ACTUALIZARE 26.05/23:45 Real Madrid a învins-o pe FC Liverpool, scor 3-1, și a câștigat finala de la Kiev. Golurile partidei au fost realizate de Benzema '51, Bale '64, '83, respectiv Mane '55

ACTUALIZARE 03.05/09:00 Liverpool FC s-a calificat în finala Ligii Campionilor, chiar dacă a pierdut returul semifinalei cu AS Roma, scor 2-4.

Golurile partidei jucate în Capitala Italiei au fost marcate de Milner '15(aut), Dzeko '52, Nainggolan '86, '90(p) pentru Roma,  respectiv Mane '9 și Wijnaldum '25 pentru englezi.

AS Roma - Liverpool 4-2 (VIDEO)

ACTUALIZARE 02.05/09:00 Real Madrid este prima echipă calificată în finala Ligii Campionilor, după ce în partida retur a semifinalei cu Bayern Munchen s-a înregistrat o remiză, scor 2-2.

Golurile ibericilor au fost marcate de Benzema ('11, '46), în timp ce pentru Bayern au marcat Kimmich '3 și James Rodriguez '63. Real Madrid este la a treia finală consecutivă.

Real Madrid - FC Bayern Munchen 2-2 (VIDEO)

ACTUALIZARE 26.04/16:00 Real Madrid a câștigat cu 2-1 pe terenul celor de la Bayern Munchen, în cea de-a doua semifinală a săptămânii. Golurile ibericilor au fost reușite de Marcelo '44 și Asensio '57, respectiv Kimmich '28 pentru gazde.

Bayern Munchen - Real Madrid 1-2 VIDEO

ACTUALIZARE 25.04/11:00 FC Liverpool s-a impus cu 5-2 în prima manșă a semifinalei cu AS Roma. Golurile englezilor au fost marcate de către Salah '35, '45, Mane'56, Firmino '61', '68, în timp ce pentru romani au înscris Dzeko "81 și Perotti "85 (penalti).

Returul va avea loc pe 2 mai, la Roma.

Liverpool - AS Roma 5-2 VIDEO

ACTUALIZARE 13.04/16:00 Turul semifinalelor UEFA Champions League este programat la 24/25 aprilie, în timp ce partidele retur se vor juca la 1 și 2 mai.

SEMIFINALELE CHAMPIONS LEAGUE

Bayern Munchen (Germania) - Real Madrid (Spania)
Liverpool (Anglia) - AS Roma (Italia)

ACTUALIZARE 12.04/08:00 S-au aflat și ultimele două echipe calificate în semifinalele competiției. Real Madrid a reușit să smulgă calificarea printr-un penalti acordat în ultimul minut de joc, iar Bayern Munchen a mers mai departe după un 0-0 pe teren propriu.

Real Madrid  - Juventus 1-3 (Ronaldo '90+3 -p/ Mandzukici '2,'37, Matuidi '61) VIDEO

Bayern Munchen - Sevilla 0-0 VIDEO

ACTUALIZARE 11.04/08:00 Jocurile de marți seară au consemnat una dintre marile surprize ale competiției. FC Barcelona a fost eliminată la Roma după ce a pierdut returul duelului cu italienii, scor 3-0.

În celălalt meci al zilei, FC Liverpool s-a impus pe terenul lui Manchester City, scor 2-1, după ce câștigase și în tur cu 3-0.

