ACTUALIZARE 02.06/13:50 FC Liverpool a câștigat al șaselea trofeu al Ligii Campionilor din palmares, după ce a învins-o, scor 2-0, pe Tottenham Hotspur, în finala de la Madrid.

Cormoranii s-au impus prin golurile marcate de Salah (minutul 2) și Origi (minutul 87). Pentru Tottenham a fost prima finală a competiției din istorie.

Tottenham Hotspur - Liverpool 0-2 (0-1) (VIDEO REZUMAT)
Au marcat: Mohamed Salah (2 - penalty), Divock Origi (87)
Madrid, stadionul Wanda Metropolitano
Liga Campionilor - finala

Au evoluat echipele:

Tottenham: 1. Hugo Lloris (căpitan) - 2. Kieran Trippier, 4. Toby Alderweireld, 5. Jan Vertonghen, 3. Danny Rose - 17. Moussa Sissoko (15. Eric Dier, 74), 8. Harry Winks (27. Lucas Moura, 66) - 20. Dele Alli (18. Fernando Llorente, 81), 23. Christian Eriksen, 7. Heung-Min Son - 10. Harry Kane. Antrenor: Mauricio Pochettino.
Rezerve neutilizate: 13. Michel Vorm, 22. Paulo Gazzaniga - 6. Davinson Sanchez, 11. Erik Lamela, 12. Victor Wanyama, 16. Kyle Walker-Peters, 21. Juan Foyth, 24. Serge Aurier, 33. Ben Davies.

Liverpool: 13. Alisson Becker - 66. Trent Alexander-Arnold, 32. Joel Matip, 4. Virgil Van Dijk, 26. Andy Robertson - 3. Fabinho, 14. Jordan Henderson (căpitan), 5. Georginio Wijnaldum (7. James Milner, 62) - 11. Mohamed Salah, 9. Roberto Firmino (27. Divock Origi, 58), 10. Sadio Mane (12. Joseph Gomez, 90). Antrenor: Juergen Klopp.
Rezerve neutilizate: 22. Simon Mignolet, 62. Caoimhin Kelleher - 6. Dejan Lovren, 15. Daniel Sturridge, 18. Alberto Moreno, 20. Adam Lallana, 21. Alex Oxlade-Chamberlain, 23. Xherdan Shaqiri, 24. Rhian Brewster.

Arbitru: Damir Skomina; arbitri asistenți: Jure Praprotnik, Robert Vukan (toți din Slovenia); arbitru video: Danny Makkelie (Olanda); arbitri asistenți video: Pol van Boekel (Olanda), Felix Zwayer (Germania); arbitru asistent video pentru ofsaid: Mark Borsch (Germania); al patrulea oficial: Antonio Mateu Lahoz (Spania)

ACTUALIZARE 09.05/00:07 Tottenham Hotspur s-a calificat în finala Ligii Campionilor, după ce a învins-o în deplasare pe Ajax Amsterdam cu 3-2. La pauză, olandezii au condus cu 2-0.

Au marcat:  De Light (minutul 5), Ziegh (minutul 35), respectiv Moura (minutele 55, 59 și 96).

Ajax  - Tottenham 2-3 (VIDEO)

Finala Tottenham - Liverpool va avea loc pe 1 iunie, la Madrid, pe stadionul Wanda Metropolitano, de la ora 22:00.

ACTUALIZARE 08.05/00:34 FC Liverpool a reușit o calificare miraculoasă în finala Ligii Campionilor, după ce a învins cu 4-0 pe FC Barcelona pe teren propriu. Golurile au fost marcate de Origi (minutele 7 și 79), respectiv Wijnaldum între minutele 54 și 56.

În tur, Barcelona se impusese cu 3-0.

Liverpool - Barcelona 4-0 (VIDEO)

ACTUALIZARE 02.05/10.15 FC Barcelona s-a impus cu 3-0 în partida tur a semifinalei cu FC Liverpool, prin golurile marcate de Suarez '26 și Messi '75 și '82. Rezumatul partidei este aici.

Partida retur va avea loc pe 7 mai la Liverpool.

