ACTUALIZARE 10.06 / 23:40 Naționala de fotbal a României a învins echipa Maltei cu scorul de 4-0 (3-0), luni seara, pe Stadionul Național din Ta'Qali, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020, informează Agerpres.

Au marcat George Pușcaș (7, 29), Alexandru Chipciu (34) și Dennis Man (90+1).

România a deschis scorul prin George Pușcaș (7), care a reluat în plasă mingea centrată de Bancu. Următorul gol al echipei românești a fost dat tot de Pușcaș (29), cu un șut cu stângul la colțul lung, după o combinație cu Keșeru. Alexandru Chipciu (34) a marcat al treilea gol printr-un șut la vinclu din marginea careului.

Fundașul Nedelcearu a fost scos din joc de Corbolan, care l-a lovit cu genunchiul în față din cădere, determinând spitalizarea acestuia, cu fractură de piramidă nazală.

Repriza secundă a fost mai puțin reușită, dar România a continuat să își creeze ocazii prielnice, cu Dennis Man (90+1) marcând pe contraatac primul său gol la naționala de seniori.

În ultima parte a meciului, Malta și-a creat două situații favorabile, dar Effiong (56) a șutat prin fața porții, iar Mifsud (84) a tras pe lângă poartă din poziție de gol.

Următorul meci al României din această campanie se va disputa cu Spania, pe Arena Națională, în data de 5 septembrie.

ACTUALIZARE 08.06/10:00 Naționalele de fotbal ale României și Norvegiei au terminat la egalitate, 2-2 (0-0), vineri seara, pe Stadionul Ullevaal din Oslo, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020, după un gol marcat in extremis de tricolori, informează Agerpres

România a smuls un punct mulțumită golurilor marcate de Claudiu Keșeru (77, 90+2), după ce scandinavii au condus cu 2-0, prin golurile lui Tarik Elyounoussi (56) și Martin Oedegaard (70).

Echipa românească nu a avut parte de un joc reușit, însă a continuat să lupte și răsplata eforturilor sale nu a întârziat să apară.

Norvegia a deschis scorul în min. 56, prin Tarik Elyounoussi, care a reluat în plasă mingea deviată de Grigore la șutul lui Oedegaard, după o eroare a lui Anton.

Gazdele au majorat diferența prin Oedegaard (70), care a marcat după o lansare a lui King, trecut subtil de Grigore.

Keșeru (77) a marcat primul gol al României, cu capul, din recentrarea lui Grigore, în urma unui corner executat de Maxim.

Naționala noastră a atacat în valuri, fără prea mult succes, dar finalmente a reușit egalarea, în min. 90+2, tot prin Keșeru, care a marcat din apropiere, din pasa lui Maxim.

România va întâlni luni, în deplasare, echipa Maltei.

Norvegia - România 2-2 (VIDEO REZUMAT)

ACTUALIZARE 26.03/ 23:45 Naționala de Fotbal a României a învins marți la Cluj echipa din Insulele Feroe, scor 4-1, în cel de-al doilea meci din preliminariile EURO 2020.

Primul gol românesc a fosrt marcat de Ciprian Deac de la CFR Cluj cu un șut de 7 metri în minutul 27. Următoarele două goluri au aparținut lui Claudiu Keșeru, la distanță de câteva minute unul de altul.

În minutul 40, oaspeții au înscris printr-o lovitură de la 11 metri executată de Davidsen, după ce Moți l-a faultat pe Olsen. România a marcat al patrulea gol în minutul 63, prin atacantul George Pușcaș.

Au evoluat echipele:

România: 12. Ciprian Tătărușanu (căpitan) - 2. Romario Benzar (8. Ianis Hagi, 46), 4. Cosmin Moți, 21. Dragoș Grigore, 11. Nicușor Bancu - 17. Ciprian Deac, 10. Nicolae Stanciu (23. Dennis Man, 78), 18. Răzvan Marin, 7. Alexandru Chipciu - 9. George Pușcaș, 13. Claudiu Keșeru (14. Alexandru Cicâldău, 69). Selecționer: Cosmin Contra. Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 16. Florin Niță - 3. Ionuț Nedelcearu, 5. Tudor Băluță, 6. Cristian Manea, 15. Paul Anton, 19. Andrei Ivan, 20. Dan Nistor, 22. Cristian Săpunaru.

