ACTUALIZARE 21.02.2018 Schioarea Ania Monica Germaine Caill a încheiat, miercuri, pe locul 28 cursa de coborâre din cadrul supercombinatei de schi alpin de la Jocurile Olimpice de iarnă, informează site-ul oficial al competiției.

Reprezentanta României a fost cronometrată în 1min.45sec.06/100, trecând linia de sosire la 5sec.84/100 distanță față de învingătoare.

Sofia Goggia a fost cea care a câștigat competiția, devenind prima schioare din Italia care cucerește aurul olimpic în această probă. În vârstă de 25 ani, Goggia și-a confirmat cu această ocazie statutul de cea mai bună coborâtoare a sezonului, ea aflându-se în fruntea ierarhiei Cupei Mondiale la această disciplină, cu două victorii.

Italianca a fost înregistrată cu timpul de 1min.39sec.22/100, reușind să o devanseze cu nouă sutimi de secundă pe norvegianca Ragnhild Mowinckel, care a intrat în posesia medaliei de argint. Pe treapta a treia a podiumului, la 47 de sutimi, s-a clasat americanca Lindsey Vonn, vedeta circuitului mondial de schi alpin, aflată la ultima sa participare olimpică.

ACTUALIZARE 13.02.2018 Românii Cosmin Atodiresei și Ștefan Mușei au ocupat locul 19, în proba de sanie dublu, desfășurată miercuri la Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang din Coreea de Sud. 

ImunoMedica

Sportivii români au ocupat locul 18 după prima manșă (47 sec 101/1000), dar la final s-au clasat pe poziția a 19-a (47 sec 171/1000, manșa a doua), cu timpul cumulat de 1 min 34 sec 272/1000.

Germanii Tobias Wendl și Tobias Arlt au cucerit medalia de aur cu timpul de 1 min 31 sec 697/1000, argintul revenind austriecilor Peter Penz/Georg Fischler, la 088/1000, în timp ce bronzul a fost câștigat de alt echipaj german, Toni Eggert/Sascha Benecken, campionii mondiali din 2017, la 290/1000, etc.

Wendl și Arlt câștigaseră aurul și în urmă cu patru ani, la Soci.

ACTUALIZARE 13.02.2018 Raluca Strămăturaru, în vârstă de 32 de ani, a obținut, marți, cel mai bun rezultat al delegației României la actuala ediție a JO de la Pyeongchang, locul 7, în proba de sanie. 

Aceasta este, de altfel, și cea mai bună performață a sportivilor români din ultimii 24 de ani la olimpiadele de iarnă. La JO din 1994, la Lillehammer, Ioan Apostol și Liviu Cepoi ocupau locul 6 la sanie-2.

Raluca Strămăturaru a fost a opta după prima manșă, a douăsprezecea în manșa secundă, a noua în manșa a treia și a șasea în ultima manșă, fiind cronometrată cu timpul cumulat de 3 min 06 sec 288/1000, la 233 de miimi de secundă de medaliata cu aur, obținută de germana Dajana Eitberger (46.448)

Medalia de argint i-a revenit unei alte germane, Natalie Geisenberger (46.498) iar cea de bronz sportivei canadiene Alex Gough (46.574).

Stire inițială
 
Vineri, 9 februarie, va debuta oficial cea de a XXIII-a ediție a Jocurilor Olimpice de iarnă. Competiția se va desfășura în orașul Pyeongchang, din Coreea de Sud, în perioada 9- 25 februarie 2018.

Pyeongchang a fost ales ca oraș-gazdă pe data de 6 iulie 2011 în cadrul a celei de-a 123-a întruniri a CIO din Durban, Africa de Sud. Pyeonchang a câștigat cea de-a treia candidatură consecutivă, eșuând în trecut în fața orașelor Vancouver (Canada) și Soci (Rusia).

Va prima ediție a Jocurilor Olimpice de iarnă și a doua a Jocurilor Olimpice organizate în Coreea de Sud; Jocurile Olimpice de vară din 1988 au avut loc în Seul. Pyeonchang va fi, de asemenea, al treilea oraș asiatic care organizează Jocurile de iarnă, după Sapporo în 1972 și Nagano în 1998. Vor fi primele Jocuri Olimpice de iarnă organizate într-un oraș-stațiune din 1992 încoace.

La Jocurile Olimpice sunt așteptați circa 50.000 de participanți din peste 95 de țări. Vor avea loc 102 evenimente sportive la 15 discipline din șapte sporturi: patinaj (patinaj artistic, patinaj viteză și patinaj viteză pe pistă scurtă), schi (schi alpin, schi fond, schi acrobatic, combinata nordică, sărituri cu schiurile și snowboard), bob (bob și scheleton), biatlon, curling, hochei pe gheață și sanie, informează siteul www.cosr.ro.

