ASA Târgu Mureş a cucerit primul trofeu din acest sezon, dar şi din istorie, după ce s-a impus în faţa celor de la FCSB, miercuri, cu 1-0, în meciul disputat la Constanţa.

După o primă repriză slabă, cea de-a doua a adus în centrul atenţiei singurul gol al partidei, marcat de Mircea Axente (63'), care a profitat de pasa fostului stelist Pawel Golanski.

De remarcat că la ambele formaţii au debutat antrenori, steliştii fiind conduşi de Mirel Rădoi, iar adversarii de Dan Petrescu.

FINAL. FCSB - ASA Târgu Mureş: 0-1

• Min. 83 Pawel Golasnki părăseşte terenul uşor accidentat, fiind înlocuit de Sergiu Hanca.
  • Min. 74 Mirel Rădoi face ultima schimbare: Vlad Mihalcea îl înlocuieşte pe Sulley Muniru.
  • Min. 69 Doi fotbalişti sunt penalizaţi cu câte un galben, respectiv Romario Kortzog, de la ASA, şi Nicolae Stanciu, de la FCSB.
  • Min. 68 Modificare la FCSB: iese Ionuţ Neagu, intră Aymen Tahar.
  • Min. 65 Un alt „galben" şi pentru Marius Constantin.
  • Min. 63 Cartonaş galben pentru Gabriel Mureşan.
  • Min. 63 GOL! Valentin Cojocaru este surprins de Mircea Axente, care înscrie primul gol din meci. FCSB - ASA Târgu Mureş: 0-1.
  • Min. 53 Fostul stelist Pawel Golanski primeşte un cartonaş galben, după o intrare dură la Alexandru Chipciu.
  • Min. 49 Alexandru Chipciu ratează cea mai mare ocazie de gol a meciului.
  • Min. 47 Ousmane N'Doye trece pe lângă gol, şutând la poarta lui Valentin Cojocaru, fără a pune probleme.

PAUZĂ Prima repriză din Supercupa României s-a încheiat, scorul dintre FCSB şi ASA Târgu Mureş fiind 0-0.
  • Min. 45 Dacian Varga este penalizat cu un cartonaş galben, pentru proteste.
  • Min. 44 Prima schimbare a meciului e la FCSB. Răzvan Grădinaru îl înlocuieşte pe Gabriel Iancu, acesta din urmă fiind accidentat.
  • Min. 35 Ocazie de gol pentru FCSB, Cornel Rîpă centrând pentru Alexandru Tudorie, dar scorul rămâne neschimbat.
  • Min. 34 Prima jumătate de oră s-a scurs fără faze spectaculoase, fiind vorba despre un meci echilibrat.
  • Min. 19 ASA Târgu Mureş înregistrează prima ocazie de gol, prin Gabriel Mureşan a şutat de la marginea careului, dar mingea s-a dus pe lângă poartă.
  • Min. 18 S-a scurs aproape jumătate din prima repriză, fără vreun gol marcat.
  • Min. 11 Alexandru Chipciu bifează cel dintâi şut la poartă pentru FCSB.
  • Min. 10 Primele zece minute s-au scurs fără vreo ocazie de gol.
  • Min. 1 Deşi meciul a început, la porţile stadionului Farul Constanţa s-au format cozi de oameni care aşteaptă să intre şi să urmărească partida.

Echipele de start

FCSB: Cojocaru - Rîpă, Tamaş, Varela, Toşca - Sulley, Neagu - Iancu, Stanciu, Chipciu - Tudorie.
Rezerve: Niţă - Papp, Guilherme, Mihalcea, Breeveld, Tahar, Grădinaru.

ASA Târgu Mureş: Stăncioiu - Golanski, Marius Constantin, Bejan, Brandan - G. Mureșan, Gorobsov - Varga, Ousmane, Romario - Axente. Rezerve: Fejer, Balic, Jurado, Bucşa, L. Pedro, Manolov, Hanca.