ACTUALIZARE 01.05/00:15 Ajax Amsterdam a învins, scor 1-0, pe Tottenham Hotspur în prima manșă a semifinalei Ligii Campionilor. Unicul gol al partidei a fost reușit de van den Beek în minutul 15. Golul poate fi văzut aici.

Partida retur va avea loc pe 8 mai, la Amsterdam.

ACTUALIZARE 18.04/09:45 Miercuri, 17 aprilie, s-au stabilit ultimele două echipe calificate în semifinalele Ligii Campionilor. Acestea sunt Tottenham și FC Liverpool.

Iată rezultatele:

Manchester City - Tottenham 4-3 (VIDEO)

FC Porto - FC Liverpool 1-4 (VIDEO)

În aceste condiții, semifinalele se vor disputa după următorul program:

Ajax - Tottenham (30.04, respectiv 07.05)

Liverpool - FC Barcelona (30.04, respectiv 07.05)

ACTUALIZARE 16.04/23:00  Marți, 16 aprilie, au avut loc alte două partide, cu următoarele rezultate:

Barcelona - Manchester United 3-0 (VIDEO)

Juventus-Ajax 1-2 (VIDEO)

În urma acestor meciuri, Ajax Amsterdam și Barcelona s-au calificat în semifinale.

ACTUALIZARE 11.04/12:00 Miercuri au avut loc celelalte partide din manșa tur a sferturilor de finală. Iată rezultatele:

Ajax - Juventus 1-1 (VIDEO)

Manchester United - Barcelona 0-1 (VIDEO)

ACTUALIZARE 10.04/10:00 Marți, 9 aprilie, s-au disputat primele două partide contând pentru manșa tur a sferturilor de finală.

Liverpool - FC Porto 2-0 (VIDEO)

Tottenham - Manchester City 1-0 (VIDEO)

Miercuri au loc partidele Ajax - Juventus, Manchester United - Barcelona.

ACTUALIZARE 15.03/14:25 Vineri, la Nyon, a avut loc tragerea la sorți a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Iată programul:

Ajax - Juventus

Liverpool - FC Porto

Tottenham - City

Barcelona  - Manchester United.

Meciurile vor avea loc pe 9 respectiv 16 aprilie.

ACTUALIZARE 14.03/19:13 Liverpool și FC Barcelona sunt ultimele două echipe calificate în sferturile Ligii Campionilor. Tragerea la sorți pentru faza următoare va avea loc vineri, la Nyon.

Bayern - Liverpool 1-3 (VIDEO)

FC Barcelona - Lyon 5-1 (VIDEO)

ACTUALIZARE 13.03/16:16 Manchester City și Juventus Torino s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor după ce s-au impus în meciurile disputate marți seară. Astfel, echipa lui Guardiola s-a impus cu 7-0 în fața nemților, în timp ce Juventus a întors scorul defavorabil din tur, impunându-se cu 3-0, prin golurile lui Ronaldo.

Juventus - Atletico Madrid 3-0 (VIDEO)

Manchester City - Schalke 04 7-0 (VIDEO)

ACTUALIZARE 07.03/10:14 Ziua de miercuri a adus două meciuri pline de dramatism în optimile Ligii Campionilor. FC Porto a eliminat Roma în prelungiri, după ce scorul a fost 2-1 la finalul celor 90 de minute. Portughezii s-au calificat în urma unui penalti primit în minutul 117, după intervenția VAR. Romanii au cerut și ei o lovitură de pedeapsă în minutul 120, dar același VAR a refuzat cererea.

La Paris, tot arbitrul asistent video a fost protagonistul partidei. În minutul 90, ca urmare a consultării video, arbitrul a acordat penalti la un henț în careul francezilor, iar Rashford a adus calificarea englezilor.

FC Porto - AS Roma 3-1 (VIDEO)

PSG - Manchester United 1-3 (VIDEO)

ACTUALIZARE 05.03/23:55 Campioana Europei, Real Madrid, a fost eliminată în optimile competiției, după ce a pierdut pe teren propriu în fața olandezilor de la Ajax, scor 1-4. În celălalt meci al serii, Tottenham s-a impus și la Dortmund, mergând mai departe după victoria de acum două săptămâni.

