Simona Halep a debutat cu o victorie la Singapore, reușind să se impună în două seturi, cu scorul de 6-0, 6-3, în fața italiencei Flavia Pennetta, locul 8 WTA, câștigătoarea din acest an a US Open, într-un meci care a durat 70 de minute.

"Am început bine meciul, am jucat deştept şi agresiv în primul set. Am amintiri frumoase de anul trecut de aici, mulţumesc publicului. Ştiam că mă aşteaptă un meci greu, dar mă bucur că joc la acest turneu. Vreau să mă bucur de tenis, aşa cum se bucură toţi spectatorii care au venit să ne urmărească", a declarat Simona imediat după finalul partidei cu Flavia Pennetta.

Halep va juca marţi următoarea partidă la acest turneu, iar astăzi, în Grupa Roşie, Maria Şarapova o va întâlni pe Agnieska Radwanska, de la ora 13:30.

În Grupa Albă, luni vor avea loc meciurile Garbine Muguruza - Lucie Safarova şi Petra Kvitova - Angelique Kerber.