AS Roma - FC Barcelona 3-0 (Dzeko '6, De Rossi '58 -pen, Manolas '82) VIDEO

Manchester City - Liverpool 1-2 (Jesus '2/ Salah '56, Firmino '77) VIDEO

ACTUALIZARE 05.04/ 10:03 Miercuri au avut loc celelalte două partide ale turului antepenultimului act al Ligii Campionilor:

Barcelona - AS Roma 4-1 ( De Rossi - aut '38, Manolas - aut '55, Pique '59, Suarez '87/ Dzeko '80) VIDEO

Liverpool - Manchester City 3-0 (Salah '12, Chamberlain '20, Mane '31) VIDEO

ACTUALIZARE 04.04/08:10 Marți seară s-au disputat primele două partide din turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Iată rezultatele:

Juventus - Real Madrid 0-3 (Ronaldo '3, '64, Marcelo '73) VIDEO

Sevilla - Bayern Munchen 1-2 (Sarabia '32/Jesus Navas '37 - aut, Alcantara 68) VIDEO

ACTUALIZARE 16.03/ 15:15
S-au tras la sorți meciurile din sferturile de finală ale competiției, după următorul program:

Barcelona - AS Roma, 4 aprilie și 10 aprilie
Sevilla - Bayern Munchen, 3 aprilie și 11 aprilie
Juventus - Real Madrid, 3 aprilie și 11 aprilie
Liverpool - Manchester City, 4 aprilie și 10 aprilie

Manșele tur se vor disputa pe 3 și 4 aprilie. Meciurile decisive vor avea loc o săptămână mai târziu, pe 10 și 11 aprilie.

Finala competiției se joacă pe 26 mai, la Kiev.

Andrei Șevcenko, ambasadorul finalei Ligii Campionilor de la Kiev, a fost cel care a extras formațiile din urnă.

ACTUALIZARE 15.03/12:15 Miercuri, 14 martie, s-au disputat ultimele două partide contând pentru optimile competiției.

Barcelona - Chelsea 3-0 (VIDEO)
Beșiktaș - Bayern Munchen 1-3 (VIDEO)

Tragerea la sorți pentru sferturile de finală va avea loc vineri, la sediul UEFA, de la ora 13:00, ora României.

ACTUALIZARE 14.03/9:15 Marți, 13 martie, au avut loc alte două meciuri în Liga Campionilor. Marea surpriză s-a produs pe Old Trafford, Manchester United fiind eliminată de Sevilla în optimile de finală din Champions League. În celălalt meci al serii, AS Roma a întors rezultatul din tur, 1-2, s-a impus cu 1-0 și merge mai departe în Liga Campionilor.

Manchester United - Sevilla 1-2 (VIDEO)

AS Roma - Șahtior 1-0  (VIDEO

ACTUALIZARE 08.03/08:30 Miercuri, 7 februarie, au avut loc alte două meciuri contând pentru returul optimilor Uefa Champions League.

Iată rezultatele (echipele subliniate s-au calificat în sferturile de finală):

Tottenham - Juventus 1-2 (VIDEO)

Manchester City - FC Basel 1-2 (VIDEO)

ACTUALIZARE 06.03/23:45 Marți, 6 februarie, s-au disputat primele partide contând pentru returul primei manșe a optimilor Ligii Campionilor.

Liverpool - FC Porto 0-0

PSG - Real Madrid 1-2

ACTUALIZARE 22.02/11:40 Miercuri 21 februarie s-au disputat ultimele două partide din prima manșă a opimilor Ligii Campionilor.

Iată rezultatele:

Sevilla - Manchester United 0-0

Șahtior Donețk - AS Roma 2-1 (Ferreyra '52, Fred '71/Under '41) (VIDEO)

ACTUALIZARE 20.02/23:40
Marți 20 decembrie, au avut loc două meciuri contând pentru prima manșă a optimilor Ligii Campinilor.

Chelsea - FC Barcelona 1-1 (Wilian '62/ Messi '75)

Bayern Munchen - Beșiktaș 5-0 (Muller '43, '66,  Coman '52, Lewandowski '79, '88)

ACTUALIZARE 15.02/08:40 Miercuri, 14 februarie,  s-au disputat alte două partide din cadrul primei manșe a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

În cea mai așteptată partidă a optimilor, Real Madrid a învins-o cu 3-1 pe Paris Saint Germain. În cel de al doilea meci al serii, Liverpool s-a impus la scor pe terenul celor de la Porto, cu 5-0.