Real Madrid - Ajax Amsterdam 1-4

Borussia - Tottenham 0-1

ACTUALIZARE 21.02/10:02 Miercuri, 20 februarie, au avut loc ultimele două partide contând pentru manșa tur a optimilor de finală. Iată rezultatele:

Atletico Madrid - Juventus 2-0 (VIDEO)

Schalke - Manchester City 2-3 (VIDEO)

ACTUALIZARE 20:02/10:11 Marți, 19 februarie, au avut două meciuri din manșa tur a fazei optimilor de finală. Partidele s-au încheiat cu următoarele rezultate.

Liverpool - Bayern Munchen 0-0

Olympique Lyon - FC Barcelona 0-0

ACTUALIZARE 14.02/10:21 Miercuri, 13 februarie, s-au disputat alte două partide contând pentru faza optimilor în Liga Campionilor.

Ajax Amsterdam - Real Madrid 1-2 (VIDEO)

Tottenham - Borussia Dortmund 3-0 (VIDEO)

ACTUALIZARE 13.02/10:22 Marți, 12 februarie, au avut loc primele partide contând pentru optimile Ligii Campionilor. Iată rezultatele înregistrate:

AS Roma - FC Porto 2-1 (VIDEO)

Manchester United - PSG 0-2 (VIDEO)

ACTUALIZARE 18.12/16:19 Ieri, 17 decembrie, a avut loc tragerea la sorți pentru optimile Ligii Campionilor.

Atletico Madrid - Juventus Torino

Prima manșă a optimilor va avea loc pe 12 și 13 februarie, respectiv 19 și 20 februarie, în timp ce meciurile retur sunt programate pe 5-6 martie și 12-13 martie 2019.

ACTUALIZARE 13.12/12:00 În urma meciurilor de miercuri s-au definitivat echipele calificate în faza următoare și cele care merg în Liga Europa.

GRUPA E

Ajax - Bayern 3-3 (Tadici '61, '81, Tagliafico '90 / Lewandowski '13, '87, Coman '90)

Benfica - AEK Atena 1-0 (Grimaldo '88)

Clasamentul final: 1. Bayern 14p, 2. Ajax 12p, 3. Benfica 7p, 4. AEK Atena 1p

Ajax si Bayern s-au calificat in optimile Ligii Campionilor, Benfica va continua in Europa League.

GRUPA F

Manchester City - Hoffenheim 2-1 (Sane '45, '61 / Kramarici '16)

Sahtior - Lyon 1-1 (Moraes '22 / Fekir '65)

Clasamentul final: Manchester City 13p, 2. Lyon 8p, 3. Sahtior 6p, 4. Hoffenheim 3p

Manchester City si Lyon s-au calificat in optimile Ligii Campionilor, Sahtior va continua in Europa League.

GRUPA G

Real Madrid - TSKA Moscova 0-3 (Chalov '37, Schennikov '43, Sigurdsson '73)

Viktoria Plzen - AS Roma 2-1 (Kovarik '62, Chory '72 / Cengiz Under '68)

Clasamentul final: 1. Real Madrid 12p, 2. AS Roma 9p, 3. Plzen 7p, 4. TSKA Moscova 7p.

Real Madrid si AS Roma continua in Liga Campionilor, iar Plzen merge in Europa League.

GRUPA H

Valencia - Manchester United 2-1 (Soler '16, Jones ag. '47 / Rashford '87)

Young Boys - Juventus 2-1 (Hoarau '30, '68 / Dybala '80)

Clasamentul final: 1. Juventus 12p, 2. Manchester United 10p, 3. Valencia 8p, 4. Young Boys 4p

Juventus si Manchester United s-au calificat in optimile Ligii Campionilor, Valencia va continua in Europa League.

ACTUALIZARE 12.12/11:30 Pentru jumătate dintre combatantele din Liga Campionilor, faza grupelor s-a încheiat aseară. În urma rezultatelor, echipe precum Inter Milano sau Napoli au fost eliminate din competiție, dar vor continua în Liga Europa.