Programul competițional pentru PyeongChang 2018 include șase noi întreceri: "snowboard big-air" (masculin și feminin), patinaj viteză pe pistă scurtă (masculin și feminin), curling dublu mixt și întrecerile alpine pe echipe.

Această ediție a JO de iarnă va fi prima cu peste 100 de medalii de aur ce vor fi acordate câștigătorilor, mai precis 102. PyeongChang 2018 va fi, totodată, competiția cu cel mai mare număr de evenimente feminine și mixte din istoria Jocurilor Olimpice de iarnă.

Din Echipa Olimpică a României pentru PyeongChang 2018 vor face parte 28 de sportivi, dintre care o rezervă, și 27 de tehnicieni și oficiali.

Echipa României:

Bob (8 sportivi): Maria Adela Constantin și Andreea Grecu (bob-2), Mihai Cristian Țentea și Nicolae Ciprian Daroczi (bob-2), Dorin Alexandru Grigore, Florin Cezar Crăciun, Levente Bartha (bob-4), Beatrice Puiu (rezervă), antrenori Paul Neagu (bob-2 - feminin), Iulian Daniel Pacioianu (bob-2 - masculin), Silviu Dan Scurtu (bob-4);

Schi alpin (2 sportivi): Alexandru George Barbu, Ania Monica Germaine Caill - antrenor Sebastian Petruș Barbu;

Patinaj viteză (o sportivă): Alexandra Ianculescu - antrenor Gregg Douglas Planert;

Schi fond (3 sportivi): Alin Florin Cioancă, Paul Constantin Pepene, Timea Lorincz - antrenori Carlo Zoller și Constantin Daniel Borca;

Sărituri cu schiurile (o sportivă): Daniela Vasilica Haralambie - antrenor Csaba Magdo-Nemeth;

Biatlon (6 sportivi): Eva Tofalvi, Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu - antrenori Gheorghe Gîrniță, Gheorghe Vasile, Simon Marton; masor - Cristian Marian Mosoiu; serviceman - Roland Ciprian Gerbacea;

Sanie (5 sportivi): Raluca Stramaturaru (simpu feminin), Valentin Crețu, Andrei Turea (simplu masculin), Cosmin Atodiresei, Ștefan Musei (dublu masculin) - antrenori Eugen Teodor Radu (sanie dublu), Alexandru George Comșa (sanie simplu);

Skeleton (2 sportivi): Maria Marinela Mazilu, Dorin Dumitru Velicu - antrenor Delia Ivas.

Jocurile Olimpice vor fi transmise în direct de TVR și de Eurosport. Mai jos redăm programul evenimentelor și transmisiunile în direct.

9 februarie
Ceremonia de deschidere (21.30, TVR1, TVR HD);
Curling, preliminarii (dublu-mixt; 6.30, Eurosport 1);
Patinaj artistic, calificări (program scurt perechi și masculin; 4.30, Eurosport 1);
Freestyle, calificări (9.15, Eurosport 1).

10 februarie
Biatlon – finală (feminin, 7,5 km; 12.10 TVR 3; 13.05 Eurosport 1);
Schi fond – finală (feminin, skiatlon, 9.05 Eurosport 1);
Curling, preliminarii (dublu-mixt);
Începe turneul olimpic de hochei pe gheață.
Sanie – masculin, simplu, coborâri 1/ 2 (12.10 TVR 3, Eurosport 1);
Short-track – finală (masculin, 1.500 m); calificări: feminin, 3.000 m, ștafetă; feminin 500 m);
Sărituri cu schiurile – finală (trambulină mică, masculin; 14.35, TVR2, TVR HD);
Patinaj viteză (feminin, 3.000 m);
Snowboard, calificări (2.40 și 10.15, Eurosport 1);
Hochei pe gheață feminin: Japonia – Suedia (9.30, Eurosport 2), Elveția – Coreea (14.00, Eurosport 2).

11 februarie
Schi alpin – finală (coborâre, masculin; 4.00, TVR2, TVR HD, Eurosport 1);
Biatlon – finală (masculin, 10 km sprint; 13.00 TVR 3, TVR HD, Eurosport 1);
Schi fond – finală (masculin, skiatlon; 8.15 TVR 3, TVR HD, Eurosport 1);
Curling, preliminarii (dublu-mixt);
Patinaj viteză (masculin, 5.000 m; 10.05, Eurosport 1);
Freestyle – finale;
Sanie – finală (masculin, simplu, coborâri 3/ 4; 13.00, TVR 3, TVR HD; 14.45, Eurosport 1);
Snowboard – finale (2.40 și 7.30, Eurosport 1);
Patinaj artistic – finală program liber, perechi . Calificări: dans – program scurt, feminin – program scurt (3.00, TVR2; 5.15, Eurosport 1);
Hochei pe gheață, feminin (9.30, Finlanda – SUA, Eurosport 2); 14.00, Canada – Rusia (Eurosport 2).

