ACTUALIZARE 08.10/10:25 Iată rezultatele înregistrate miercuri în ultimele partide din a patra etapă a fazei grupelor: 

Grupa E:

Laboratorul ImunoMedica


Bayern Munchen - AEK Atena 2-0 (Lewandowski 31' pen., 71')
Benfica Lisabona - Ajax Amsterdam 1-1 (Jonas 29' / Tadici 61')

Grupa F:

Olympique Lyon - Hoffenheim 2-2 (Fekir 19', Ndombele 28' / Kramaric 65', 90+2')
Manchester City vs Sahtior Donetk 6-0 (Silva 13', Gabriel Jesus 24' pen., 72. pen, 90+2 Sterling 49', Mahrez 84')

Grupa G:

TSKA Moscova - AS Roma 1-2 (Sigurdsson 50' / Manolas 4', Pellegrini 59')
Viktoria Plzen - Real Madrid 0-5 (Benzema 21', 37', Casemiro 23', Bale 40', Kroos 67')

Grupa H:

Valencia - Young Boys Berna 3-1 (Mina 14', 42' Soler 56' / Assale 37')
Juventus Torino - Manchester United 1-2 (Ronaldo 65' / Mata 86', Bonucci 90' autogol)


ACTUALIZARE 07.10/10:00 Marți 6 octombrie au avut loc primele meciuri din etapa a IV-a a grupelor. La Belgrad s-a înregistrat surpriza serii, Steaua Roșie învingând Liverpool cu 2-0.

 

 

Grupa A
AS Monaco - FC Bruges 0-4
Au marcat: Hans Vanaken 12, 17 - penalty, Wesley 24, Ruud Vormer 85.

Atletico Madrid - Borussia Dortmund 2-0
Au marcat: Saul Niguez 33, Antoine Griezmann 80.

Grupa B
Inter Milano - FC Barcelona 1-1
Au marcat: Mauro Icardi 87, respectiv Malcom 83.

Tottenham Hotspur - PSV Eindhoven 2-1
Au marcat: Harry Kane 78, 89, respectiv Luuk de Jong 2.

Grupa C
Steaua Roșie Belgrad - Liverpool 2-0
A marcat: Milan Pavkov 22, 29.

Napoli - Paris Saint-Germain 1-1
Au marcat: Lorenzo Insigne 63 - penalty, respectiv Juan Bernat 45.

Grupa D
FC Porto - Lokomotiv Moscova 4-1
Au marcat: Hector Herrera 2, Moussa Marega 42, Jesus Corona 67, Otavio 90+3, respectiv Jefferson Farfan 59.

Schalke 04 Gelsenkirchen - Galatasaray Istanbul 2-0
Au marcat: Guido Burgstaller 4, Mark Uth 57.


ACTUALIZARE 25.10/09:30 Miercuri, 24 octombrie, s-au disputat celelalte partide contând pentru etapa a III-a a fazei grupelor.

 

Iată scorurile înregistrate:

 

GRUPA A

Club Brugge - AS Monaco 1-1
Au marcat: Wesley '39/ Sylla '34

Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-0
Au marcat: Witsel '39, Guerreiro '73 '89, Sancho '83

GRUPA B

PSV Eindhoven - Tottenham Hotspur 2-2

Au marcat: Lozano '30, de Jong '87/ Lucas '39, Kane '55

FC Barcelona - Inter Milano 2-0
Au marcat: Rafinha '32, Alba '83

GRUPA C

Liverpool - Steaua Rosie Belgrad 4-0
Au marcat: Firmino '20, Salah '45 '50, Mane '80

Paris Saint Germain - SSC Napoli 2-2
Au marcat: Rui '61, Di Maria '90+3/ Insigne '29, Mertens '77

GRUPA D

Galatasaray Istanbul - Schalke 0-0

Lokomotiv Moscova - FC Porto 1-3
Au marcat: Miranchuk '38/ Marega '26, Herrera '35, Corona '47


ACTUALIZARE 24.10/ 09:30 Marți, 23 octombrie, au avut primele meciuri ce contează pentru etapa a III-a din faza grupelor din cea mai importantă competiție intercluburi a Europei.