Dar iata rezultatele complete si clasamentele finale:

GRUPA A

FC Brugges - Atletico Madrid 0-0

AS Monaco - Borussia Dortmund 0-2 (Guerreiro '15 si '88)

GRUPA B

FC Barcelona - Tottenham Hotspur 1-1 (Dembele '7 / Moura '85)

Inter - PSV Eindhoven 1-1 (Icardi '73 / Lozano '13)

1. Barcelona - 14 puncte

2. Tottenham - 8 puncte
-------------------------
3. Inter - 8 puncte
4. PSV Eindhoven - 2 puncte

GRUPA C

Steaua Rosie Belgrad - PSG 1-4 (Gobeljici '53 / Cavani '10, Neymar '40, Marquinhos '74, Mbappe '90+2)

Liverpool - Napoli 1-0 (Salah '34)

1. PSG - 11 puncte
2. Liverpool - 9 puncte
3. Napoli - 9 puncte
4. Steaua Rosie Belgrad - 4 puncte

GRUPA D

Galatasaray - FC Porto 2-3 (Feghouli '45+1 - penalti, Derdiyok '65 / Felipe '17, Marega '42 - penalti, Oliveira '57)

Schalke - Lokomotiv Moscova 1-0 (Schopf '90+1)

1. Porto - 16 puncte
2. Schalke - 11 puncte
----------------------
3. Galatasaray - 4 puncte
4. Lokomotiv - 3 puncte

Echipele calificate in optimile Ligii Campionilor: Borussia Dortmund, Atletico Madrid, FC Barcelona, Tottenham Hotspur, PSG, Liverpool, FC Porto si Schalke.

Echipele care merg in 16-imile Europa League: Club Brugge, Inter, Napoli si Galatasaray.

ACTUALIZARE 29.11/11:40 Miercuri s-au disputat ultimele partide contând pentru etapa a V-a a fazei grupelor. În urma acestor jocuri, Atletico Madrid, FC Porto, Schalke 04 și Borussia Dortmund au obținut calificarea mai departe.

Grupa A
Atletico Madrid - AS Monaco 2-0
Au marcat: Koke 2, Antoine Griezmann 24.
Cartonaș roșu: Stefan Savici (Atletico, 82).
Radamel Falcao (Monaco) a ratat un penalty în min. 83.

PSV Eindhoven - FC Barcelona 1-2
Au marcat: Luuk de Jong 83, respectiv Lionel Messi 61, Gerard Pique 70.

Paris Saint-Germain - Liverpool 2-1
Au marcat: Juan Bernat 13, Neymar 37, respectiv James Milner 45 - penalty.

Napoli - Steaua Roșie Belgrad 3-1
Au marcat: Marek Hamsik 11, Dries Mertens 33, 52, respectiv El Fardou Ben Nabouhane 57.

Lokomotiv Moscova - Galatasaray Istanbul 2-0
Au marcat: Ryan Donk (autogol) 43, Vladislav Ignatiev 54.

FC Porto - Schalke 04 Gelsenkirchen 3-1
Au marcat: Eder Militao 52, Jesus Corona 55, Moussa Mareg 90+4, respectiv Nabil Bentaleb 69 - penalty.
Arbitru: Ovidiu Hațegan (România).

clasament
1 FC Porto 5 4 1 0 12-4 13
2 Schalke 04 5 2 2 1 5-4 8
3 Galatasaray 5 1 1 3 3-5 4
4 Lokomotiv Moscova 5 1 0 4 4-11 3

ACTUALIZARE 28.11/10:49 Marți 27 noiembrie, au avut loc primele meciuri ale etapei a V-a a fazei grupelor.  În urma acestor rezultate Ajax, Bayern, Real Madrid, AS Roma, Manchester City, Manchester United și Juventus  s-au calificat în optimile de finală ale competiției.

Grupa E
AEK Atena - Ajax Amsterdam 0-2
A marcat: Dușan Tadici 68 - penalty, 72.
Cartonaș roșu: Marko Livaja (AEK, 67).

Bayern Munchen - Benfica Lisabona 5-1
A marcat: Arjen Robben 13, 30, Robert Lewandowski 36, 51, Franck Ribery 76, respectiv Gedson Fernandes 46.