12 februarie
Schi alpin – finală (slalom uriaș, feminin; 2.4o și 6.45 Eurosport 1);
Biatlon – finale (feminin, 10 km ștaferă; masculin, 12,5 km ștafetă; 12.10, TVR 3, TVR HD, Eurosport 1);
Curling, semifinale (dublu-mixt);
Patinaj viteză (feminin, 1.500 m: 14.40, Eurosport 1);
Freestyle – finale (15.10, Eurosport 1);
Sanie – feminin, simplu, coborâri 1/ 2 (12.50/ 14.20, TVR 3, TVR HD; 12.45, Eurosport 1);
Sărituri cu schiurile – finală (trambulină mică, feminin; 14.20, TVR 2, TVR 3; 16.00, Eurosport 1);
Snowboard – finale (4.00, Eurosport 1);
Patinaj artistic – finale (masculin și feminin – program liber, dans – program liber: 3.00 și 20.10, TVR HD; 4.45 Eurosport 1);
Hochei pe gheață, feminin (9.30, Elveția – Japonia; 14.00; Suedia – Coreea, Eurosport 2).

13 februarie
Schi alpin – finală (combinată, masculin; 4.30 și 8.00 Eurosport 1);
Schi fond – finale (masculin, sprint individual clasic; feminin, sprint individual clasic; 10.30, Eurosport 1);
Curling – finală (dublu-mixt);
Sanie – finală (feminin, simplu, coborâri 3/ 4; 12.30, TVR 3, TVR HD, Eurosport 1);
Short-track – finală (feminin, 500 m); calificări: masculin, 5.000 m, ștafetă; masculin, 1.000 m;
Snowboard – finale (2.40 și 6.00, Eurosport 1);
Patinaj viteză (masculin, 1.500 m; 11.45 Eurosport 1);
Hochei pe gheață, feminin: 9.30, 14.00 (Eurosport 2): Canada  – Finlanda, SUA -Rusia.

14 februarie
Schi alpin – finală (slalom, feminin; 2,40 și 4.00, Eurosport 1; 6.45, TVR 3, TVR HD);
Biatlon – finală (feminin, 15 km individual; 13.05, TVR 3, TVR HD);
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Patinaj artistic, calificări (perechi, program scurt; 4.40 TVR 2, TVR HD, Eurosport 1);
Sanie – finale (dublu, masculin+feminin; 13.05 TVR 3, TVR HD);
Combinata nordică – finale;
Snowboard – finale (4.15, Eurosport 1);
Patinaj viteză (feminin, 1.000 m).
Hochei pe gheață, masculin: SUA – Slovenia/ Slovacia – Rusia (5.00, Eurosport 2); 14.00.

15 februarie
Schi alpin  – finală (Super G, masculin; 4.00, TVR 3, TVR HD):
Biatlon – finală (masculin, 20 km individual; 13.00, TVR 3, TVR HD, Eurosport 1);
Schi fond – finală (feminin, 10 km freestyle; 8.20, Eurosport 2);
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Patinaj artistic – finală perechi program liber (4.20, TVR 2, 5.55, TVR HD; 5.30, Eurosport 1);
Freestyle – calificări;
Sanie – finală (ștafetă, echipe; 13.00, TVR 3; 14.45, Eurosport 1);
Skeleton – calificări (simplu, masculin – coborâri 1/ 2);
Snowboard – finale (6.30, Eurosport 1);
Patinaj viteză – finală (masculin, 10.000 m);
Hochei pe gheață: (5.00, Eurosport 2; 15.00, Eurosport 1).

16 februarie
Schi fond – finală (masculin, 10 km freestyle; 7.45, Eurosport 1);
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Patinaj artistic – masculin, program scurt (3.55, TVR2, TVR HD; 6.00, Eurosport 1);
Freestyle – finale;
Skeleton – finală (masculin, coborâri 3/ 4); calificări feminin (coborâri 1/ 2; 2.30, TVR 3, TVR HD, Eurosport 1; 14.15, Eurosport 1);
Snowboard (5.00, Eurosport 1);
Sărituri cu schiurile, calificări (trambulina mare, masculin; 15.15, Eurosport 1);
Patinaj viteză – feminin, 5.000 m (12.45, Eurosport 1);
Hochei pe gheață: 5.00, 9.30 și 14.00 (Eurosport 2), 15.45, Eurosport 1.