 

Iată rezultatele:

 

Grupa E
AEK Atena - Bayern Munchen 0-2
Au marcat: Javier Martinez 61, Robert Lewandowski 63.

Ajax Amsterdam - Benfica Lisabona 1-0
A marcat: Noussair Mazraoui 90+2.

Grupa F
Hoffenheim - Olympique Lyon 3-3
Au marcat: Andrej Kramaric 33, 47, Joelinton 90+2, respectiv Bertrand Traore 27, Tanguy Ndombele Alvaro 59, Memphis Depay 67.

Șahtior Donețk - Manchester City 0-3, la Harkov
Au marcat: David Silva 30, Aymeric Laporte 35, Bernardo Silva 71.

Grupa F
Hoffenheim - Olympique Lyon 3-3
Au marcat: Andrej Kramaric 33, 47, Joelinton 90+2, respectiv Bertrand Traore 27, Tanguy Ndombele Alvaro 59, Memphis Depay 67.

Șahtior Donețk - Manchester City 0-3, la Harkov
Au marcat: David Silva 30, Aymeric Laporte 35, Bernardo Silva 71.

Grupa H
Young Boys Berna - Valencia 1-1
Au marcat: Guillaume Hoarau 55 - penalty, respectiv Michy Batshuayi 26.

Manchester United - Juventus 0-1
A marcat: Paulo Dybala 17.

ACTUALIZARE 04.10/10:10 Miercuri, 3 octombrie, au avut loc partidele restante din etapa a doua a fazei grupelor din UEFA Champions League.

Iată rezultatele:

 

Grupa A
Atletico Madrid - FC Bruges 3-1
Au marcat: Antoine Griezmann (28, 67), Koke (90+4), respectiv Arnaut Groeneveld (39).

Borussia Dortmund - AS Monaco 3-0
Au marcat: Jacob Bruun Larsen (51), Francisco Alcacer (72), Marco Reus (90+2).
Francisco Alcacer a ratat un penalty în min. 69.

Grupa B
PSV Eindhoven - Inter Milano 1-2
Au marcat: Pablo Rosario (27), respectiv Radja Nainggolan (44), Mauro Icardi (60).

Tottenham Hotspur - FC Barcelona 2-4
Au marcat: Harry Kane (52), Erik Lamela (66), respectiv Philippe Coutinho (2), Ivan Rakitic (28), Lionel Messi (56, 90).

Grupa C
Paris Saint-Germain - Steaua Roșie Belgrad 6-1
Au marcat: Neymar (20, 22, 81), Edinson Cavani (37), Angel Di Maria (42), Kylian Mbappe (70), respectiv Marko Marin (74).

Napoli - Liverpool 1-0
A marcat: Lorenzo Insigne (90).

Grupa D
Lokomotiv Moscova - Schalke 04 Gelsenkirchen 0-1
A marcat: Weston McKennie (88).

FC Porto - Galatasaray Istanbul 1-0
A marcat: Moussa Marega (49).

 

ACTUALIZARE 03.10/09:50 Meciurile de marți, 2 octombrie, au adus primele surprize din faza grupelor din acest an. Astfel, campioana Europei, Real Madrid, a pierdut surprinzător la Moscova, scor 0-1, meci arbitrat de românul Ovidiu Hațegan.

În alt meci cu deznodământ neașteptat, campioana Germaniei, Bayern Munchen, a remizat pe teren propriu, scor 1-1 cu Ajax Amsterdam.

Grupa E

 
AEK Atena - Benfica Lisabona 2-3
Au marcat: Viktor Klonaridis (53, 64), respectiv Haris Seferovic (6), Alex Grimaldo (15), Alfa Semedo (75).
Cartonaș roșu: Ruben Dias (Benfica, 45).

Bayern Munchen - Ajax Amsterdam 1-1
Au marcat: Mats Hummels (4), respectiv Noussair Mazraoui (22).


Grupa F
Hoffenheim - Manchester City 1-2
Au marcat: Ishak Belfodil (1), respectiv Sergio Aguero (8), David Silva (87).