Feroe: 1. Gunnar Nielsen - 9. Gilli Rolantsson, 4. Atli Gregersen (căpitan), 15. Odmar Faero, 3. Viljormur Davidsen - 7. Kaj Bartalsstovu (17. Arni Frederiksberg, 67), 8. Brandur Hendriksson, 18. Heini Vatnsdal (13. Rogvi Baldvinsson, 29), 16. Rene Joensen - 6. Hallur Hansson (10. Solvi Vatnhamar, 77) - 11. Klamint Olsen. Selecționer: Lars Olsen. Rezerve neutilizate: 12. Teitur Gestsson, 23. Karstin Hansen - 5. Bartal Wardum, 2. Magnus Egilsson, 19. Jakup Thomsen.

Arbitru: Halil Umut Meler; arbitri asistenți: Esat Sancaktar, Ibrahim Caglar Uyarcan; arbitru de rezervă: Mete Kalkavan (toți din Turcia) Delegat UEFA: Marton Esterhazy (Ungaria), observator UEFA pentru arbitri: Igor Pristovnik (Croația)

Cartonașe galbene: Rene Joensen (15), Stanciu (16), Moți (39), Chipciu (47), Frederiksberg (82), Grigore (85), Klamint Olsen (86).

ACTUALIZARE 26.03/ 18:15 De la ora 21:45, România întâlnește Insulele Feroe în al doilea meci din Grupa F. Partida se va desfășura la Cluj-Napoca.

Știrea inițială

România a fost înfrântă sâmbătă de Suedia, scor 1-2, în primul meci din cadrul preliminariilor Euro 2020. Singurul gol românesc a fost al lui Claudiu Keșeru, în repriza secundă, la minutul 59 - lovitură de cap de la 6 metri.

În prima repriză, jucătorii români au avut o evoluție slabă, jocul fiind dominat de suedezi, care au marcat primul gol în minutul 33: șut de 6 metri dat de Quaison. La minutul 41, al doilea gol suedez a venit din partea lui Claesson, care a șutat de la marginea careului.

În repriza secundă, echipa României a devenit mai ofensivă însă, în afară de golul executat în minutul 59 de Claudiu Keșeru prin lovitură de cap de la 6 metri, nu a mai  avut alte reușite la poarta adversă.

În minutul 90+2, după o lovitură liberă, Cristi Săpunaru a șutat din 3 metri direct în portarul Olsen. Finalul a aparținut gazdelor, care au ratat trei mari ocazii în ultimele 10 minute.

Partida cu Suedia a fost prima înfrângere pentru Cosmin Contra pe banca naționalei, în meciurile oficiale. Confruntarea Suedia-România a fost prima la nivel oficial din 1994 încoace.

Marți, la Cluj-Napoca, ora 21:45, se va desfășura meciul România - Insulele Feroe.

Suedia: 1. Robin Olsen - 2. Mikael Lustig (16. Emil Krafth, 25; 5. Alexander Fransson, 81), 3. Filip Helander, 4. Andreas Granqvist (căpitan), 6. Ludwig Augustinsson - 10. Emil Forsberg (13. Gustav Svensson, 68), 7. Sebastian Larsson, 20. Krsitoffer Olsson, 17. Viktor Claesson - 11. Robin Quaison (8. Alexander Isak, 88), 9. Marcus Berg. Selecționer: Janne Andersson.
Rezerve neutilizate: 12. Kart-Johan Johnsson, 23. Kristoffer Nordfeldt - 14. Anton Tinnerholm, 15. Sam Larsson, 18. Sotirios Papagiannopoulos, 19. Sebastian Andersson, 21. Jimmy Durmaz, 22. Ken Sema.

România: 12. Ciprian Tătărușanu - 6. Cristian Manea, 21. Dragoș Grigore, 22. Cristian Săpunaru (căpitan), 11. Nicușor Bancu - 3. Tudor Băluță (19. Andrei Ivan, 78), 18. Răzvan Marin - 7. Alexandru Chipciu, 10. Nicolae Stanciu, 20. Alexandru Mitriță (13. Claudiu Keșeru, 46) - 9. George Pușcaș (8. Ianis Hagi, 64). Selecționer: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 16. Florin Niță - 2. Romario Benzar, 4. Cosmin Moți, 5. Dan Nistor, 14. Alexandru Cicâldău, 15. Paul Anton, 17. Ciprian Deac, 23. Dennis Man.

Arbitru: Michael Oliver; arbitri asistenți: Stuart Burt, Simon Bennett; arbitru de rezervă: Paul Tierney (toți din Anglia)
Delegat UEFA: Ariel Kenneth Scheiman (Israel), observator UEFA pentru arbitri: Jan Carlsen (Danemarca)
Cartonașe galbene: Grigore (72), Hagi (79), Săpunaru (82), Svensson (90+3), Seb. Larsson (90+4).