Sezonul 2015/2016 de Liga 1 a debutat vineri, 9 iulie, cu un sistem-premieră pentru țara noastră, play-off și play-out. Astfel, primele șase echipe se vor bate pentru tilu, în timp ce ultimele opt se vor lupta pentru evitarea retrogradării.
 
Important de menționat este că România va duce primele două echipe în tururile preliminare din UEFA Champions League: campioana va merge in turul trei preliminar și locul doi va juca in turul doi preliminar. Totodată, în Europa League se vor califica trei echipe: ocupantele locurilor trei și patru și câștigătoarea Cupei României. 

La finalul sezonului regulat, punctele echipelor vor fi înjumătățite, în vederea intrării în play-off si play. În cazulor unor jumătăți de puncte se va rotunji în plus, iar în situații de egalitate la final de play-off ori play-out se va scădea punctul respectiv.

Formațiile din play-out sunt obligate să faca măcar 15 puncte. iar în caz contrar vor debuta în sezonul următor cu o penalizare (indiferent că vor rămâne in Liga I sau că vor retrograda în Liga a II-a).
Vor retrograda ultimele două clasate (pozițiile 13 și 14), în timp ce echipa care va încheia pe locul 12 va disputa un baraj cu o formație din Liga a II-a (gruparea va fi învingătoarea dintr-un baraj care se va disputa între ocupantele locurilor doi din cele doua serii). 

Se va juca după sistemul fiecare cu fiecare, tur și retur, sezonul regulat urmând să aiba 26 de etape. Echipele din play-off vor ajunge să joace cate 36 de meciuri, în timp ce formațiile din play-out vor disputa câte 40 de partide. Partidele se vor vedea pe Digisport, Antena 1, Look TV și Dolcesport, iar evoluția treptată a campionatului românesc va fi disponibilă pe ActiveNews.ro.
 
Clasament play-off
 
 
Clasament play-out
 
 
Programul play-off-ului și play-out-ului Ligii 1 este următorul:

Etapa I - 5 martie

CSU Craiova - FC Voluntari 3-0
Chiajna - ACS Poli 0-0
FC Botoșani - Petrolul 1-0
CSMS Iași - CFR Cluj 0-2

ASA Târgu Mureș - Pandurii Târgu Jiu 0-2
FC Dinamo - FC Steaua 1-1
Astra Giurgiu - FC Viitorul 2-0

Etapa a II-a - 12 martie

Pandurii Târgu Jiu - FC Viitorul 1-1
FC Steaua - Astra Giurgiu 2-0
ASA Târgu Mureș - FC Dinamo 0-0

ACS Poli - CFR Cluj 2-2
Chiajna - CSU Craiova 1-0
FC Voluntari - FC Botoșani 1-1
Petrolul - CSMS Iași 1-2

Etapa a III-a - 19 martie

FC Dinamo - Pandurii Târgu Jiu 1-1
Astra Giurgiu - ASA Târgu Mureș 1-0
FC Viitorul - FC Steaua 1-3

CSU Craiova - ACS Poli 1-0
FC Botoșani - Chiajna 0-3
CFR Cluj - Petrolul 0-0
CSMS Iași - FC Voluntari 0-1

Etapa a IV-a - 30 martie

Pandurii Târgu Jiu - FC Steaua 0-1
ASA Târgu Mureș - FC Viitorul 1-1
FC Dinamo - Astra Giurgiu 1-4

CSU Craiova - FC Botoșani 2-1
FC Voluntari - CFR Cluj 1-0
ACS Poli - Petrolul 0-1
Chiajna - CSMS Iași 1-1

Etapa a V-a - 2 aprilie

Astra Giurgiu - Pandurii Târgu Jiu 0-0
FC Viitorul - FC Dinamo 1-2
FC Steaua - ASA Târgu Mureș 2-1

CSMS Iași - CSU Craiova 3-0
FC Botoșani - ACS Poli 6-1
CFR Cluj - Chiajna 2-0
Petrolul - FC Voluntari 1-2