Olympique Lyon - Șahtior Donețk 2-2
Au marcat: Moussa Dembele (70), Leo Dubois (72), respectiv Junior Moraes (45, 55).
 

Grupa G
ȚSKA Moscova - Real Madrid 1-0
A marcat: Nikola Vlasic (2).
Cartonaș roșu: Igor Akinfeev (portar - ȚSKA, 90+5).

AS Roma - Viktoria Plzen 5-0
Au marcat: Edin Dzeko (3, 40, 90), Cengiz Under (64), Justin Kluivert (73).

 

Grupa H
Juventus Torino - Young Boys Berna 3-0
Au marcat: Paulo Dybala (5, 33, 69).
Cartonaș roșu: Mohamed Aly Camara (Young Boys, 79).

Manchester United - Valencia CF 0-0

 


ACTUALIZARE 20.09/08:50 Miercuri seară au avut loc ultimele partide din prima săptămână a grupelor din UEFA Champions League.

Iată rezultatele înregistrate:

Grupa E:
Ajax Amsterdam - AEK Atena 3-0 (VIDEO
Au marcat: Nicolas Tagliafico 46, 90, Donny van de Beek 77.

Benfica Lisabona - Bayern Munchen 0-2 (VIDEO)
Au marcat: Robert Lewandowski 10, Renato Sanches 54.

Grupa F
Șahtior Donețk - Hoffenheim 2-2 (VIDEO)
Au marcat: Ismaily 27, Maycon Barberan 81, respectiv Florian Grillitsch 6, Haavard Nordtveit 38.

Manchester City - Olympique Lyon 1-2 (VIDEO)
Au marcat: Bernardo Silva 67, respectiv Maxwell Cornet 26, Nabil Fekir 43.

Grupa G
Real Madrid - AS Roma 3-0 (VIDEO)
Au marcat: Isco 45, Gareth Bale 58, Mariano Diaz 90+2.

Viktoria Plzen - ȚSKA Moscova 2-2 (VIDEO)
Au marcat: Michael Krmencik 29, 41, respectiv Fedor Cealov 49, Nikola Vlasic 90+5 - penalty.

Grupa H
Valencia - Juventus Torino 0-2 (VIDEO)
A marcat: Miralem Pjanic 45 - penalty, 51 - penalty.
Daniel Parejo (Valencia) a ratat un penalty în min. 90.
Cartonaș roșu: Cristiano Ronaldo (Juventus) 29.

Young Boys Berna - Manchester United 0-3 (VIDEO)
Au marcat: Paul Pogba 35, 44 - penalty, Anthony Martial 66

ACTUALIZARE 19.09/09:00 Marți, 18 septembrie, au avut loc primele meciuri din faza grupelor. Cele mai interesante partide s-au desfășurat la Liverpool, acolo unde gazdele au întâlnit pe Paris Saint Germain și la Milano, acolo unde Inter a dat piept cu Tottenham.

De asemenea, fosta campioană din 1991, Steaua Roșie Belgrad, a marcat revenirea în competiție cu un egal în compania italienilor de la Napoli.

Iată rezultatele de marți: 

 

Grupa A
FC Bruges - Borussia Dortmund 0-1 (VIDEO)
Au marcat: Christian Pulisic 85.

AS Monaco - Atletico Madrid 1-2 (VIDEO)
Au marcat: Samuel Grandsir 18, respectiv Diego Costa 32, Jose Gimenez 45.

Grupa B
FC Barcelona - PSV Eindhoven 4-0 (VIDEO)
Au marcat: Lionel Messi 32, 77, 88, Ousmane Dembele 75.
Cartonaș roșu: Samuel Umtiti (Barcelona, 79).

Inter Milano - Tottenham Hotspur 2-1 (VIDEO)
Au marcat: Mauro Icardi 86, Matias Vecino 90+2, respectiv Christian Eriksen 53.

Grupa C
Steaua Roșie Belgrad - Napoli 0-0

Liverpool - Paris Saint-Germain 3-2 (VIDEO)
Au marcat: Daniel Sturridge 30, James Milner 36 - penalty, Roberto Firmino 90+2, respectiv Thomas Meunier 40, Kylian Mbappe 83.

