ACTUALIZARE 27.06 / 22:25 Selecționata României a fost învinsă de Germania cu scorul de 4-2 (1-2), joi seara, în semifinalele Campionatului European de fotbal Under-21 din Italia și San Marino, pe stadionul Renato Dall'Ara din Bologna, informează Agerpres

Nadiem Amiri (21, 90+4) și Luca Waldschmidt (51 - penalty, 90) au marcat din partea Germaniei, în timp ce George Pușcaș a înscris golurile României (26 - penalty, 44).

Germania a marcat prin Amiri, cu un șut printre picioarele lui Pașcanu (21).

România a egalat la scurt timp prin Pușcaș (26), dintr-un penalty obținut de Hagi, faultat în careu de Baumgartl.

Pușcaș a adus România în avantaj, trimițând cu capul în poartă mingea centrată de Ivan (44).

La finalul primei reprize, România conducea Germania cu 2-1.

Nemții au început mai bine repriza secundă, reușind să egaleze în min. 51. România nu și-a mai creat ocazii în partea secundă.

Echipa germană a făcut diferența în ultimele minute, după două faulturi ale lui Pașcanu, Waldschmidt marcând în min. 90, bară-gol, iar Amiri (90+4), direct din lovitură liberă de la 18 metri.

Meciul s-a încheiat cu scorul Germania - România 4-2 (1-2).

În finala de duminică, la Udine, Germania va întâlni învingătoarea dintre Spania și Franța, care se vor confrunta în semifinala de vineri, de la ora 22:00, la Reggio Emilia.

ACTUALIZARE 25.06/00:13 România U21 s-a calificat în semifinale la Euro 2019. "Tricolorii mici" au remizat cu Franța în ultimul meci și a terminat grupa C pe primul loc, cu 7 puncte.

Tricolorii s-au calificat în semifinale, unde vor întâlni Germania, joi 27 iunie, de la ora 19:00. Cu această ocazie, reprezentativa de tineret s-a calificat, după 50 de ani, la Jocurile Olimpice, ediția Tokyo 2020.

În celălalt meci al Grupei, Anglia și Croația au încheiat la egalitate, scor 3-3. România a terminat pe primul loc, urmată de Franța.

Au evoluat echipele:
Franța: 23. Paul Bernardoni - 2. Kelvin Amian, 4. Ibrahima Konate, 5. Dayot Upamecano, 15. Malang Sarr - 21. Olivier Ntcham, 6. Lucas Tousart (căpitan), 10. Matteo Guendouzi, 20. Marcus Thuram (7. Romain Del Castillo, 85) - 11. Jean-Philippe Mateta, 12. Jonathan Ikone (22. Jeff Reine-Adelaide, 85). Selecționer: Sylvain Ripoll.
Rezerve neutilizate: 1. Gautier Larsonneur, 22. Maxence Prevot - 13. Colin Dagba, 17. Moussa Niakhate, 19. Anthony Caci, 3. Fode Ballo-Toure, 8. Houssem Aouar, 18. Ibrahima Sissoko, 9. Moussa Dembele, 14. Jonathan Bamba.
România: 1. Ionuț Andrei Radu (căpitan) - 6. Cristian Manea, 5. Ionuț Nedelcearu, 18. Adrian Rus, 2. Radu Boboc - 16. Dragoș Nedelcu, 17. Alexandru Cicâldău (21. Tudor Băluță, 59) - 22. Darius Olaru (14. Vlad Dragomir, 72), 10. Ianis Hagi, 7. Florinel Coman - 9. George Pușcaș (11. Adrian Petre, 82). Selecționer: Matei Mirel Rădoi.
Rezerve neutilizate: 12. Cătălin Cabuz, 23. Andrei Daniel Vlad - 3. Florin-Bogdan Ștefan, 4. Alexandru Pașcanu, 8. Dennis Man, 13. Grigore Ricardo, 15. Virgil Ghiță, 19. Andrei Ivan, 20. Andrei Ciobanu.

Arbitru: Gheorghi Kabakov; arbitri asistenți: Martin Margaritov, Divan Valkov (toți din Bulgaria); al patrulea oficial: Bobby Madden (Scoția); arbitru video: Ricardo De Burgos, arbitru asistent video: Xavier Estrada Fernandez (ambii din Spania)
Delegat UEFA: Virgar Hvidbro (Feroe), observator UEFA pentru arbitri: Roberto Rosetti (Italia)
Cartonașe galbene: Rus (14), Manea (52), Thuram (58), Nedelcu (69)

ACTUALIZARE 21.06/21:21 Echipa de tineret a României a învins reprezentativa similară a Angliei, scor 4-2, în al doilea meci al grupei C de la Campionatul European din Italia.