Etapa a VI-a - 9 aprilie

Pandurii Târgu Jiu - ASA Târgu Mureș 3-3
FC Steaua - FC Dinamo 1-1
FC Viitorul - Astra Giurgiu 1-3

CSU Craiova - CFR Cluj 1-1
ACS Poli - FC Voluntari 2-1
Chiajna - Petrolul 1-1
FC Botoșani - CSMS Iași 0-0

Etapa a VII-a - 16 aprilie

FC Viitorul - Pandurii Târgu Jiu 0-2
Astra Giurgiu - FC Steaua 2-0
FC Dinamo - ASA Târgu Mureș 1-0

Petrolul - CSU Craiova 1-0
CFR Cluj - FC Botoșani 6-0
FC Voluntari - Chiajna 1-2
CSMS Iași - ACS Poli 0-0

Etapa a VIII-a - 23 aprilie

Pandurii Târgu Jiu - FC Dinamo 0-0
ASA Târgu Mureș - Astra Giurgiu 1-4
FC Steaua - FC Viitorul 3-0

FC Voluntari - CSU Craiova 0-2
ACS Poli - Chiajna 1-3
Petrolul - FC Botoșani 0-4
CFR Cluj - CSMS Iași 0-0

Etapa a IX-a - 30 aprilie

FC Steaua - Pandurii Târgu Jiu 1-1
FC Viitorul - ASA Târgu Mureș 6-1
Astra Giurgiu - FC Dinamo 4-2

CFR Cluj - ACS Poli 5-1
CSU Craiova - Chiajna 2-0
FC Botoșani - FC Voluntari 4-2
CSMS Iași - Petrolul 1-0

Etapa a X-a - 7 mai


Pandurii Târgu Jiu - Astra Giurgiu 2-0
FC Dinamo - FC Viitorul 3-3
ASA Târgu Mureș - FC Steaua 1-4

ACS Poli - CSU Craiova 2-2
Chiajna - FC Botoșani 1-1
Petrolul - CFR Cluj 1-0
FC Voluntari - CSMS Iași 1-2

Etapa a 11-a - 15 mai


CSMS Iași - Chiajna 2-3
CFR Cluj - FC Voluntari 2-1
Petrolul - ACS Poli 3-2
FC Botoșani - CSU Craiova 2-1

Etapa a 12-a - 21 mai

CSU Craiova - CSMS Iași 3-2
ACS Poli - FC Botoșani 1-4
Chiajna - CFR Cluj 2-1
FC Voluntari - Petrolul 2-0

Etapa a 13-a - 25 mai

CFR Cluj - CSU Craiova 4-0
FC Voluntari - ACS Poli 5-0
Petrolul - Chiajna 0-1
CSMS Iași - FC Botoșani 1-1

Etapa a 14-a - 29 mai

CSU Craiova - Petrolul
FC Botoșani - CFR Cluj
Chiajna - FC Voluntari
ACS Poli - CSMS Iași
 
Etapa I (11 iulie 2015)

  • ACS Poli Timișoara - Pandurii Târgu Jiu: 0-1
  • ASA Târgu Mureș - Dinamo: 0-0
  • CS Universitatea Craiova - FC Botoșani: 0-0
  • FC Steaua București - Petrolul Ploiești: 0-0
  • FC Viitorul - CFR Cluj: 2-2
  • Astra Giurgiu - Concordia Chiajna: 2-2
  • FC Voluntari - CSMS Iași: 1-1

    Etapa a II-a (18 iulie)

  • Concordia Chiajna - CSMS Iași: 0-1
  • Dinamo - CS Universitatea Craiova: 1-0
  • Petrolul Ploiești - FC Voluntari: 1-1
  • Pandurii Târgu Jiu - FC Steaua București: 0-3
  • CFR Cluj - ACS Poli Timișoara: 1-0
  • Astra Giurgiu - ASA Târgu Mureș: 1-5
  • FC Botoșani - Viitorul Constanța: 2-2 

Etapa a III-a (25 iulie)