Grupa D
Galatasaray Istanbul - Lokomotiv Moscova 3-0 (VIDEO)
Au marcat: Garry Rodrigues 9, Eren Derdiyok 67, Selcuk Inan 90+4 - penalty.
Cartonaș roșu: Badou Ndiaye (Galatasaray, 87).

Schalke 04 Gelsenkirchen - FC Porto 1-1 (VIDEO)
Au marcat: Breel Embolo 64, respectiv Otavio 75 - penalty.
Alex Telles (Porto) a ratat un penalty în min. 13.

Miercuri vor avea loc partidele:
Grupa E: Ajax - AEK Atena (ora 19,55), Benfica - Bayern Munchen (22,00)
Grupa F: Șahtior Donețk - Hoffenheim (19,55), Manchester City - Lyon (22,00)
Grupa G (22,00): Real Madrid - AS Roma, Viktoria Plzen - ȚSKA Moscova
Grupa H (22,00): Valencia - Juventus, Young Boys Berna - Manchester United

 

ACTUALIZARE 31.08/09:00 Joi seară s-au tras la sorți grupele din sezonul 2018/2019 al UEFA Champions League.

 

Grupa A

Atletico Madrid
Borussia Dortmund
Monaco
Club Brugge

Grupa B

Barcelona
Tottenham
PSV Eindhoven
Inter Milano

Grupa C

PSG
Napoli
Liverpool
Steaua Roșie Belgrad

Grupa D

Lokomotiv Moscova
FC Porto
Schalke 04
Galatasaray

Grupa E

Bayern Munchen
Benfica
Ajax
AEK Atena

Grupa F

Manchester City
Șahtior Donețk
Lyon
Hoffenheim

Grupa G

Real Madrid
AS Roma
CSKA Moscova
Viktoria Plzen

Grupa H

Juventus
Manchester United
Valencia
Young Boys


ACTUALIZARE 30.08/08:54 În urma partidelor de miercuri seară s-au aflat ultimele calificate în grupele Champions League. Acestea sunt Steaua Roșie Belgrad, PSV Eindhoven și Benfica Lisabona.

 

Iată rezultatele:
 

FC Salzburg - Steaua Roșie 2-2 (în tur, 0-0)

PSV Eindhoven - BATE Borisov 3-0 (în tur, 2-3)

PAOK Salonic - Benfica 1-4 (în tur, 1-1)

 Tragerea la sorți va avea loc joi, de la ora 20:00. Iată cele patru urne valorice în care sunt împărțite echipele ce vor evolua în grupe.

 

Urna 1:
Real Madrid 
Atlético Madrid
Barcelona
Bayern München
Manchester City
Juventus
Paris Saint-Germain
Lokomotiv Moscova

Pot 2
Borussia Dortmund
Porto 
Manchester United 
Shakhtar Donetsk 
Benfica 
Napoli
Tottenham Hotspur 
Roma 

Urna 3
Liverpool 
Schalke 
Lyon 
Monaco 
Ajax 
ȚSKA Moscova 
PSV Eindhoven 
Valencia 

Urna 4
Viktoria Plzeň
Club Brugge 
Galatasaray 
Young Boys 
Internazionale Milano 
Hoffenheim 
Steaua Roșie Belgrad
AEK Atena 

ACTUALIZARE 29.09/08:50 Marți, 29 august, s-au aflat primele echipe calificate în grupele UEFA Champions League ca urmare a play-off-ului: Ajax Amsterdam, AEK Atena și Young Boys s-au impus în fața celor de la Dinamo Kiev, Vidi și Dinamo Zagreb.

 

Dinamo Zagreb - Young Boys 1-2 (1-1 în tur)
AEK Atena - Vidi 1-1 (2-1 în tur)
Dinamo Kiev - Ajax Amsterdam 0-0 (1-3, în tur)

ACTUALIZARE 23.08/09:00 Marți și miercuri au avut loc meciurile din prima manșă a play-off-ului Ligii Campionilor. Partidele s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Steaua  Roșie - FC Salzburg 0-0

BATE Borisov - PSV Eindhoven 2-3
Benfica - PAOK 1-1
Young Boys - Dinamo Zagreb 1-1
Vidi - AEK Atena 1-2
Ajax Amsterdam - Dinamo Kiev 3-1
 
Partidele retur vor avea loc săptămâna viitoare. 