17 februarie
Schi alpin – finală (Super G, feminin; 4.00, TVR 3, TVR HD);
Biatlon – finală (feminin, 12,5 km; 13.15, TVR 3, TVR HD);
Schi fond – finală (feminin, 4 x 5 km ștafetă);
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Patinaj artistic – finală (masculin, program liber; 4.10, TVR 2, 5.45 TVR HD);
Freestyle – finale;
Short-track – finale (feminin. 1.500 m: masculin, 1.000 m);
Skeleton – finală (feminin, coborâri 3/ 4);
Sărituri cu schiurile – finală (trambulina mare, masculin; 14.30, TVR2, TVR 3, TVR HD).

18 februarie
Schi alpin – finală (slalom uriaș, masculin: 6.45, TVR 2, TVR HD);
Biatlon – finală (masculin, 15 km; 13.05, TVR 3);
Bob – doi masculin, coborâri 1/ 2; 13.05, TVR 3, TVR HD);
Schi fond – finale (masculin, 4 x 10 km ștafetă);
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Freestyle – finale;
Patinaj viteză (urmărire masculin; feminin, 500 m, serii).

19 februarie
Bob – finală (doi masculin, coborâri 3/ 4; 13.15, TVR 3, TVR HD);
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Patinaj artistic – program scurt, dans (4.30 TVR2, TVR HD și 11.10, TVR HD);
Freestyle, calificări;
Sărituri cu schiurile – finală (echipe, masculin, trambulina mare; 14.30, TVR 2, 15.45 TVR HD);
Snowboard – calificări;
Patinaj viteză (urmărire feminin; masculin, 500 m, serii).

20 februarie
Biatlon – finală (ștafetă mixtă, 2 x 6 km / 2 x 7.5 km);
Bob – doi feminin, coborâri 1/ 2;
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Freestyle – finale (7.30, TVR HD);
Combinată nordică (sărituri, 10 km sprint; 12.00 și 14.45, TVR 3, TVR HD);
Patinaj artistic – finală, dans – program liber (3.55, TVR 2, TVR HD și 20.10 TVR HD);
Short-track – finală (feminin, 3.000 m, ștafetă); calificări: feminin, 1.000 m; masculin: 500 m.

21 februarie
Schi alpin – finală (coborâre, feminin; 4.00, TVR 3, TVR HD);
Bob – finală (doi feminin, coborâri 3/ 4);
Schi fond – finale (feminin, sprint freestyle pe echipe; masculin, sprint freestyle pe echipe);
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Patinaj artistic – finală (feminin, program scurt; 4.55, TVR2, 14.10, TVR 2, TVR HD);
Freestyle – finale (ski cross; 6.15, TVR 3);
Hochei pe gheață – finale;
Snowboard, calificări;
Patinaj artistic – finale (urmărire masculin și feminin).

22 februarie
Schi alpin – finală (slalom, masculin, 3.15, 6.45, TVR 2, TVR HD);
Biatlon – finală (feminin, 4 x 6 km ștafetă);
Curling – semifinale (masculin);
Freestyle – finale;
Hochei pe gheață – finale;
Combinată nordică – finale;
Short-track – finale (feminin, 1.000 m; masculin, 500 m; masculin, ștafetă, 5.000 m, 12.00, TVR 3, TVR HD);
Snowboard – calificări.

23 februarie
Schi alpin – finală (combinată, feminin);
Biatlon – finale (masculin, 4 x 7,5 km ștafetă; 13.15, TVR 3, TVR HD);
Curling – semifinale (feminin);
Patinaj artistic – finală (feminin, program liber; 4.05 TVR 2, TVR HD, 20.10, TVR HD);
Freestyle – finale (6.15, TVR 3, TVR HD);
Snowboard – finale;
Patinaj viteză (masculin, 1.000 m).

24 februarie
Schi alpin – finale (echipe; 4.00, TVR 2, TVR HD);
Bob – 4 masculin, coborâri 1/ 2 (2.30, TVR 3, TVR HD);
Schi fond – finală (masculin, 50 km);
Curling – finală masculin (8.35, TVR 3, TVR HD);
Hochei pe gheață – finala mică masculin (14.10 TVR 3, TVR HD);
Snowboard – finale;
Patinaj viteză  – finale (mass start, masculin și feminin).

25 februarie
Bob – finală (4 masculin, coborâri 3/ 4; 5.00, TVR 3, TVR HD);
Schi fond – finală (feminin, 30 km);
Curling – finală feminin (2.05, TVR 3, TVR HD);
Hochei pe gheață – finala mare masculin (6.10, TVR 3, TVR HD);
Patinaj artistic – gala laureaților (2.30, TVR 2)
Ceremonia de închidere (13.00, TVR HD).



Cinci elevi din stânga și din dreapta Prutului, medaliați la diverse concursuri și olimpiade internaționale, au primit „Crucea Moldavă”. IPS Teofan: Nimic nu e mai frumos decât să fii om inteligent și smerit