  • FC Voluntari - Pandurii Târgu Jiu: 0-0
  • ASA Târgu Mureș - Concordia Chiajna: 1-0
  • FC Viitorul - Dinamo București: 1-1
  • FC Steaua București - CFR Cluj: 1-1
  • CS Universitatea Craiova - Astra Giurgiu: 1-2
  • CSMS Iași - Petrolul Ploiești: 1-0
  • ACS Poli Timișoara - FC Botoșani: 1-0

Etapa a IV-a (1 august)

  • CFR Cluj - FC Voluntari: 2-0
  • Concordia Chiajna - Petrolul Ploiești: 2-2
  • Pandurii Târgu Jiu - CSMS Iași: 3-0
  • FC Botoșani - FC Steaua București: 0-1
  • Astra Giurgiu - FC Viitorul: 2-2
  • ASA Târgu Mureș - CS Universitatea Craiova: 0-0
  • Dinamo - ACS Poli Timișoara: 2-1

Etapa a V-a (8 august)

  • FC Voluntari - FC Botoșani: 1-1
  • CSMS Iași - CFR Cluj: 2-1
  • CS Universitatea Craiova - Concordia Chiajna 2-0
  • Petrolul Ploiești - Pandurii Târgu Jiu 1-1
  • Viitorul Constanța - ASA Târgu Mureș: 1-0
  • ACS Poli Timișoara - Astra Giurgiu: 1-3
  • FC Steaua București - Dinamo București: 0-0

 Etapa a VI-a (11 august)

  • FC Botoșani - CSMS Iași: 1-0
  • CFR Cluj - Petrolul Ploiești: 1-0
  • CS Universitatea Craiova - FC Viitorul: 1-2
  • ASA Târgu Mureș - ACS Poli Timișoara: 0-0
  • Astra Giurgiu - FC Steaua București: 2-0
  • Concordia Chiajna - Pandurii Târgu Jiu: 3-0
  • Dinamo - FC Voluntari: 3-0

Etapa a VII-a (15 august)

  • Petrolul Ploiești - FC Botoșani: 2-1
  • ACS Poli Timișoara - CS Universitatea Craiova: 1-1
  • FC Steaua București - ASA Târgu Mureș: 1-1
  • FC Voluntari - Astra Giurgiu: 1-2
  • CSMS Iași - Dinamo: 0-0
  • FC Viitorul - Concordia Chiajna: 3-1
  • Pandurii Târgu Jiu - CFR Cluj: 1-1

Etapa a VIII-a (22 august) 

  • ASA Târgu Mureș - FC Voluntari: 1-2
  • FC Viitorul - ACS Poli Timișoara: 4-0
  • FC Botoșani - Pandurii Târgu Jiu: 0-2
  • Dinamo - Petrolul Ploiești: 2-0
  • CS Universitatea Craiova - FC Steaua București: 1-2
  • Astra Giurgiu - CSMS Iași: 4-1
  • Concordia Chiajna - CFR Cluj: 2-1

Etapa a IX-a (29 august)

  • FC Voluntari - CS Universitatea Craiova: 1-2
  • CSMS Iași - ASA Târgu Mureș: 0-1
  • ACS Poli Timișoara - Concordia Chiajna: 1-0
  • Pandurii Târgu Jiu - Dinamo: 2-2
  • Petrolul Ploiești - Astra Giurgiu: 0-1
  • FC Steaua București - FC Viitorul: 1-0
  • CFR Cluj - FC Botoșani: 3-1

Etapa a X-a (12 septembrie)

  • Concordia Chiajna - FC Botoșani: 0-0
  • ASA Târgu Mureș - Petrolul Ploiești: 1-1
  • CS Universitatea Craiova - CSMS Iași: 1-2
  • Astra Giurgiu - Pandurii Târgu Jiu: 2-0
  • ACS Poli Timișoara - FC Steaua București: 1-0
  • FC Viitorul - FC Voluntari: 3-0
  • Dinamo București - CFR Cluj: 0-2

Etapa a XI-a (19 septembrie) 

  • FC Voluntari - ACS Poli Timișoara: 18:30: 0-0
  • Pandurii Târgu Jiu - ASA Târgu Mureș: 21:00: 2-0
  • CSMS Iași - FC Viitorul: 0-0
  • CFR Cluj - Astra Giurgiu: 1-1
  • Petrolul Ploiești - CS Universitatea Craiova: 0-1
  • FC Botoșani - Dinamo București: 1-1
  • FC Steaua București - Concordia Chiajna: 3-1
     