ACTUALIZARE 15.08/09:00 Marți, 14 august, s-au stabilit echipele calificate în play-off-ul Ligii Campionilor. Printre echipele care s-au calificat în faza următoare se numără și PAOK Salonic, echipa lui Răzvan Lucescu. Iată rezultatele și programul play-off-ului:

Dinamo Kiev (Ucraina) - Slavia Praga (Cehia) 2-0

În prima manșă: 1-1.

BATE Borisov (Belarus) - Qarabag Agdam (Azerbaidjan) 1-1
În prima manșă: 1-0.

Spartak Moscova (Rusia) -  PAOK Salonic (Grecia) 0-0
În prima manșă: 2-3.

Shkendija (Macedonia) -  Red Bull Salzburg (Austria) 0-1
În prima manșă: 0-3.

AEK Atena (Grecia) - Celtic Glasgow (Scoția) 2-1
În prima manșă: 1-1.

Dinamo Zagreb (Croația) - FC Astana (Kazahstan) 1-0
În prima manșă: 2-0.

Vidi FC Szekesfehervar (Ungaria) - Malmo FF (Suedia) 0-0
În prima manșă: 1-1.

Fenerbahce Istanbul (Turcia) - Benfica Lisabona (Portugalia) 1-1
În prima manșă: 0-1.

Ajax Amsterdam (Olanda) - Standard Liege (Belgia) 3-0
În prima manșă: 2-2.

Spartak Trnava (Slovacia) - Steaua Roșie Belgrad (Serbia) 1-2, după prelungiri
În prima manșă: 1-1.

Echipele scrise îngroșat s-au calificat în play-off.

Programul meciurilor din play-off (prima manșă - 21/22 august, manșa a doua - 28/29 august):

Steaua Roșie Belgrad (Serbia) - Red Bull Salzburg (Austria)
BATE Borisov (Belarus) - PSV Eindhoven (Olanda)
Young Boys Berna (Elveția) - Dinamo Zagreb (Croația)
Vidi FC Szekesfehervar (Ungaria) - AEK Atena (Grecia)
Benfica Lisabona (Portugalia) - PAOK Salonic (Grecia)
Ajax Amsterdam (Olanda) - Dinamo Kiev (Ucraina)

Știrea inițială

 


Campioana României, CFR Cluj, a terminat la egalitate în deplasare, 1-1 (0-1), cu formația suedeză Malmo FF, în manșa secundă a turului al doilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, ratând astfel calificarea în faza următoare a competiției.

Golurile au fost marcate de Ingvi Traustason (min.55) pentru gazde, respectiv Damjan Djokovic (min.36).

În prima manșă, campioana Suediei s-a impus cu 1-0 în Gruia. În urma acestui rezultat, CFR Cluj va continua în Liga Europa, unde în turul al treilea preliminar pe Sutjeska Niksici (Muntenegru) sau Alașkert (Armenia).
 
Iată rezultatele din turul II preliminar ( echipele îngroșate s-au calificat mai departe):
 
HJK - BATE 1-2 (în tur 0-0)
Midtjylland - FC Astana 0-0 (în tur 1-2)
Qarabag - Kukesi 3-0 (în tur 0-0) 
Malmo FF - CFR 1-1 (în tur 1-0) 
Suduva - Steaua Roșie 0-2 (în tur 0-3)
Basel - PAOK 0-3 (în tur 1-2) 
MOL Vidi - Ludogoreț 1-0 (în tur 0-0)
Sturm Graz - Ajax 1-3 (în tur 0-2)
Rosenborg - Celtic 0-0 (în tur 1-3)
Hapoel Beer Sheva - Dinamo Zagreb 2-2 (în tur 0-5) 
Șeriff - Skhedija 0-0 (în tur 0-1) 
Spartak Trnava - Legia 0-1 (în tur 2-0)