Real Madrid - PSG 3-1 (Cristiano Ronaldo '45 - penalti si '83, Marcelo '86 / Rabiot '33)

FC Porto - Liverpool 0-5 (Mane '25, '53 si '85, Salah '29, Firmino '70)

ACTUALIZARE 14.02/09:00 Marți, 13 februarie, s-au disputat primele două partide din turul optimilor de finală ale Ligii Campionilor. La Torino, Juventus a remizat cu Tottenham, scor 2-2, dupa ce în minutul 10 avea 2-0, iar la Basel, Manchester City s-a impus cu un categoric 4-0.

Juventus - Tottenham 2-2 (Higuain '2 si '9 - penalti / Kane '35, Eriksen '72)

Basel - Manchester City 0-4 (Gundogan '15 si '54, Bernardo Silva '18, Aguero '23)

ACTUALIZARE 07.12/10:30 Miercuri, 6 decembrie, s-au disputat ultimele partide din faza grupelor Ligii Campionilor. Meciurile s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Grupa E:
Liverpool — Spartak Moscova 7-0
Au marcat: Philippe Coutinho 4 — penalty, 15, 50, Roberto Firmino 19, Sadio Mane 47, 76, Mohamed Salah 86.

NK Maribor — Sevilla 1-1
Au marcat: Tavares 10, respectiv Paulo Ganso 75

Grupa F:
Feyenoord Rotterdam — SSC Napoli 2-1
Au marcat: Nicolai Joergensen 33, Jerry St. Juste 90+1, respectiv Piotr Zielinski 2.
Cartonaș roșu: Tonny Vilhena (Feyenoord) 83.

Șahtior Donețk — Manchester City 2-1
Au marcat: Bernard 26, Ismaily 32, respectiv Sergio Aguero 90+2 — penalty.

Grupa G:
FC Porto — AS Monaco 5-2
Au marcat: Vincent Aboubakar 9, 33, Yacine Brahimi 45, Alex Telles 65, Tiquinho 82, respectiv Kamil Glik 67 — penalty, Radamel Falcao 78.
Cartonașe roșii: Felipe 38, respectiv Rachid Ghezzal 38.

RB Leipzig — Beșiktaș Istanbul 1-2
Au marcat: Naby Keita 87, respectiv Alvaro Negredo 10 — penalty, Anderson Talisca 90.
Cartonaș roșu: Stefan Ilsanker (RB Lepizig) 82.

Grupa H:
Real Madrid — Borussia Dortmund 3-2
Au marcat: Borja Mayoral 8, Cristiano Ronaldo 12, Lucas Vazquez 81, respectiv Pierre-Emerick Aubameyang 43, 49.

Tottenham Hotspur — APOEL Nicosia 3-0
Au marcat: Fernando Llorente 20, Heung-Min Son 37, Georges N'Koudou 80.

ACTUALIZARE 06.12/10:15 Marți, 5 decembrie, au avut loc meciurile din ultima etapă a fazei grupelor A, B,C și

D. Iată rezultatele:

Grupa A:
Benfica Lisabona — FC Basel 0-2
Au marcat: Mohamed Elyounoussi 5, Dimitri Oberlin 65.

Manchester United — ȚSKA Moscova 2-1
Au marcat: Romelu Lukaku 64, Marcus Rashford 66, respectiv Alan Dzagoev 45.

Grupa B:
Bayern Munchen — Paris Saint-Germain 3-1
Au marcat: Robert Lewandowski 8, Corentin Tolisso 37, 69, respectiv Kylian Mbappe 50.

Celtic Glasgow — Anderlecht Bruxelles 0-1
A marcat: Jozo Simunovic (autogol) 62.

Grupa C:
Chelsea Londra — Atletico Madrid 1-1
Au marcat: Stefan Savic (autogol) 75, respectiv Saul Niguez 56.

AS Roma — Qarabag FK 1-0
A marcat: Diego Perotti 53.