Golurile echipei noastre au fost marcate de Pușcaș(`74), Hagi('89) și Florinel Coman ('89, `90+3). Pentru englezi au înscris Gray (79) și Abraham (87).

Tricolorii au fost susținuți la Cesena de peste 8.000 de spectatori, care au încurajat frenetic echipa. Portarul Ionuț Radu a avut o evoluție excelentă, apărând câteva ocazii mari ale englezilor.

Următorul meci al României este împotriva Franței, pe 24 iunie, de la ora 22:00.

Știrea inițială

Echipa națională de fotbal a României a debutat cu o victorie la Campionatul European de fotbal tineret (U21) din Italia-San Marino.

Tricolorii antrenați de Mirel Rădoi au învins Croația, scor 4-1, în meciul de debut din Grupa C. Echipa noastră a deschis scorul în minutul 9, din penalti-ul obținut și transformat de George Pușcaș, după consultarea arbitrajului video (VAR).

Patru minute mai târziu, Ianis Hagi a marcat după o nouă acțiune de excepție a lui Pușcaș. Vârful lui Palermo a profitat de o neînțelegere a fundașilor croați, a recuperat în careul advers, după care a trimis pe lângă Posaveț. Croații au respins de pe linia porții, dar numai până la 8 metri, unde a apărut lansat Ianis Hagi. Fiul „Regelui” a trimis cu putere în plasă, pentru 2-0, reușind astfel să îndeplinească o formalitate.

Croații nu au pierdut timpul și au redus din diferență. În minutul 18, Nikola Vlasici a recuperat după o pasă greșită la mijlocul terenului, a sprintat spre careul nostru, după care a șutat la colțul lung de la 20 de metri. Mingea s-a oprit în plasa laterală, după ce Ionuț Radu n-a reușit să respingă.

În repriza a doua, românii au punctat din nou. În minutul 66, Tudor Băluță a dus scorul la 3-1. Fostul jucător al Viitorului a scăpat spre poarta apărată de Posaveț, i-a fentat pe Benkovici și Katici, care au mușcat momeala, după care l-a executat pe portarul advers din șase metri.

Tricolorii au luptat până în ultimele secunde ale partidei. În minutul 90+3, Adrian Petre a fost servit ideal de Cristi Manea în șase metri, de unde a pus talpa pentru 4-1. Inițial s-a acordat ofsaid, dar după două minute de consultarea VAR, reușita a fost validată.

Echipele de start:

România: 1. Ionuț Andrei Radu (căpitan) - 6. Cristian Manea, 5. Ionuț Nedelcearu, 4. Alexandru Pașcanu, 3. Florin Ștefan - 21. Tudor Băluță, 17. Alexandru Cicâldău - 8. Dennis Man, 10. Ianis Hagi, 19. Andrei Ivan - 9. George Pușcaș. Selecționer: Mirel Rădoi.
Rezerve: 12. Cătălin Căbuz, 23. Andrei Vlad - 2. Radu Boboc, 7. Florinel Coman, 11. Adrian Petre, 13. Ricardo Grigore, 14. Vlad Dragomir, 15. Virgil Ghiță, 16. Dragoș Nedelcu, 18. Adrian Rus, 20. Andrei Ciobanu, 22. Darius Olaru.

Croația: 12. Josip Posaveț - 2. Filip Uremovici, 6. Filip Benkovici, 5. Nikola Katici, 3. Borna Sosa - 8. Nikola Vlasici, 4. Ivan Sunjici, 20. Nikola Moro - 10. Alen Halilovici (căpitan), 9. Marin Jakoliș, 7. Josip Brekalo. Selecționer: Nenad Gracan.
Rezerve: 1. Ivo Grbici, 23. Adrian Semper - 11. Luka Ivanuseț, 13. Lovro Majer, 14. Kristijan Bistrovici, 15. Branimir Kalaica, 16. Toni Borevkovici, 17. Toma Basici, 18. Robert Murici, 19. Sandro Kulenovici, 21. Domagoj Bradarici, 22. Marijan Cabraja.

Arbitru: Bobby Madden; arbitri asistenți: Francis Connor, David Roome (toți din Scoția); arbitru video: Stuart Attwell; arbitru asistent video: Paul Tierney (ambii din Anglia); al patrulea oficial: Gheorghi Kabakov (Bulgaria)
Delegat UEFA: Michal Mertinyak (Slovacia), observator UEFA pentru arbitri: Stefano Podeschi (San Marino)

De la ora 22:00, Anglia și Franța se vor întâlni în al doilea meci al grupei.