Irina Begu, locul 35 WTA, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Roma, după ce a învins-o cu 6-1, 6-4 pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 33 WTA. Partida a durat o oră și 27 de minute.

Cu o zi în urmă, Irina Begu reușise o victorie extraordinară în fața Victoriei Azarenka, din Belarus, numărul șase mondial, pe care a învins-o cu 6-3, 6-2, în runda a doua a turneului WTA de la Roma.

În sferturi, românca se va lupta pentru un loc în careul de ași cu Misaki Doi. Irina Begu mai are de disputat încă un meci azi, la dublu, alături de Monica Niculescu, potrivit digi24.ro.

Turneul WTA de la Roma este dotat cu premii totale de 2.599.610 dolari.