Grupa D:
FC Barcelona — Sporting Lisabona 2-0
Au marcat: Francisco Alcacer 59, Jeremy Mathieu (autogol) 90+1.

Olympiakos Pireu — Juventus 0-1
A marcat: Juan Cuadrado 16.

ACTUALIZARE 23.11
Miercuri au avut loc partidele restante din etapa a V-a a grupelor Ligii Campionilor. Iată rezultatele:

Grupa A:
ȚSKA Moscova — Benfica Lisabona 2-0
Au marcat: Gheorghi Șcenikov 13, Jardel (autogol) 56.

FC Basel — Manchester United 1-0
A marcat: Michael Lang 89.

Grupa B:
Anderlecht Bruxelles — Bayern Munchen 1-2
Au marcat: Sofiane Hanni 63, respectiv Robert Lewandowski 51, Corentin Tolisso 77.

Grupa C:
Qarabag FK — Chelsea Londra 0-4
Au marcat: Eden Hazard 21 — penalty, Willian 36, 85, Cesc Fabregas 73 — penalty.
Cartonaș roșu: Rashad Farhad Sadîgov (Qarabag) 19.

Atletico Madrid — AS Roma 2-0
Au marcat: Antoine Griezmann 69, Kevin Gameiro 85.
Cartonaș roșu: Bruno Peres (Roma) 83.

Juventus Torino — FC Barcelona 0-0

Sporting Lisabona — Olympiakos Pireu 3-1
Au marcat: Bas Dost 40, 66, Bruno Cesar Fernandes 43, respectiv Vadis Odjidja-Ofoe 86.

Grupa E:
Spartak Moscova — NK Maribor 1-1
Au marcat: Ze Luis 82, respectiv Jasmin Mesanovic 90+2.

Sevilla — Liverpool 3-3
Au marcat: Wissam Ben Yedder 51, 60 — penalty, Guido Pizarro 90+2, respectiv Roberto Firmino 2, 30, Sadio Mane 22.

ACTUALIZARE 22.11 Real a făcut show la Nicosia și s-a impus clar în duelul cu APOEL, scor 6-0, însă Tottenham rămâne pe primul loc. Englezii au bătut-o pe Dortmund, 2-1, revenind după ce nemții au condus pe teren propriu.

Marți seara, Real a devenit prima echipă cu 50 de victorii în deplasare, în UEFA Champions League. Madrilenii o depășesc chiar pe rivala Barcelona, care joacă miercuri pe terenul lui Juventus.

Marți:

Grupa E:

Spartak - Maribor 1-1 ('82 Ze Luis /'90 Mesanovic)

Sevilla - Liverpool 3-3 ('51, '60 Ben Yedder, '90+3 Pizarro / '2, '30 Firmino, '22 Mane)

Grupa F:

Man. City - Feyenoord 1-0 ('88 Sterling)

Napoli - Șahtior 3-0 ('56 Insigne, '81 Zielinski, '83 Mertens)

Grupa G:

Beșiktaș - Porto 1-1 ('41 Talisca / '29 Felipe)

Monaco - Leipzig 1-4 (Falcao / '6 Jemerson - aut., '9, '31 Werner, '45 Keita)

Grupa H:

Borussia - Tottenham 1-2 ('31 Aubameyang / '49 H. Kane, '76 Son)

APOEL - Real 0-6 ('23 Modric, '39, '45+1 Benzema, '41 Nacho, '49, '54 Ronaldo)

ACTUALIZARE 01/11 Tottenham Hotspur a învins, miercuri, pe stadionul Wembley, cu scorul de 3-1, campioana Europei, Real Madrid, în etapa a patra a grupei H din Liga Campionilor, și și-a asigurat calificarea în optimile de finală ale competiției.