Hoffenheim - Șahtior Donețk 2-3
Au marcat: Andrej Kramarici 18, Steven Zuber 40, respectiv Ismaily 14, Taison 15, 90+2.
Cartonaș roșu: Adam Szalai (Hoffenheim, 60).

Olympique Lyon - Manchester City 2-2
Au marcat: Maxwel Cornet 55, 81, respectiv Aymeric Laporte 63, Sergio Aguero 83.

ȚSKA Moscova - Viktoria Plzen 1-2
Au marcat: Nikola Vlasici 10 - penalty, respectiv Roman Prochazka 56, Lukas Hejda 81.
Roman Prochazka a ratat un penalty în min. 44.

AS Roma - Real Madrid 0-2
Au marcat: Gareth Bale 47, Lucas Vazquez 59.

4 Young Boys 5 0 1 4 2-11 1

ACTUALIZARE 08.10/10:25 Iată rezultatele înregistrate miercuri în ultimele partide din a patra etapă a fazei grupelor:

Grupa E:

Bayern Munchen - AEK Atena 2-0 (Lewandowski 31' pen., 71')
Benfica Lisabona - Ajax Amsterdam 1-1 (Jonas 29' / Tadici 61')

Grupa F:

Olympique Lyon - Hoffenheim 2-2 (Fekir 19', Ndombele 28' / Kramaric 65', 90+2')
Manchester City vs Sahtior Donetk 6-0 (Silva 13', Gabriel Jesus 24' pen., 72. pen, 90+2 Sterling 49', Mahrez 84')

Grupa G:

TSKA Moscova - AS Roma 1-2 (Sigurdsson 50' / Manolas 4', Pellegrini 59')
Viktoria Plzen - Real Madrid 0-5 (Benzema 21', 37', Casemiro 23', Bale 40', Kroos 67')

Grupa H:

Valencia - Young Boys Berna 3-1 (Mina 14', 42' Soler 56' / Assale 37')
Juventus Torino - Manchester United 1-2 (Ronaldo 65' / Mata 86', Bonucci 90' autogol)

ACTUALIZARE 07.10/10:00 Marți 6 octombrie au avut loc primele meciuri din etapa a IV-a a grupelor. La Belgrad s-a înregistrat surpriza serii, Steaua Roșie învingând Liverpool cu 2-0.

Grupa A
AS Monaco - FC Bruges 0-4
Au marcat: Hans Vanaken 12, 17 - penalty, Wesley 24, Ruud Vormer 85.

Atletico Madrid - Borussia Dortmund 2-0
Au marcat: Saul Niguez 33, Antoine Griezmann 80.

Grupa B
Inter Milano - FC Barcelona 1-1
Au marcat: Mauro Icardi 87, respectiv Malcom 83.

Tottenham Hotspur - PSV Eindhoven 2-1
Au marcat: Harry Kane 78, 89, respectiv Luuk de Jong 2.

Grupa C
Steaua Roșie Belgrad - Liverpool 2-0
A marcat: Milan Pavkov 22, 29.

Napoli - Paris Saint-Germain 1-1
Au marcat: Lorenzo Insigne 63 - penalty, respectiv Juan Bernat 45.

Grupa D
FC Porto - Lokomotiv Moscova 4-1
Au marcat: Hector Herrera 2, Moussa Marega 42, Jesus Corona 67, Otavio 90+3, respectiv Jefferson Farfan 59.

Schalke 04 Gelsenkirchen - Galatasaray Istanbul 2-0
Au marcat: Guido Burgstaller 4, Mark Uth 57.

ACTUALIZARE 25.10/09:30 Miercuri, 24 octombrie, s-au disputat celelalte partide contând pentru etapa a III-a a fazei grupelor.

Au marcat: Miranchuk '38/ Marega '26, Herrera '35, Corona '47

ACTUALIZARE 24.10/ 09:30 Marți, 23 octombrie, au avut primele meciuri ce contează pentru etapa a III-a din faza grupelor din cea mai importantă competiție intercluburi a Europei.

Grupa E
AEK Atena - Bayern Munchen 0-2
Au marcat: Javier Martinez 61, Robert Lewandowski 63.

Ajax Amsterdam - Benfica Lisabona 1-0
A marcat: Noussair Mazraoui 90+2.

