Liga 1, ediția 2018/2019, începe vineri, 20 iulie, cu partida dintre campioana României, CFR Cluj și FC Botoșani. În acest sezon de primă divizie vor evolua, în premieră, Dunărea Călărași și FC Hermannstadt.
 
Turul campionatului se încheie la sfârșitul lunii octombrie, iar finalul sezonului regulat va fi consemnat la început de martie. Tot atunci va începe și play-off-ul, care se va încheia pe 12-13 mai. Finala Cupei României va avea loc pe 27 mai.

ImunoMedica

 
Locurile 1-6 din sezonul regulat al Ligii 1 intră în play-off iar locurile 7-14 din sezonul regulat vor continua în play-out.

Locul 1 din play-off se califică în Liga Campionilor, în timp ce locurile 2 și 3 se califica în Europa League.

Locul 12 din play-out merge la baraj cu locul 3 din Liga 2.

Locurile 13-14 din play-out retrogradează.

Partidele vor fi transmise pe LOOK TV / PLUS, DIGI SPORT și TELEKOM SPORT.

 


 
Iată programul:

Etapa I, 21/22 iulie
         

CFR CLUJ         -          FC BOTOȘANI 1-1

ASTRA             -            FCSB 1-0

CRAIOVA           -          POLI IAȘI 0-0

HERMANNSTADT -       SEPSI 1-0

VIITORUL           -          CĂLĂRAȘI 0-1

GAZ METAN      -          CHIAJNA 2-1

DINAMO            -          FC VOLUNTARI 2-1

Etapa II , 28/19 iulie

POLI IAȘI           -          ASTRA 1-1

SEPSI               -          CRAIOVA 1-0

FC BOTOȘANI   -          HERMANNSTADT 2-0

CĂLĂRAȘI         -          CFR CLUJ 0-0

CHIAJNA           -          VIITORUL 1-1

FC VOLUNTARI -           GAZ METAN 1-1

FCSB                -          DINAMO 3-3

 Etapa III, 4/5 august

 ASTRA              -          SEPSI 1-1

CRAIOVA           -          FC BOTOȘANI 2-2

HERMANNSTADT -       CĂLĂRAȘI 1-1

CFR CLUJ          -          CHIAJNA 2-1

VIITORUL           -          FC VOLUNTARI 2-0

GAZ METAN      -          DINAMO 3-2

FCSB                -          POLI IAȘI  4-0

Etapa IV, 11/12 august

FC BOTOȘANI    -         ASTRA 1-1

CĂLĂRAȘI          -         CRAIOVA 1-3

CHIAJNA            -         HERMANNSTADT 2-0

FC VOLUNTARI -           CFR CLUJ 1-2

DINAMO             -         VIITORUL 1-0

SEPSI               -         POLI IAȘI 3-0

GAZ METAN       -         FCSB 1-3

Etapa V, 18/19 august

ASTRA              -          CĂLĂRAȘI 1-1

CRAIOVA           -          CHIAJNA 0-1

HERMANNSTADT -       FC VOLUNTARI 4-0

CFR CLUJ          -          DINAMO 3-1

POLI IAȘI           -          FC BOTOȘANI 2-1

VIITORUL           -          GAZ METAN 2-0

FCSB                -          SEPSI 2-0

Etapa VI, 25/26 august

CHIAJNA           -          ASTRA 0-3

FC VOLUNTARI -           CRAIOVA 1-5

DINAMO            -          HERMANNSTADT 2-1

CĂLĂRAȘI         -          POLI IAȘI 2-0

GAZ METAN      -          CFR CLUJ 0-0

FC BOTOȘANI   -          SEPSI 0-0

VIITORUL           -          FCSB 1-4

Etapa VII, 1/2 septembrie

ASTRA             -          FC VOLUNTARI 0-0

CRAIOVA           -          DINAMO 3-0

POLI IAȘI           -          CHIAJNA 3-0

HERMANNSTADT -       GAZ METAN 0-1

SEPSI               -          CĂLĂRAȘI 1-0 

CFR CLUJ          -          VIITORUL 1-2

FCSB                -          FC BOTOȘANI 2-2

Etapa VIII, 15/16 septembrie

DINAMO            -          ASTRA 1-2

FC VOLUNTARI -           POLI IAȘI 2-3 

GAZ METAN      -          CRAIOVA 3-2

CHIAJNA           -          SEPSI 0-3

VIITORUL           -          HERMANNSTADT 1-0

CĂLĂRAȘI         -          FC BOTOȘANI 3-2

CFR CLUJ          -          FCSB 1-1

Etapa IX, 22/23 septembrie

ASTRA             -          GAZ METAN 3-0

POLI IAȘI           -          DINAMO 1-0

SEPSI               -          FC VOLUNTARI 1-1

CRAIOVA           -          VIITORUL 2-0

FC BOTOȘANI   -          CHIAJNA 0-2

HERMANNSTADT -       CFR CLUJ 0-1

FCSB                -         CĂLĂRAȘI 2-0

Etapa X, 29/30 septembrie

VIITORUL            -         ASTRA 1-0

GAZ METAN       -         POLI IAȘI 1-0

DINAMO             -         SEPSI 0-0

FC VOLUNTARI -           FC BOTOȘANI 1-1

CFR CLUJ           -         CRAIOVA 0-0

CHIAJNA            -         CĂLĂRAȘI 1-1

HERMANNSTADT -       FCSB 1-3

Etapa XI, 6/7 octombrie

ASTRA              -          CFR CLUJ 1-2

POLI IAȘI           -          VIITORUL 1-2

SEPSI              -          GAZ METAN 1-2

FC BOTOȘANI   -          DINAMO 2-0

CĂLĂRAȘI         -          FC VOLUNTARI 1-1

CRAIOVA           -          HERMANNSTADT 1-1

FCSB               -          CHIAJNA 0-1

Etapa XII, 20/21 octombrie

HERMANNSTADT -       ASTRA

CFR CLUJ           -         POLI IAȘI

VIITORUL            -         SEPSI

GAZ METAN       -         FC BOTOȘANI

DINAMO             -         CĂLĂRAȘI

FC VOLUNTARI -           CHIAJNA

CRAIOVA            -         FCSB

Etapa XIII, 27/28 octombrie

ASTRA             -          CRAIOVA

POLI IAȘI           -          HERMANNSTADT

SEPSI               -          CFR CLUJ

FC BOTOȘANI   -          VIITORUL

CĂLĂRAȘI         -          GAZ METAN

CHIAJNA           -          DINAMO

FCSB               -          FC VOLUNTARI