Rezultatele înregistrate, miercuri, în grupele Ligii Campionilor:

Grupa E:

FC Sevilla - Spartak Moscova 2-1 (Lenglet 30', Banega 60' / Ze Luis 78')

Liverpool - Maribor 3-0 (Salah 49', Can 64', Sturridge 90')

Grupa F:

Napoli - Manchester City 2-4 (Insigne 21', Jorginho 62' / Otamendi 34', Stones 48', Aguero 69', Sterling 90+2')

Șahtior Donețk - Feyenoord 3-1 (Ferreyra 14', Marlos 17', 67'/Jorgensen 12')

Grupa G:

Beșiktaș - AS Monaco 1-1 (Tosun 51'/Lopez 45+1')

FC Porto - RB Leipzig 2-1 (Herrera 13', Pereira 62' / Werner 48')

Grupa H:

Tottenham - Real Madrid 3-1 (Alli 27', 56', Eriksen 65' / Ronaldo 80')

Borussia Dortmund - APOEL Nicosia 1-1 (Guerreiro 29' / Pote 52')

Rezultatele înregistrate, marți, în runda a patra a grupelor Ligii Campionilor:

Grupa A:

FC Basel - ȚSKA Moscova 1-2 (Zuffi 32'/Dzagoev 65', Wernbloom 79')

Manchester United - Benfica Lisabona 2-0 (Svilar 45'-autogol, Blind 78'-penalty)

Grupa B:

Paris Saint-Germain - Anderlecht 5-0 (Verratti 30', Neymar 45+4', Kurzawa 53', 72', 78')

Celtic Glasgow- Bayern Munchen 1-2 (McGregor 74'/K. Coman 26', J. Martinez 77')

Grupa C:

Atletico Madrid - Qarabag 1-1 (Thomas 56'/ Michel 40')

AS Roma - Chelsea 3-0 (El Shaarawy 1', 35', Perotti 63')

Grupa D:

Sporting Lisabona - Juventus Torino 1-1 (B. Cesar 20'/ Higuain 79')

Olympiacos Pireu - FC Barcelona 0-0

ACTUALIZARE 18/10 Miercuri s-au jucat și ultimele 8 meciuri din etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor. Seara a început cu o surpriză la Baku, acolo unde Atletico Madrid a fost ținută în șah de Qarabag. Trupa lui Simeone rămâne fără victorie după 3 meciuri din această ediție a Ligii Campionilor.

Miercuri, 18 octombrie,  au avut loc următoarele partide:

GRUPA A

CSKA Moscova - Basel 0-2 (Xhaka 29, Oberlin 90)

Benfica - Manchester United 0-1 (Rashford 67)

GRUPA B

Anderlecht - PSG 0-4 (Mbappe 3, Cavani 44, Neymar 66, Di Maria 88)

Bayern Munchen - Celtic 3-0 (Muller 17, Kimmich 29, Hummels 51)

GRUPA C

Qarabag - Atletico Madrid 0-0

Chelsea - AS Roma 3-3 (D. Luiz 11, Hazard 37, 75 / Kolarov 40, Dzeko 64, 70)

GRUPA D

Juventus - Sporting Lisabona 2-1 (Pjanic 29, Mandzukic 84/ Alex Sandro aut. 12)

Barcelona - Olympiacos 3-1 (Nikolaou aut. 18, Messi 61, Digne 64 / Nikolaou 90 )

Marți, 17 octombrie, au avut loc următoarele partide:

GRUPA E

Spartak Moscova - Sevilla 5-1 (Promes `18, `90, Melgarejo `58, Glushakov `67, Adriano `74 - Kjaer `31)

Maribor - Liverpool 0-7 (Firmino `4, `54, Milner `13, Salah `20, 40, Oxlade-Chamberlain `86, Arnold `90)

GRUPA F

Manchester City - Napoli 2-1 (Sterling `9, Gabriel Jesus  `13, Diawara `73 (pen))

Feyenoord - Șahtior Donețk 1-2 (Berghuis `7 - Bernard `24, `53)

GRUPA G

Monaco - Beșiktaș 1-2 (Falcao `30 - Tosun `34, Babel `55)