Etapa a XII-a (26 septembrie) 

  • ACS Poli Timișoara - CSMS Iași: 2-2
  • ASA Târgu Mureș - CFR Cluj: 0-0
  • CSU Craiova - Pandurii TârguJiu: 0-0
  • FC Viitorul - Petrolul Ploiești: 1-0
  • Astra Giurgiu - FC Botoșani: 1-0
  • FCSB - FC Voluntari: 3-1
  • Concordia Chiajna - Dinamo: 1-3

Etapa a XIII-a (3 octombrie)

  • FC Voluntari - Concordia Chiajna: 1-1
  • Pandurii Târgu Jiu - FC Viitorul: 1-0
  • Dinamo București - Astra Giurgiu: 0-1
  • CSMS Iași - FC Steaua București: 1-2
  • FC Botoșani - ASA Târgu Mureș: 1-1
  • CFR Cluj - CS Universitatea Craiova: 1-2

RETUR
 
Etapa a XIV-a (16 octombrie)

FC Botoșani - CS Universitatea Craiova 3-2 
CSMS Iași - FC Voluntari 2-1
Dinamo - ASA Târgu Mureș 2-1
Concordia Chiajna - Astra Giurgiu 0-2
Petrolul Ploiești - FCSB 0-0
Pandurii Târgu Jiu - ACS Politehnica Timișoara 3-1
CFR Cluj - FC Viitorul 1-2
 
Etapa a XV-a (23 octombrie)
 
CSMS Iași - Concordia Chiajna 0-1
ACS Politehnica Timișoara - CFR Cluj 1-2
FC Voluntari - Petrolul Ploiești,  1-0
ASA Târgu Mureș - Astra Giurgiu  3-1
CS Universitatea Craiova - Dinamo 3-0
FCSB - Pandurii Târgu Jiu 1-1
FC Viitorul - FC Botoșani 3-1
 
Etapa a XVI-a (31 octombrie)
 
Astra Giurgiu - CS Universitatea Craiova 1-0
Concordia Chiajna - ASA Târgu Mureș 1-2
Petrolul Ploiești - CSMS Iași 1-2
Pandurii Târgu Jiu - FC Voluntari 2-1
CFR Cluj - FCSB 2-0
FC Botoșani - ASU Politehnica Timișoara 1-1
Dinamo - FC Viitorul 1-5

Etapa a XVII-a (7 noiembrie)

CSMS Iași - Pandurii Târgu Jiu 1-0
FC Viitorul - Astra Giurgiu 1-2
FC Voluntari - CFR Cluj 2-2
ASU Politehnica Timișoara - Dinamo 0-1
CS Universitatea Craiova - ASA Târgu Mureș 1-1
FCSB - FC Botoșani 5-3
Petrolul Ploiești - Concordia Chiajna 1-1


Etapa a XVIII-a (20 noiembrie)

Concordia Chiajna - CS Universitatea Craiova 0-2
CFR Cluj - CSMS Iași 0-0
Astra Giurgiu - ASU Politehnica Timișoara 2-2
ASA Târgu Mureș - FC Viitorul 2-2
Dinamo - FCSB  3-1
FC Botoșani - FC Voluntari 2-2
Pandurii Târgu Jiu - Petrolul Ploiești 3-2
 
Etapa a XIX-a (28 noiembrie 2015) 

Pandurii Târgu Jiu - Concordia Chiajna 2-0
Petrolul Ploiești - CFR Cluj 1-0
ASU Politehnica Timișoara - ASA Târgu Mureș 2-0
FC Viitorul - CS Universitatea Craiova 4-0
CSMS Iași - FC Botoșani 1-0
FCSB - Astra Giurgiu 0-1
FC Voluntari - Dinamo 1-3

Etapa a XX-a (1 decembrie)