Grupa F
Hoffenheim - Olympique Lyon 3-3
Au marcat: Andrej Kramaric 33, 47, Joelinton 90+2, respectiv Bertrand Traore 27, Tanguy Ndombele Alvaro 59, Memphis Depay 67.

Șahtior Donețk - Manchester City 0-3, la Harkov
Au marcat: David Silva 30, Aymeric Laporte 35, Bernardo Silva 71.

Grupa F

Grupa H
Young Boys Berna - Valencia 1-1
Au marcat: Guillaume Hoarau 55 - penalty, respectiv Michy Batshuayi 26.

Manchester United - Juventus 0-1
A marcat: Paulo Dybala 17.

ACTUALIZARE 04.10/10:10 Miercuri, 3 octombrie, au avut loc partidele restante din etapa a doua a fazei grupelor din UEFA Champions League.

Grupa A
Atletico Madrid - FC Bruges 3-1
Au marcat: Antoine Griezmann (28, 67), Koke (90+4), respectiv Arnaut Groeneveld (39).

Borussia Dortmund - AS Monaco 3-0
Au marcat: Jacob Bruun Larsen (51), Francisco Alcacer (72), Marco Reus (90+2).
Francisco Alcacer a ratat un penalty în min. 69.

Grupa B
PSV Eindhoven - Inter Milano 1-2
Au marcat: Pablo Rosario (27), respectiv Radja Nainggolan (44), Mauro Icardi (60).

Tottenham Hotspur - FC Barcelona 2-4
Au marcat: Harry Kane (52), Erik Lamela (66), respectiv Philippe Coutinho (2), Ivan Rakitic (28), Lionel Messi (56, 90).

Grupa C
Paris Saint-Germain - Steaua Roșie Belgrad 6-1
Au marcat: Neymar (20, 22, 81), Edinson Cavani (37), Angel Di Maria (42), Kylian Mbappe (70), respectiv Marko Marin (74).

A marcat: Moussa Marega (49).

ACTUALIZARE 03.10/09:50 Meciurile de marți, 2 octombrie, au adus primele surprize din faza grupelor din acest an. Astfel, campioana Europei, Real Madrid, a pierdut surprinzător la Moscova, scor 0-1, meci arbitrat de românul Ovidiu Hațegan.

În alt meci cu deznodământ neașteptat, campioana Germaniei, Bayern Munchen, a remizat pe teren propriu, scor 1-1 cu Ajax Amsterdam.

Grupa E

AEK Atena - Benfica Lisabona 2-3
Au marcat: Viktor Klonaridis (53, 64), respectiv Haris Seferovic (6), Alex Grimaldo (15), Alfa Semedo (75).
Cartonaș roșu: Ruben Dias (Benfica, 45).

Bayern Munchen - Ajax Amsterdam 1-1
Au marcat: Mats Hummels (4), respectiv Noussair Mazraoui (22).

Grupa F
Hoffenheim - Manchester City 1-2
Au marcat: Ishak Belfodil (1), respectiv Sergio Aguero (8), David Silva (87).

Olympique Lyon - Șahtior Donețk 2-2
Au marcat: Moussa Dembele (70), Leo Dubois (72), respectiv Junior Moraes (45, 55).

Grupa G
ȚSKA Moscova - Real Madrid 1-0
A marcat: Nikola Vlasic (2).
Cartonaș roșu: Igor Akinfeev (portar - ȚSKA, 90+5).

AS Roma - Viktoria Plzen 5-0
Au marcat: Edin Dzeko (3, 40, 90), Cengiz Under (64), Justin Kluivert (73).

Grupa H
Juventus Torino - Young Boys Berna 3-0
Au marcat: Paulo Dybala (5, 33, 69).
Cartonaș roșu: Mohamed Aly Camara (Young Boys, 79).

Manchester United - Valencia CF 0-0

ACTUALIZARE 20.09/08:50 Miercuri seară au avut loc ultimele partide din prima săptămână a grupelor din UEFA Champions League.

Iată rezultatele înregistrate:

Grupa E:
Ajax Amsterdam - AEK Atena 3-0 (VIDEO
Au marcat: Nicolas Tagliafico 46, 90, Donny van de Beek 77.