RB Leipzig - Porto 3-2 ( Orban `8, Forsberg `38, Augustin `41 - Aboubakar `18, Marcano `44)

GRUPA H

APOEL - Dortmund 1-1 (Pote, `62, Sokratis `67)

Real Madrid - Tottenham 1-1 (Ronaldo `43 (pen) -  Autogol Varane `28)

Juventus - Olympiakos 2-0

ACTUALIZARE 27.09  Marți au avut loc primele meciuri ale etapei a IX-a din Liga Campionilor. Iată rezultatele:

APOEL Nicosia – Tottenham Hotspur 0-3

ACTUALIZARE 12.09 Azi au avut loc primele partide din etapa inaugurală a noului sezon din Liga Campionilor. Capetele de afiș ale serii au fost duelurile Barcelona - Juventus și AS Roma - Atletico Madrid.

Olympiacos - Sporting 2-3

ACTUALIZARE 25.08/08.30 Joi seară a avut loc tragerea la sorți a grupelor din sezonul 2017/2018 a Ligii Campionilor.

Iată componența grupelor:

GRUPA A — Benfica, Manchester United, Basel, ȚSKA Moscova.
GRUPA B — Bayern, Paris Saint Germain, Anderlecht, Celtic Glasgow.
GRUPA C - Chelsea, Atletico Madrid, Roma, Qarabag
GRUPA D - Juventus, Barcellona, Olympiacos, Sporting
GRUPA E — Spartak Moscova, Sevilla, Liverpool, Maribor
GrUPA F - Șahtior, Manchester City, Napoli, Feyenoord
GRUPA G — Monaco, Porto, Besiktas, Lipsia.
GRUPA H — Real Madrid, Borussia Dortmund, Tottenham, Apoel.

ACTUALIZARE 11:45 FCSB a pierdut meciul cu Sporting, 1-5, din play-off-ul Champions Legue. Echipa roș-albastră va juca în grupele Europa League.

Sporting a început bine meciul și a deschis scorul în minutul 13, prin Doumbia, care a marcat cu un șut din 6 metri, după o neînțelegere în defensiva stelistă.

Echipa lui Dică a egalat rapid, în minutul 20, prin Junior Morais. Alibec a avut o cursă excelentă, a trecut ușor de Mathieu, iar șutul său a fost respins de Patricio. Mingea a ajuns la Junior Morais, care a marcat cu un șut din 7 metri.

După pauză, Sporting a avut o evoluție mult mai bună. Portughezii au marcat de două ori, în minutele 60 și 65. Acuna a marcat primul, după o neînțelegere între Niță și fundașii steliști. Gelson a marcat și el, cu un șut în diagonală, de la 20 de metri.

Bas Dost, golgeterul portughezilor a marcat cu un șut de la 10 metri, profitând de lipsa de marcaj a fundașilor steliști. Pe final, Battaglia a marcat și el, în minutul 88. După o acțiune prelungită, mijlocașul a reluat din 3 metri, după ce Niță respinsese reluarea lui Dost.

Miercuri s-a jucat manșa retur a play-off-ului Ligii Campionilor. Cinci echipe au intrat în joc, iar una dintre ele a fost FCSB, care a pierdut însă cu 1-5 în fața lui Sporting Lisabona.

Rezultatul serii, în afara celui din România, a fost cel dintre Liverpool și Hoffenheim, scor 4-2, englezii calificându-se în grupele Ligii. Alături de ei merg la masa bogaților Qarabag, APOEL, ȚSKA Moscova, Celtic, Maribor, Napoli, Olympiakos și FC Sevilla

Meciurile de miercuri:

FC Copenhaga - Qarabag 2-1 (0-1 în tur)

Liverpool - Hoffenheim 4-2 (2-1 în tur)

Slavia Praga - APOEL 0-0 (0-2 în tur)

ȚSKA Moscova - Young Boys 2-0 (1-0 în tur)

ACTUALIZARE 23 august: Miercuri, de la ora 21:45, are loc returul duelului dintre FCSB și Sporting Club din Lisabona, meci contând pentru play-off-ul Ligii Campionilor. În tur, la Lisabona, cele două echipe au încheiat la egalitate, 0-0.

