Adrian Ungur (189 ATP) a fost eliminat de către italianul Luca Vanni (103 ATP), marți, în primul tur din cele trei ale tabloului de calificare la Roland Garros. Românul a cedat după trei ore și 53 de minute, adversarul impunându-se cu 6-4, 6-7(4), 16-14.

În aceeași zi, Marius Copil (207 ATP) l-a învins pe portughezul Pedro Sousa (838 ATP), la finalul unei partide care a durat o oră și 21 de minute, românul câștigând în trei seturi, scor 6-7(0), 6-3, 6-4.

Ziua a fost încheiată cu o victorie pentru România, după ce Victor Hănescu (187 ATP) l-a învins ăe italianul Potito Starace (198 ATP), după o oră și 42 de minute, rezultat 6-4, 4-6, 6-4.