Benfica Lisabona - Bayern Munchen 0-2 (VIDEO)
Au marcat: Robert Lewandowski 10, Renato Sanches 54.

Grupa F
Șahtior Donețk - Hoffenheim 2-2 (VIDEO)
Au marcat: Ismaily 27, Maycon Barberan 81, respectiv Florian Grillitsch 6, Haavard Nordtveit 38.

Manchester City - Olympique Lyon 1-2 (VIDEO)
Au marcat: Bernardo Silva 67, respectiv Maxwell Cornet 26, Nabil Fekir 43.

Grupa G
Real Madrid - AS Roma 3-0 (VIDEO)
Au marcat: Isco 45, Gareth Bale 58, Mariano Diaz 90+2.

Viktoria Plzen - ȚSKA Moscova 2-2 (VIDEO)
Au marcat: Michael Krmencik 29, 41, respectiv Fedor Cealov 49, Nikola Vlasic 90+5 - penalty.

Grupa H
Valencia - Juventus Torino 0-2 (VIDEO)
A marcat: Miralem Pjanic 45 - penalty, 51 - penalty.
Daniel Parejo (Valencia) a ratat un penalty în min. 90.
Cartonaș roșu: Cristiano Ronaldo (Juventus) 29.

Young Boys Berna - Manchester United 0-3 (VIDEO)
Au marcat: Paul Pogba 35, 44 - penalty, Anthony Martial 66

ACTUALIZARE 19.09/09:00 Marți, 18 septembrie, au avut loc primele meciuri din faza grupelor. Cele mai interesante partide s-au desfășurat la Liverpool, acolo unde gazdele au întâlnit pe Paris Saint Germain și la Milano, acolo unde Inter a dat piept cu Tottenham.

De asemenea, fosta campioană din 1991, Steaua Roșie Belgrad, a marcat revenirea în competiție cu un egal în compania italienilor de la Napoli.

Iată rezultatele de marți:

Grupa A
FC Bruges - Borussia Dortmund 0-1 (VIDEO)
Au marcat: Christian Pulisic 85.

AS Monaco - Atletico Madrid 1-2 (VIDEO)
Au marcat: Samuel Grandsir 18, respectiv Diego Costa 32, Jose Gimenez 45.

Grupa B
FC Barcelona - PSV Eindhoven 4-0 (VIDEO)
Au marcat: Lionel Messi 32, 77, 88, Ousmane Dembele 75.
Cartonaș roșu: Samuel Umtiti (Barcelona, 79).

Inter Milano - Tottenham Hotspur 2-1 (VIDEO)
Au marcat: Mauro Icardi 86, Matias Vecino 90+2, respectiv Christian Eriksen 53.

Grupa C
Steaua Roșie Belgrad - Napoli 0-0

Liverpool - Paris Saint-Germain 3-2 (VIDEO)
Au marcat: Daniel Sturridge 30, James Milner 36 - penalty, Roberto Firmino 90+2, respectiv Thomas Meunier 40, Kylian Mbappe 83.

Grupa D
Galatasaray Istanbul - Lokomotiv Moscova 3-0 (VIDEO)
Au marcat: Garry Rodrigues 9, Eren Derdiyok 67, Selcuk Inan 90+4 - penalty.
Cartonaș roșu: Badou Ndiaye (Galatasaray, 87).

Schalke 04 Gelsenkirchen - FC Porto 1-1 (VIDEO)
Au marcat: Breel Embolo 64, respectiv Otavio 75 - penalty.
Alex Telles (Porto) a ratat un penalty în min. 13.

Miercuri vor avea loc partidele:
Grupa E: Ajax - AEK Atena (ora 19,55), Benfica - Bayern Munchen (22,00)
Grupa F: Șahtior Donețk - Hoffenheim (19,55), Manchester City - Lyon (22,00)
Grupa G (22,00): Real Madrid - AS Roma, Viktoria Plzen - ȚSKA Moscova
Grupa H (22,00): Valencia - Juventus, Young Boys Berna - Manchester United

ACTUALIZARE 31.08/09:00 Joi seară s-au tras la sorți grupele din sezonul 2018/2019 al UEFA Champions League.