CS Universitatea Craiova - ASU Politehnica Timișoara 1-1
Concordia Chiajna - FC Viitorul 2-2
CFR Cluj - Pandurii Târgu Jiu 1-2
FC Botoșani - Petrolul Ploiești 2-1
ASA Târgu Mureș - FCSB 1-1
Astra Giurgiu - FC Voluntari 1-1
Dinamo - CSMS Iași 0-0
 
Etapa a XXI-a (05 decembrie)

CFR Cluj - Concordia Chiajna 0-0
Pandurii Târgu Jiu - FC Botoșani 0-3
ASU Politehnica Timișoara - FC Viitorul 1-2
CSMS Iași - Astra Giurgiu 1-1
FCSB - CS Universitatea Craiova 2-0
FC Voluntari - ASA Târgu Mureș 0-2
Petrolul Ploiești - Dinamo 1-2
 
Etapa a XXII-a (12 decembrie)

Concordia Chiajna - ASU Politehnica Timișoara 2-2
ASA Târgu Mureș - CSMS Iași 1-1
Astra Giurgiu - Petrolul Ploiești 3-1
Dinamo - Pandurii Târgu Jiu 2-1
CS Universitatea Craiova - FC Voluntari 1-2
FC Botoșani - CFR Cluj 2-1
FC Viitorul - FCSB 0-1
 
Etapa a XXIII-a (19 decembrie)

FC Botoșani - Concordia Chiajna 5-1
CSMS Iași - CS Universitatea Craiova 1-0
Pandurii Târgu Jiu - Astra Giurgiu 1-1
Petrolul Ploiești - ASA Târgu Mureș 0-1
CFR Cluj - Dinamo 1-1
FC Voluntari - FC Viitorul 2-3
FCSB - ASU Politehnica Timișoara 3-1
  
Etapa a XXIV-a (13 februarie 2016)

ASA Târgu Mureș - Pandurii Târgu Jiu  0-1
Concordia Chiajna - FCSB 0-2
ASU Politehnica Timișoara - FC Voluntari 1-2
FC Viitorul - CSMS Iași 1-2
CS Universitatea Craiova - Petrolul Ploiești 2-0
Astra Giurgiu - CFR Cluj 2-2
Dinamo - FC Botoșani 1-0
 
Etapa a XXV-a (20 februrarie)

FC Botoșani - Astra Giurgiu 0-1
Dinamo - Concordia Chiajna 4-0
CSMS Iași - ASU Politehnica Timișoara 1-1
Petrolul Ploiești - FC Viitorul 1-2
CFR Cluj - ASA Târgu Mureș 1-0
Pandurii Târgu Jiu - CS Universitatea Craiova 1-1
FC Voluntari - FCSB 3-1
 
Etapa a XXVI-a (27 februarie)
ASU Politehnica Timișoara - Petrolul Ploiești 1-0 
CS Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1
FCSB - CSMS Iași 1-1
ASA Târgu Mureș - FC Botoșani 1-0
Concordia Chiajna - FC Voluntari 1-2
Astra Giurgiu - Dinamo 1-1
FC Viitorul - Pandurii Târgu Jiu 1-3
 
În sezonul recent încheiat au retrogradat Gaz Metan Mediaș, FC Brașov, Rapid, Oțelul Galați, Ceahlăul Piatra Neamț și Universitatea Cluj, în vreme ce Poli Timișoara și FC Voluntari au promovat în primul eșalon românesc.
 
De menționat că sezonul următor, dintre echipele care se vor afla la startul Ligii I, CFR Cluj și Petrolul Ploiești au fost penalizate pentru neîndeplinirea cerințelor din manualul de licențiere și vor începe noul sezon cu șase puncte mai puțin, clujenii urmând să conteste decizia la TAS.


2% din impozitul pe salariu
Din taxele pe salariul tău, poți alege ca 2% să meargă către articolele noastre și sprijinirea directă a siteului ActiveNews România, nu către stat. Companiile de publicitate și multinaționalele nu ne iubesc. Ajută-ne să luptăm în continuare pentru cele ce-ți sunt dragi: Familia, Credința și Țara.

Descarcă formularul și depune-l la agenția ANAF de care aparții până pe 31 iulie.