Marți 22 august, s-au aflat primele 5 echipe calificate din play-off în faza grupelor. Iată rezultatele:

Rijeka - Olimpiakos 0-1( în tur 1-2)
Astana - Celtic 4-3 (în tur 0-4)
Maribor - Hapoel Beer Sheva 1-0 (în tur 1-2)
Sevilla - Istanbul BB 2-2 (în tur 2-1)
Nisa - Napoli 0-2 (în tur 0-2).

ACTUALIZARE 17 august: Miercuri seara, de la ora 21:45, au avut loc cinci partide din play-off-ul Ligii Campionilor. Iată rezultatele:

Olimpiakos - Rijeka 2-1

Celtic - Astana 5-0
Hapoel Beer Sheva - Maribor 2-1
Istanbul BB - Sevilla 1-2
Napoli - Nice 2-0

ACTUALIZARE 11:40 FCSB și Sporting Lisabona au terminat la egalitate, 0-0, în turul play-off-ului Champions League. Returul va avea loc pe 23 august, la București, de la ora 21:45.

Deși pornea cu șansa a doua, FCSB păstrează șanse mari la calificarea în play-off-ului Champions League. Echipa lui Dică s-a apărat foarte bine și a închis excelent spațile din defensivă.

Sporting a început meciul bine, a controlat partida, dar nu avut mari ocazii, jucătorii steliști având o evoluție excelentă.

În repriza a doua, Enache a avut cea mai mare ocazie a meciului, șutând pe lângă poartă din 12 metri. Deși în minutul 80, Pintilii a fost eliminat, FCSB a continuat să se apere bine și în final a plecat cu un egal de pe Jose Alvalade.

În celălalte partide ale zilei de marți s-au înregistrat următoarele rezultate:

Hoffenheim - Liverpool 1-2
Qarabag - FC Copenhaga 1-0
APOEL - Slavia Praga 2-0
Young Boys -ȚSKA Moscova 0-1

ACTUALIZARE 15 august: Prima bătălie pentru accesul la masa bogaților se dă în această seară, pe ”Jose Alvalade”. Partida are loc la Lisabona, unde Steaua a mai jucat de două ori și de fiecare dată a pierdut, dar adversară i-a fost Benfica. Partida va începe la ora 21:45 și va fi transmisă ăn direct pe Pro TV și Dolce Sport.

Steaua are un coeficient de 35,370 și a fost prima în urna în care s-au aflat echipele ce n-au deținut statut de cap de serie. Sporting a fost prima deasupra Stelei, cu 36,866. Adică un surplus de mai puțin de 1,5 puncte de coeficient

De când s-a trecut la formatul Champions League, Steaua a bifat 6 play-off-uri de Ligă în care a disputat prima manșă în deplasare, așa cum va fi și acum. A pierdut calificarea o singură dată, cu Monaco în 1993, dar s-a calificat cu Casino Salzburg, FC Bruges, St. Liege, BATE Borisov și Galatasaray.

Echipele probabile:

Sporting (4-4-2): Rui Patricio - Piccini, Coates, Mathieu, Silva - Gelson Martins, Adrien Silva, Battaglia, Acuna - Podence, Bas Dost; Antrenor: Jorge Jesus.

Absenti: William Carvalho (suspendat), Coentrao (accidentat)

FCSB (4-2-3-1): Niță - Enache, Larie, Momcilovici, Junior Morais - Pintilii, Ov. Popescu - Man, Alibec, Tănase - Gnohere; Antrenor: Nicolae Dică.

ACTUALIZARE 04 august: FCSB va juca împotriva celor de la Sporting Lisabona în play-off-ul Ligii Campionilor, după tragerea la sorți efectuată vineri, la Nyon.