Începe Wimbledonul! Simona Halep și-a aflat adversara din primul tur. CU CINE vor juca româncele
![FOTO: Simona Halep și Sorana Cîrstea, la petrecerea organizată de WTA înaintea turneului de Grand Slam (Sursa: digisport.ro)](thumb-888?/articole/134423.jpg)
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Două românce vor fi cap de serie în acest an la Wimbledon: Simona Halep, numărul 5, și Irina Begu, a 25-a favorită. Alte trei jucătoare din România, Monica Niculescu, Sorana Cîrstea și Patricia Țig, vor evolua pe tabloul principal. Sportivele noastre și-au aflat azi adversarele, în urma tragerii la sorți.
Astfel, în primul tur, Simona Halep o va întâlni pe Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia, 40 WTA). Dacă va trece de sportiva de 21 de ani, Simona va evolua în turul II împotriva învingătoarei dintre Anastasija Sevastova (67 WTA, Letonia) și Francesca Schiavone (Italia, 111 WTA). În turul III, sportiva din Constanța ar putea da peste Kiki Bertens.
Simona Halep se află pe jumătatea inferioară a tabloului, și o poate întâlni pe Keys în optimi, pe Kerber în sferturi și pe Muguruza în semifinale, potrivit digisport.ro.
Irina Begu o va întâlni în primul tur la Wimbledon pe Carina Witthoeft. Dacă va învinge, sportiva noastră va evolua împotriva învingătoarei dintre Kurumi Nara și Madison Brengle. Irina Begu este în jumătatea inferioară, o poate întâlni pe Kerber în turul III. Teoretic, Simona și Irina s-ar putea întâlni în sferturi.
Patricia Țig va juca în runda inaugurală cu Sara Errani. Monica Niculescu debutează cu o jucătoare venită din calificări. În primul tur, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Petra Kvitova, dublă câștigătoare la Wimbledon.
Turneul de la Wimbleon, al treilea Grand Slam al anului, se desfășoară în perioada 27 iunie - 10 iulie și va fi transmis în direct și în exclusivitate pe Digi Sport.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![](thumb-202x110-t?/articole/190887.jpg)
În ce limbă bate "inima României" la Jocurile Olimpice de la Paris? – Fără pic de respect pentru "Team Romania"
![](thumb-202x110-t?/articole/190778.jpg)
Antrenorul Mircea Rednic, după ce un jucător de la UTA, de doar 22 de ani, a primit un rezultat suspect de probleme cardiace: “Poate e de la vaccinul ăla faimos cu care am fost păcăliți cu toții” - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190801.jpg)
Răzvan Ioan Boanchiș: Un fotbalist al lui nu joacă și Rednic a spus: „i-a ieșit ceva la inimă și i s-a făcut un control suplimentar. S-ar putea să fie ceva legat de vaccinul ăla faimos, cu care am fost păcăliți toți.”
![](thumb-202x110-t?/articole/190874.jpg)
Atletului francez Sasha Zhoya i s-a aprobat cererea de a defila în fustă la Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Paris 2024 - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190826.jpg)
Jocurile Olimpice Paris 2024: un sportiv francez ar putea defila în fustă la ceremonia de deschidere - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190818.jpg)
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)