iată adversarii și programul celor trei echipe românești:

Gent (Belgia) - Viitorul

Alashkert (Armenia) - FCSB

Honved (Ungaria) - U Craiova

Meciurile din turul doi preliminar se vor disputa pe 25 iulie (turul) și 1 august (returul).

În turul II preliminar din Liga Campionilor, CFR Cluj o va înfrunta pe Maccabi Tel Aviv pe 24 iulie (turul), respectiv 30 iulie (returul).